Güncel Manşet

İzmir Cumhuriyetine Sahip Çıktı!

İzmir Cumhuriyetine Sahip Çıktı!

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY/İZMİR-KEŞAN POSTASI

 

Soma’da yaşamını yitiren yüzlerce şehidimiz nedeniyle; İzmirliler 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, düzenlediği sessiz yürüyüşle kutladı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AKP Hükümeti, önceki yıllarda çıkarttığı yönetmelikle, okullarda ve şehir merkezlerinde bayram kutlamasını kısıtladı.

Daha önce Van Depremi, bu yıl Soma Katliamı nedeniyle ulusal yas ilan edilince; okullardaki bayram kutlamaları iptal edildi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hükümetin bayram kutlamalarını kısıtlaması, halkın bayramlarına daha fazla sahip çıkmasına neden oldu. Bayramlar, milyonlarla kutlanır duruma geldi.

İzmirliler, 19 Mayıs saat 13.00’de Konak’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplandı.

İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı yürüyüş,13.30’da başladı.

Yaşanan yas nedeniyle; slogan atılmadan yüründü. Konak Pier önündeki üst geçit kullanılarak, 1.Kordon üzerinden, Cumhuriyet Meydanı’na çıkıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle tören başladı. Sırasıyla İzmir Halkı, CHP İzmir İl Örgütü, ADD İzmir Şubeleri ve İzmir Vardiya Bizde Platformu Ata’ya çiçek sundu.

CHP MYK Üyesi-İzmir Milletvekili Aytun Çıray konuşma yaptı. Çıray, ‘’AKP hükümeti, ülkemizin büyüklüğüne yakışır bir yönetim sergileyememiştir. Türkiye, tüm dünya ülkeleri önünde küçük düşürülmüştür. Maden işçileri, işverenlerin insafına terkedilmiştir. Göstermelik denetimler yapılmakta, İLO standartlarına uymaktan kaçınılmaktadır. Önlem alınmamasından doğan ölümler de halka, takdir-i ilahi ve kader olarak yutturulmaya çalışılmaktadır. Bu iktidar Türkiye’ye yakışmamaktadır. Derhal istifa etmelidir’’ dedi.

Gençliğe Hitabe ve Gençliğin Ata’ya Cevabı  birlikte seslendirilmiştir.

Topluluk, Soma’da kaybedilen şehitlerimizin burukluğu, emperyalizme karşı başlatılan Bağımsızlık Savaşı’nın kıvılcımını çakmış olmanın onuruyla, bayramını kutladı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL