Güncel Manşet Siyaset

Kadın Başkan Vekili’nden kadın sığınma evi açıklaması

Kadın Başkan Vekili’nden kadın sığınma evi açıklaması

 

Keşan Belediye Başkan Vekili Zeynep Gürel, dün yaptığı açıklamada; Keşan Belediyesi Sanat ve Sosyal Hizmet Merkezi’nde kışlık giysi ihtiyacı olduğunu bildirdi ve Keşan’a kadın sığınma evi açılmasının prosedürün ağırlığı nedeniyle zor olduğunu bildirdi.

Merkeze genelde kış mevsimine girerken yaz mevsimi kıyafetlerinin, yaz mevsimine girerken de kış mevsimi kıyafetlerinin bağışlandığını dile getiren Gürel “Merkezimizde geçen seneden kalma kışlık kıyafet stokumuz olsa da yine de kışlık kıyafete ihtiyacımız var. Havalar biraz daha soğuduğu zaman kıyafet ihtiyacı daha da net ortaya çıkacak.” dedi.

6 YILDAN BERİ HER YIL

5-6 BİN KİŞİYE YARDIM

Keşan’da yılda yaklaşık 5-6 bin kişiye kıyafet yardımı yaptıklarını belirten Zeynep Gürel, yardımları muhtarlıklar vasıtasıyla yaptıklarını, muhtarlıklara başvurmayan ancak kıyafet ihtiyacı olanları da yürüttükleri çalışmalarda elde ettikleri verilere göre kendilerinin dağıtım gerçekleştirdiğini kaydetti.

Merkezin 6 yıldan bu yana açık olduğuna ve Keşan’da binlerce kişinin başta kıyafet olmak üzere ihtiyaçlarını karşıladıklarına vurgu yapan Gürel, Keşan’a çevre ilçeler ile Saros’a tatil için gelenlerin de ihtiyaç sahipleri için giyecek kolileri hazırladığını bildirdi.

Zeynep Gürel, Keşan’a yakın çevrelerde kıyafet yardımı yapan ilçe olmadığı için çevre ilçelere de yardımlarda bulunduklarına, yardımlarının hepsinin kayıt altında olduğuna bu sayede aynı kişilere yardım yapılmasının önüne geçtiklerine vurgu yaptı.

YENİ YERE GEÇECEKLER

Gürel, Eski itfaiye binasının bulunduğu alandaki yerlerinin kendilerine dar geldiğini, bu nedenle 1-2 hafta içinde, daha önce kadınlara yönelik kurslar düzenledikleri Atatürk Parkı arkasındaki sosyal tesise geçeceklerini söyledi.

Yeni yerin; kadın, çocuk ve erkek bölümlerinin ayrı odalarda olmasına imkan verecek şekilde geniş bir yer olduğuna işaret eden Zeynep Gürel, bunun hem çalışanlar hem de yardım alacaklar için kolaylık olacağını belirtti.

Gürel, merkezde ev eşyası da kabul edip dağıtımını gerçekleştirdiklerini kaydederek “Ev eşyası yardımlarını halka daha iyi duyurabilirsek çok daha aktif çalışmalar yürütebileceğiz. Özellikle belli bölgelerde ortaya çıkan yangınlar sonrası esnaftan çok büyük destek gördük. Bunun devamı için çalışmalar yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

AİLE PLANLAMASINA

İLİŞKİN ÇALIŞMALARI VAR

Zeynep Gürel, açıklamasının devamında merkezden giysi yardımı alanlara yönelik aile planlamasına ilişkin bilgileri de ellerinden geldiğince vermeye çalıştıklarına işaret ederek şunları söyledi: “Yardım alan ailelerde aile ve çocuk planlamasına ilişkin büyük sorunlar var. 26 yaşındaki bir kadında 6 çocuk vardı. Doğurganlığın önüne geçilmesi gerektiğini anlattığımızda bazı kesimin çocuk doğurma işini biraz da yardım alınabilmesi için ticarete döktüğünü gördük. Hamile kaldıklarında, doğurdukları anda ve bebekleri için ayrı ayrı yardım aldıklarını söylüyorlar. Çocukları üzerinden eğitim yardımı ise ayrı bir konu. Devlet doğum kontrolü işini bedava yaparken, en eğitimsiz kesime çocuk yardımı veriliyor. Bu bir çelişkidir. Bırakın ihtiyaç sahiplerini, en iyi ekonomik duruma sahip olanların bile zaman ayıramayacakları kadar çocuk yapmaları bir şekilde önlenmeli. Eğitilebilecek, ilgi ve sevgi gösterilebilecek kadar çocuk yapılmalı.” 

“SIĞINMA EVİ İÇİN

ŞARTLAR ÇOK AĞIRDI”

Gürel, daha sonra konuyu ilçede kadın sığınma evi kurulması fikrine getirdi.

İlçede daha önce kadın sığınma evinin açıldığını ancak sığınma evi için çok üst düzey şartlar istendiğinden izin alamadıklarını belirten Zeynep Gürel “Bu şartların altından kalmak belediye olarak mümkün değildi. İlçede çok güzel 5 yıldızlı olmasa bile 4 yıldız rahat alabilecek düzeyde bir yer hazırlandı. Doktor, hemşire ve psikiyatrisiler istendi. Sığınma evinde bulunacak kişilere iş bulunması dahi istenmişti. Keşan’da kadın sığınma evi son dönemdeki kadına şiddet vakalarıyla birlikte artık şart oldu. Ama belediyenin bunun altından kalkması tek başına mümkün değil. Devlet desteği şart. Devlet de açılması için yerel yönetimlere topu atıyor.” dedi. 

 

 MEDYA KEŞAN GAZETESİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL