TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 3.080

Kadına şiddetin eşiği yükseliyor

  Birinin acısını unutmadan ötekini duyuyoruz, sonu gelmeyecek mi kadına şiddetin… Nişanlısından ayrılmak istediği için öldürülmemiş miydi Munise. Daha onun şokunu atlatmadan Antalya’da balayında eşini feci şekilde dövüp:” En büyük..

Kadına şiddetin eşiği yükseliyor

 

Birinin acısını unutmadan ötekini duyuyoruz, sonu gelmeyecek mi kadına şiddetin…

Nişanlısından ayrılmak istediği için öldürülmemiş miydi Munise. Daha onun şokunu atlatmadan Antalya’da balayında eşini feci şekilde dövüp:” En büyük özelliğim kadınları dövmek…” diyen bir babayiğitin haberini aldık. Henüz bunları hazmedememişken Samsun’dan gelen haber aklımızı allak bullak etti.

“Eski eşini çocuğunun gözü önünde öldüresiye dövdü! (Samsun..)

Şiddet uygulayan koca: “Görüntüleri izledim, kendimi tanıyamadım, o kişinin ben olduğuna inanamadım. Bilincimi kaybettim. Ne oldu hatırlamıyorum. Eşim en son yerdeydi. Çocuğumu alıp gidiyordum. İnsanlar bana saldırdı. Çok pişmanım. Aklım yerinde değildi, yoksa böyle yapmazdım. Özelikle çocuğumun önünde yapmazdım. Görüntüleri izledim, orada kendimi tanıyamadım, o kişinin ben olduğuna inanamadım.” diyor ifadesinde.

Neden bilmem hiç şaşırtmadı beni bu ifade. Alkole sığın, karım beni tehdit etti, de ve zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkıver. Hatta duruşmalara gelirken ceket takım giy, efendi adam tavrına bürün. Sonra da cezada indirim, ya da af…

İnsan hakkını eşit vermek konusunda yetkili olan hukukçularımıza da düşen görevler var; milletvekillerimize de… Cezaların suçu önleyici olduğunu hepimiz biliyoruz.   Öyleyse…

Yaz yaz bitmiyor kadınlara yapılan vahşet. Sona ermeli bu kavga.

Dayak yemek istemiyoruz…

Ölmek istemiyoruz.

İnsanca yaşamak istiyoruz.” diye haykırıyorum kadınlar adına.

Ve kadınlarımızın sesini duyurmak istiyorum köşemden avaz avaz.

Sesimizi duyan olur belki, kim bilir…

Kadınlarımızı eğitmeliyiz çocuk yetiştirmek konusunda, hatta babalarımızı da.

 

 

Erkek, gücünü hem toplumun erkek çocuklara değer verişinden alıyor hem de ekonomik bağımsızlığından.

Para bendeyse güç de bende. Acımasız bir düşünce; ama böyle üzgünüm. Kadının mutluluğu ekonomik özgürlüğünü kazanmasına bağlı

Umudumu yitirmek istemiyorum, Kadınlarımızın insanca yaşaması içindir kavgam. Yüreklerin gülümsemesi içindir bütün çabam.

Herkes elini taşın altına koymalı, kadınlarımızı ekonomik yönden güçlendirecek çözümler aramalı. Bu gidişe dur diyebilmek için kadınlarımızın ekonomik yönden güçlenmesi gerekiyor.

Cebinde parası olan kadın oturur mu katilinin evinde, bekler mi korkuyla eve dönüşünü katilinin.

Devlet ve sivil toplum örgütleri tarafından  “Kadının ekonomik yönden güçlenmesi” ve “Çocuk yetiştirme eğitimi…” projeleri başlatılmalı zaman yitirmeden. Bu projelerinin sloganı da “Yüreğimin gülümsemesi” olmalı…( Kadınlarımızın katıla katıla güldüğü günleri görmek en büyük dileğim.)

Tekrarlıyorum haykırarak:”Dinsin sert esen rüzgâr, yerini sevgi yağmurlarına bıraksın ve bundan sonra ölmesin kadınlar…”

Ve bembeyaz düşler kuruyorum bunca karanlığa rağmen. Yolumuz açık, yağmurumuz bol olsun…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL