Bölgeden Güncel Manşet

İzmir Batı Trakya Türkleri saldırıyı kınıyor

İzmir Batı Trakya Türkleri saldırıyı kınıyor

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Özcan, Yunanistan’ın Gümülcine Başkansolosu Osman İlhan Şener’e yapılan saıldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.

Özcan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

 
Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu ; Sayın Osman İlhan ŞENER’in bugün Kavala Belediye Başkanı’nı ziyaretinde, Neonazist Altınşafakçılar tarafından, içinde kendisinin bulunduğu makam aracına yapılan saldırıyı ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e yönelik hakaretleri, şiddetle kınıyoruz.

Uluslararası antlaşmalara göre Yunanistan Devletinin koruması altında görev yapan, Türkiye Cumhuriyetini temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’na ve yine Uluslararası Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a emanet edilen Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik son zamanlardaki saldırı ve davranışları üzüntü ile izlemekteyiz.

Bu tür sorumsuz hareket ve saldırıların son yıllarda gelişmekte olan iki ülke ilişkilerine, halklar arasındaki dostluğa büyük zarar vereceği, bu durumun her iki ülkenin de yararına olmayacağı bilinmelidir.

Yunanistan hükümetini; bu tür sorumsuz hareketleri gerçekleştirmekte alışkanlık edinen gruplara karşı, gerekli önlemleri almaya ve iki ülke dostluğuna sahip çıkmaya davet ediyoruz.

                                                                                                   

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL