Güncel

Kan bağışı kampanyasına Özder’den anlamlı destek: “Kan bağışında bulunan memurlar izinli sayılacak”

Kan bağışı kampanyasına Özder’den anlamlı destek: “Kan bağışında bulunan memurlar izinli sayılacak”

Türk Kızılayı Keşan Şubesi tarafından, 2-3 Aralık 2016 tarihlerinde Keşan’da, kan bağışı kampanyası düzenlenecek.

Bağış kampanyasıyla ilgili olarak, 15 Kasım 2016 Salı günü Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans Salonu’nda toplantı gerçekleştirildi.

582bf40562c8aSaat 11.15 sıralarında başlayan toplantıya; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Nurettin Alpaslan, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Saz, Keşan İlçe Müftü Vekili İsmai Hergül, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Mahir Sağlık, Temiz Keşan Derneği Başkanı Tolga Mercan, Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, siyasi parti temsilcileri, bazı muhtarlar, bazı dernek yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluş temsileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak, Türk Kızılayı Keşan Şubesi Başkanı Vedat Koyuncu söz alarak, katılanlara teşekkür etti.

Koyuncu: “Kan bağışını artırmak ve

kampanyaya katılımı sağlamak için destek istiyoruz”

Koyuncu, Kızılay olarak, 2-3 Aralık 2016 tarihlerinde kan bağışı kampanyası düzenlemeyi planladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Kan bağışı için araçlarımız geliyor ancak, kan verenlerin hep aynı kişiler olduğunu görüyoruz. Onların yanı sıra; yeni bağışçılarında olmasını istiyoruz. Siz kurum ve kuruluş temsilcilerinden kan bağışını artırmak ve kampanyaya katılımı sağlamak için destek istiyoruz.”

Daha sonra, Edirne Kan Bağışı Merkezi yetkilisi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Şennur Evci söz aldı.

Evci: “2-3 Aralık’ta Keşan’da kan

bağışı çalışmasında bulunacağız”

Kızılay olarak, 2005 yılında güvenli kan projesi kapsamında adımlar attıklarını ve daha iyi hizmet sunabilme adına çalışmalar yaptıklarını belirten Evci, “Keşanlılar kan bağışı anlamında son derece duyarlı ve bu konuda bizlere de gereken desteği veriyorlar. Bugün burada toplanmamızın amacı da, Kızılay olarak, 2-3 Aralık 2016 tarihlerinde Keşan’da yapacağımız kan bağışı çalışmasında güzel adımlar atabilmektir. Kan bağışı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla, güzel bir kampanya yapmayı hedefliyoruz. Kan bağışının önemin anlatmak adına, sizlerin desteğine çok ihtiyacımız var.” dedi.

“En güvenli kanı ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım”

Güvenli kan alımının çok önemli olduğuna kayıt düşen Şennur Evci, şunları söyledi: “Güvenli kan, gönüllü bağışçıdan elde edilen kandır. Kan yoluyla bulaşan AIDS, hepatit B ve hepatit C gibi hastalıklar var ve bu hastalıkları taşıma ihtimali olmayan bireylerin kanını almalıyız ki, en güvenli kanı ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım. Amaç sadece kan almak değil. Hastalık riski olmayan kanı alarak, insanların hayatını kurtaralım.”

“Hayatını devam ettirmek için kan kullanan hastalar var”

Evci, sözlerini şöyle sürdürdü: “18-65 yaş arasında olan her sağlıklı bir birey 3 ayda 1 defa olmak üzere, yılda 4 defa kan bağışında bulunabilir. Ama bir trafik kazasında, 1 kişiye 5-10 ünite kan kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse; bazı organ nakillerinde, sadece 1 kişiye 250 üniteye kadar kan kullanılabiliyor. Hayatını devam ettirmek için kan kullanan hastalar var. Kanser ve diyaliz hastaları ile lösemi gibi kan hastalarına sürekli gerekiyor. Bundan ötürü de, kan bağışında bulunmak son derece önemlidir.”

Şennur Evci, sözlerini şöyle tamamladı: “Kampanya için tüm kurum ve kuruluşlar, dernekler bağış için duyurularda bulunarak, bizlere yardımcı olabilirler. Sizlerin desteklerini bekliyorum. Sizlerin destekleri sayesinde daha fazla insana ulaşıp, kan alabilir; kana ihtiyacı olan daha fazla insana da, bunu ulaştırabiliriz.”

Daha sonra Şennur Evci, kan bağışında kimlerin bulunabileceği ve kimlerden kan alınabileceği hakkında bilgilendirmede bulundu.

Aktan: “Keşanlıları kampanyaya

aktif olarak katılmaya davet ediyoruz”

Evci’nin ardından Cengizhan Aktan söz alarak, şunları söyledi: “Biz, Keşan Belediyesi olarak, kan bağışının öneminin farkındayız. Tüm kurum ve kuruluşlarda üyelerini bu konuda bilgilendirerek, 2-3 Aralık 2016 tarihlerinde yapılacak kampanyaya katılmaya davet ediyoruz. Herkesin kan ihtiyacı olabileceği bilinci içerisinde bulunarak, tüm Keşanlıları kampanyaya aktif olarak katılmaya davet ediyoruz.”

Özder: “Kamu kurumlarında çalışanlar, kan verdikleri takdirde o gün izinli sayılacak”

Daha söz alan Nuri Özder ise, şunları söyledi: “Kimsenin tereddüt etmeden yanında olabileceği bir kurumdur Kızılay. Bundan ötürü de, Kızılay’a sadece kan bağışında değil; her türlü desteği vermemiz gerekiyor. İyi ki varlar. Bende düzenlenecek kampanyaya herkesin katılmasını rica ediyorum. İlçemizde bulunan tüm kamu kurumlarında çalışan arkadaşlarımız kan verdikleri takdirde o gün izinli sayılacaklar. Bu konuda, müdürlerimizde gerekli düzenlemeyi yapmalarını diliyorum.”

Alpaslan: “Keşan’da, 2015 yılında 2 bin 600 ünite kan kullandık”

Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Nurettin Alpaslan ise, şunları söyledi: “Kızılay’ın kanını en fazla kullanan yine biziz. Keşan Devlet Hastanesi’nde geçen yıl 550 bin hastaya bakılmış ve bunun 150 bini acilde bakılan hastalardır. Keşan’da, 2015 yılında 2 bin 600 ünite kan kullanmışız. Bundan ötürü de, bizde gereken desteği vereceğiz.”

www.gundemsaros.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL