Kabullenme

 Çiler KARATAŞ ckaratas@kesanpostasi.com   Sevgi ve saygının olabilmesi için bir şey gerekir: kabullenme. Sevgi olanı olduğu gibi kabul etmekle mümkün olabilir. Eğer siz bir kişiyi, durumu, olguyu kabul etmezseniz onu benimseyemezsiniz ve dolayısıyla bütünlük kaybolur. Bütünlük olmayan yerde de sevgi ve saygı olamaz. Ayrıca pozitif değişim ve dönüşümün temelinde de kabul etme ve alıcılık vardır....

Yazar: Çiler Karataş - Yazının Tarihi: 8 Şubat 2018 - Okunma Sayısı:237 defa okundu.

 Çiler KARATAŞ

ckaratas@kesanpostasi.com

 

Sevgi ve saygının olabilmesi için bir şey gerekir: kabullenme. Sevgi olanı olduğu gibi kabul etmekle mümkün olabilir. Eğer siz bir kişiyi, durumu, olguyu kabul etmezseniz onu benimseyemezsiniz ve dolayısıyla bütünlük kaybolur. Bütünlük olmayan yerde de sevgi ve saygı olamaz. Ayrıca pozitif değişim ve dönüşümün temelinde de kabul etme ve alıcılık vardır. Eğer bir şeyi iyileştirmek istiyorsak bile önce onu kabul etmek gerekir. Çünkü reddetmek mahrum kalmak ve o şeyin kölesi olmak demektir. Bunun için kabullenme çok önemlidir. Ama günümüzde herkes bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor. Herkes bir şeylerden tatminsiz. Memnun değil. Bir şeyler hep göze batıyor ve bu böyle olmamalı hissi ile gerçekleşen değiştirme dürtüsü kesintisiz devam ediyor. Öte yandan herkes olduğu gibi kabul edilememekten mustarip. Beni böyle sev olduğum gibi kabul et ifadeleri iletişimin bir yerinde fırlayıp çıkan ifadelerdir pek çok insan için. Peki, nedir bu sürekli bir şeyleri değiştirmek isteği ve kabullenmemenin sebebi? İnsan neden yaşamı olduğu gibi kabul edemiyor?

İnsan her şeyi olduğu gibi kabul edemiyor çünkü teslim olmamış. Bırakın karşısındaki kişiyi evreni olduğu gibi kabul etmemiştir insan. Varoluşu olduğu gibi kabul etmiyor. Kendini olduğun gibi kabul etmiyor.

Kabullenmenin temelinde ne var neden başka insanları olduğu gibi kabul edemiyorum sorusunun cevabı şudur; çünkü kendini olduğun gibi kabul edememişsin. Sen kendini kabul etmemişsin. Sen kendini değiştirmeyi, düzeltmeyi veya düzeltmemeyi düşünüyorsun. O şekilde davranıyorsun. Ve bütün bu varoluşu bütün bu insanları olduğu gibi kabul etmek sadece kendini kabul etmekten geçer. Sen kendini olduğun gibi kabul edeceksin. İleride bir gün olacağını düşündüğün gibi değil. Artık başka bir şey olmaktan vazgeçeceksin. Çünkü herkes bunu yapıyor. O kendi değil başka bir şey olmalı. Daha güzel, daha sevimli, daha bilgili, daha eğitimli, daha zengin ama olmadığı bir şey. O ve olmak istediği şeyin arasındaki o boşluk acı çektiriyor. İşte bu bırakılmalı. Sen kendini olduğun gibi kabul et. Ama bu beden olarak değil öz olarak. Sen kendini keşfet sen kimsin? Sen eşsiz ebedi sevgi dolu varlıksın onu kabul edince her şeyi kabul etmiş olacaksın. Hiçbir şey sıkıntı vermeyecek. Hiçbir şey mutsuz etmeyecek. Gözlemci olacaksın.

Gözlemci ol. Kabul etmek bundan ibaret. Özde merkezlenmek ve gözlemlemek. O zaman sadece gözlemleyeceksin. Bu gözlem kabul etme belirtisidir. Tepkisellik olmayacak. Çünkü insanlar o şekilde hareket ediyor. Görüyor tepki veriyor, görüyor tepki veriyor. İyi kötü; doğru yanlış.  Bu tepkisellik olunca kabullenme olmayacak. Sen gözlemci olunca sadece gözlemleyeceksin. Bu gözlem kabul etmek demek. Sadece gözlemle ve sen gözlemci olunca zekân devreye girecek. O zaman isabetli bir kelimeyle her şeyi harekete geçirebilirsin. Değilse istersen saatlerce konuş. Değişen hiçbir şey olmayacak. İşte kendinizi kabul etmeniz gerekiyor. O zaman her şeyi olduğu gibi kabul edeceksin ve harika hissedeceksin. Bunun için kendini keşfetmek gerek ve zekâyı uyandırmak gerek. Kendini keşfetme yolu ise insanlığın en kadim bilgeliği yöntem bilimi Orijinal Yoga Sistemidir. Bunun için Yoga Academy hizmetinizdedir. Eğitimler, kitaplar, DVD ler, videolar ve en önemlisi her ay eşi benzeri olmayan ve dünyada bir ilk ve tek olma özelliğini taşıyan eşsiz Farkındalık Festivalleri aracılığıyla. Özellikle de tüm dünyadan herkese açık olan uluslararası Farkındalık Festivalleri çok daha hızlı bir gelişme sağlayan çok özel çalışmalardır. Her ay Türkiye’nin eşsiz doğasında gerçekleştirilen bu festivallerde uygulanan çok özel teknikler sayesinde beden çok hızlı bir iyileşme ve gelişme göstermekte şifalanmakta ve her türlü sorundan çok hızlı şekilde özgürleşmektedir. Sizde Orijinal Yoga Sistemi ile KENDİNİZİ keşfedin ve artık her şey yerli yerinde olsun. Bunun yolu ise zekânızı uyandırmaktan geçiyor.  Bunun içinde konuyla ilgili Dünya literatürde başka bir benzeri olmayan derin ve etraflı pratik uygulama ve teorik bilgilerden süzülmüş Büyük Yoga Üstadı Akif Manaf’ın “Zeka Nedir ve Nasıl Zeki olunur”adlı şaheserini tavsiye ederek yazımızı bitirelim.

REKLAMLAR

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı