Bölgeden Güncel Manşet

Kadınlar işsizlikte erkeğe öncelik verilmesini istiyor

Kadınlar işsizlikte erkeğe öncelik verilmesini istiyor

  

“Türkiye Değerler Atlası 2012” çalışmasıyla dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz Esmer, KAGİDER üyeleriyle bir araya geldi. Prof. Dr. Yılmaz Esmer,  Türkiye’de yaşayan insanların yüzde 90’ının başkalarına güvenmediğini ve bunun çok büyük bir sorun olduğunu söyledi.

  

Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak ve kadınların istihdamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapan KAGİDER, kahvaltı toplantılarının aralık ayı etkinliğini 28 Aralık’ta İstanbul Martı Otel’de gerçekleştirdi. “Türkiye Değerler Atlası 2012” adlı çalışmaya imza atan, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, toplumdaki genel güven duygusundan, Türkiye’nin farklı coğrafyalarına göre değişen kadın-erkek durumuna kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

  

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gülden Türktan şunları söyledi: “KAGİDER olarak her fırsatta eğitimin önemine değiniyoruz. Kız çocuklarımızın okutulmasının ülkemiz için ne büyük öneme sahip olduğunun altını çiziyoruz. Bir ülkede kız çocuklarının eğitimi oranının sadece yüzde 10 artırılması bile ülke genelindeki gayrısafi milli hasılanın yüzde 3 artmasını sağlıyor. Müspet ekonomi bilimi bize bu durumu net bir şekilde gösterirken, kız çocuklarının eğitimi ve kadınların istihdamı konusundaki bu gelişmemişliği anlamakta güçlük çekiyoruz.”

 

Prof. Dr. Yılmaz Esmer, kahvaltı toplantısında KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan’ın sorularını yanıtladı. Türktan’ın, “Türkiye’deki kadın sorunu nasıl çözülecek?” sorusuna, Esmer şöyle yanıt verdi: “Keşke bunun için sunabileceğim bir çözüm önerim olsa ama yok. Kadınlarımızın yüzde 60’ı, ülkede işsizlik varsa önceliğin erkeklere verilmesi gerektiğini düşünüyor. ‘Henüz ilkokula gitmeyen bir çocuk, annesi çalışırsa bundan zarar görür’ diyen kadınların oranı ise yüzde 80. ‘Erkekler daha iyi siyasetçi olur’ diyen kadınların oranı 1996 yılında yüzde 66 iken 2011’de yüzde 71’e yükselmiş. Kadınlardan böyle yanıtlar almak gerçekten çok hayret verici.”

 

Türkiye’deki en temel sorunun güvensizlik olduğunu söyleyen Esmer, şunları ekledi: “Biz Türk toplumu olarak dünyada güvenin en düşük olduğu yerlerden biriyiz. Bu değerler çalışması ilk olarak 1990’da yapıldı. O günden bugüne güvensizlik konusunda değişen bir şey yok. Türkiye’de yaşayan insanların sadece yüzde 10’u insanlara güvenilebilir diyor. İskandinavya’da ise bu oran yüzde 80.”

 

 

Üniversiteliler daha muhafazakâr

Üniversite mezunlarının genel profilinin 20-25 sene öncesine göre ciddi şekilde değiştiğini söyleyen Esmer, günümüzdeki üniversite mezunlarının çok daha dindar ve muhafazakâr olduğunu belirtti.

 

Sunumunun ardından Prof. Dr. Yılmaz Esmer, KAGİDER kahvaltı toplantısına katılan üyelerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

 

 

 

KAGİDER

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER, Eylül 2002’de 38 kadın girişimci tarafından ülke çapında faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul’da kuruldu. Dernek bugün farklı sektörlerde aktif olarak çalışan ve değer üreten 260 kadın girişimci üyesiyle büyümeye devam ediyor. Sivil Toplum Kuruluşu statüsündeki KAGİDER, kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek ve tüm karar alma süreçlerinde etkin rol alması için çalışıyor. (www.kagider.org)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL