Bölgeden Güncel Manşet Okuma Sayısı: 15

İzmir Sivas’ı unutmadı

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi Oktay/İZMİR-Keşan Postası-     2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında; Madımak Oteli’nde 33 yazar, ozan ve düşünür ile 2..

İzmir Sivas’ı unutmadı

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi Oktay/İZMİR-Keşan Postası-

O O

 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında; Madımak Oteli’nde 33 yazar, ozan ve düşünür ile 2 otel çalışanı yanarak veya dumandan zehirlenerek, oteli yakmaya gelen gruptan da 2 kişiyle, toplam 37 kişi yaşamını yitirdi.

Toplam 190 kişi gözaltına alındı. 124 kişi hakkında dava açıldı. Dava, 26 Aralık 1994’te karara bağlandı. Sanıkların bir kısmı, en yüksek ceza 15 yıl olmak üzere, çeşitli cezalara çarptırıldı.

O O

Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin verdiği bu karar, Yargıtay 9.Dairesi’nce  ‘’ taraflı ve hukuka, adalete aykırı ‘’ bulundu.

DGM yaptığı yeni yargılamayla 33 sanık hakkında idam kararı, diğerleri hakkında çeşitli hapis cezası verdi.

2002 yılında idam cezası kalktığından; cezalar müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.

Sivas Belediyesi Meclis üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay’ın 1997’deki bozma kararında sonra firar eden 8 sanık yakalanamadı. Yakalanamayan 5 sanığın davaları, 13 Mart 2012 tarihinde verilen kararla zaman aşımından düşürüldü.

Davanın avukatlığını üstlenen veya bu davadan yargılananların bir kısmının AKP hükümetlerinde ve bazı siyasi partilerde önemli görevlere getirildiği görüldü.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Sivas Katliamı, Hacı Bektaş-ı Veli Dernekleri’nin çağrısı, çeşitli demokratik kitle örgütlerin katılımıyla anıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’na sloganlar eşliğinde yürüdü.

Sık sık ‘’ Sivas’ın Hesabı Sorulacak ‘’ sloganı atan grup, Gündoğdu Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla dağıldı.

Gündogdu Halk Platformu, anıt altında göstericilerden isteyenlere söz vererek, Sivas hakkındaki düşüncelerini açıklama fırsatı yarattı. CHP Balçova İlçe Örgütü başkan adayı İsmail Yıldız ve eylemlerin olmazsa olmazı Özkan Sucuoğlu konuşma yaptılar.

Alsancak İskele Formu’nun düzenlediği oturumun konusu da Sivas Katliamı idi.

Kendilerine katliamın yapıldığı yıl nedeniyle 2 Temmuz 1993’lüler adını veren grup, Alsancak İskelesi önünde toplanarak, Kıbrıs Şehitler Caddesi üzerinden, Gezi Direnişi’ne destek sırasında tahrip edilen Starbucks önüne sessiz yürüyüş düzenlediler.

Starbucks önünde yakılan mumlarla oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Katliamda katledilenlerin isimleri tek tek okunarak, ‘’ Unutmadık, Unutturmayacağız ‘’ sözü verildi.

Göstericiler tekrar Gündoğdu Meydanı’ndaki yerlerini alarak kaldıkları yerden etkinliklerini sürdürdü.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL