Siyaset

Kahraman sordu “Meriç Nehrine atılmayan kazık Edirne Halkına mı atıldı?”

HABER MERKEZİ- CHP Edirne il Başkanı Samet Kahraman, elektrik üretilmesi amacıyla yapılan tribünler taşıyan betonarme bacaların geçtiğimiz günlerde çöktüğünü öğrenmiş bulunduklarını belirterek, bir yazılı açıklama yayınladı. Kahraman’ın açıklaması şöyle; “Bu..

Kahraman sordu “Meriç Nehrine atılmayan kazık Edirne Halkına mı atıldı?”

HABER MERKEZİ- CHP Edirne il Başkanı Samet Kahraman, elektrik üretilmesi amacıyla yapılan tribünler taşıyan betonarme bacaların geçtiğimiz günlerde çöktüğünü öğrenmiş bulunduklarını belirterek, bir yazılı açıklama yayınladı.

Kahraman’ın açıklaması şöyle; “Bu konu hakkında yetkileri Edirne Halkına gerekli bilgileri vermeye davet ediyoruz.Daha önce gerek sivil toplum kuruluşları tarafından gerekse de ilgili meslek odaları tarafından eleştiri konusu olmuş, çevreye ve Meriç Nehri’ndeki canlı hayatına olumsuz etkileri olacağından olumsuz görüş verilmiş olan bu tribünler Edirne Valiliği’nin ısrarı ile yapılmıştır. Fakat geçtiğimiz günlerde maalesef bu betonarme bacalar çökmüş ve elektrik üreten tesis kullanılamaz hale gelmiştir. Nehrin debisine ve zemindeki alüvyon yapısına uygun olmayarak üretilen; zemin için uygun beton kazıkların çakılmadığı için ilk yağışta çöken bu tesis sebebiyle uğranılan kamu zararı akla şu soruyu getirmektedir. Meriç Nehri’nin zeminine atılmayan kazıklar Edirne Halkına mı atılıyor? Edirne Valiliği’ni ve yetkilileri aşağıdaki sorularımızın cevaplarını vermeye davet ediyoruz. Meriç Nehri üzerine yapılan bu yapı hangi kurum tarafından, hangi şirkete, hangi usul ile ihale edilmiştir? Bu yapım işi için ne kadar bedel ödenmiştir? Yapılan ve teslim edilen iş İhale şartnamesinde belirtilen esaslara uygun mudur? Bu esaslar Meriç Nehri’nin zemini, debisi ve şehrin yağış ortalamaları dikkate alınarak mı belirlenmiştir? Yapılan işin kabulünü ve teslimini hangi kurum gerçekleştirmiştir? Teslim anında gerekli denetimler yapılmış mıdır? Bu çökme sebebiyle ilgililer hakkında cezai ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Yapım işini alan firma hakkında hukuki müracaatlar yapılmış mıdır? Vatandaşların vergileri ile yapılan bu yapıdan beklenen fayda nedir? Bu aşamaya kadar bu tribünler ne kadar elektrik üretmiştir, üretilen elektrikten gelir elde edilmiş midir, elde edilen gelir nerelere harcanmıştır? Bu yapının çökmesi ve kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle çevreye ve Meriç Nehri’ndeki canlı yaşamına bir tehlike oluşmuş mudur? Bu soruların cevaplarının ve hukuki ve cezai sürecin takipçisi olacağımızı bildirir; Edirne kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL