Kader Diyelim

Nur KURT
Okuma Sayısı:17

 

nurun dunyasi

NURUN DÜNYASI
ndunyasi@kesanpostasi.com

 

Kalbimiz çarpıyor, kanımız temizleniyor, hücrelerimiz büyüyor, çoğalıyor, ölüyoruz.

Vücudumuzda, bizim bilmediğimiz birçok işler yapılıyor. Bunların hiçbirini yapan biz değiliz. Uyuduğumuz zaman bile bu tür faaliyetler devam ediyor.

Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki, kendi isteğimizle yaptığımız işler de var. Yemek, içmek, konuşmak, yürümek gibi fiillerde karar veren biziz. Zayıf da olsa bir irademiz, az da olsa bir ilmimiz, cılız da olsa bir gücümüz varsa binlerce şükretmeliyiz!

Bizler bir yere gitmek isteriz bir şeyler yapmak isteriz ama orada neler olacağını bilemeyiz.Kendi hayatımıza yön verdiğimizi sanıyoruz aslında hayatımız yaşam boyunca ne olacağına kaderimiz yönünü çoktan çizmiştir.

Peki kontrol edebileceğimiz bir şey mi bence imkansızın dışında!Kendimize ait olmayan nefesi tüketirken ne yapacağımı zı düşünüp yarını nasıl inşa edeceğimize karar veremeyiz.

Akışına bırakmakla tamamen yönetmek arasında incecik bir çizgidir. O çizgiyi tutturmak öylesine zor ki hatta hiçbir canlının elinde olmayan bir şey.Oysaki kararlılıkta dururken yaşamlar bitiyor.

O biten yaşamlardan biri de benimki, seninki olabilir.Mesela her gün lanet ettiğin hani hep hayatı suçladığımız var ya hiçbir suçu yokken işe gidip, lanet ede ede dönerken o kalabalık insan trafiğinde ömrümüzün son anını yaşıyor olabiliriz.

Ya da çok eleştirdiğimiz bir insanın üzücü bir haberini duyunca vicdan azabı duyuyoruz ne kadar gizlemeye çalışsakta bunu yapan biziz ama bir şeyler vesile oluyor.Sonrada ya hayatı yada kadere yükleniyoruz.

Hayatta her şeyi değiştirebiliriz bu bizim elimizde çalışıp satında alabiliriz tek gücümüzün yetmediği kaderimizdir buna hiçbir güç yetmez gerçekler onda gizlidir.

Yaşadıklarımız sadece bir yolun yönergesidir diye düşünüyorum.Peki Allah’ın anlattığı kader inancı ile bizim anladığımız kader inancı aynımıdır?

Bizler her şeyi yanlış anlamakta çok başarılı olduğumuz için ,hiç bir şeyi tam ve tastamam dinlemeyi ,öğrenmeyi beceremediğimiz için, bilmediğimiz ama bildiğimizi sandığımız konularda ahkam kesmeyi pek sevdiğimiz için yalan yanlış şeyleri doğru olarak kabul eder ondan sonrada bu duruma isyan ederiz.

Asıl olan; hayat devam edip giderken insan olarak her birimizin başına nelerin geleceği “Dini inançlarımıza göre” kaderimizde yazılı olduğudur.Eğer kaderde zenginse zengin, fakirse fakir, sağlıklı bir yaşamsa yaşam, erken ölümse ölüm ve hayatın her yaşam biçiminin başımıza geleceğidir!

İnsanoğlu olarak kaderinde ki ömür çizgisine göre her gününün, sevdiği kişi veya kişilerle birlikte, huzur içinde uzun ve sağlıklı bir yaşamı yaşayabilmek ve ayni zamanda yaşatmak olmalıdır tek amacı ve ideali insanoğlunun.

Hayatta başımıza nelerin geleceği kaderimizde yazılmış olsa da ona yön vermek kendi ellerimizde ve yaşam biçimimizdedir.Onun için kader diyelim gitsin!

Sevgi Barış ve Dostluk içinde bir Dünyanız olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Yılan Balığı artık tezgahta...

(Videolu Haber)- Enez’in meşhur yılan balığı tezgahlarda yerini […]