Güncel Manşet Siyaset

Kanadoğlu’ndan “Türklük” dersi

Kanadoğlu’ndan “Türklük” dersi

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasa değişikliği ile terörü önlemenin mümkün olmayacağını, Türk milleti sözcüğünün Anayasa’dan çıkarılmasıyla barışın sağlanamayacağını söyledi.

4189_1

Kanadoğlu, “Bu devleti yürüten kişiler olarak, elinde silahı olan teröristle aynı masada oturma durumuna düşürürseniz bu ülkeyi, anayasa değişikliğine o terör örgütünün uzantılarının da katılmasını sağlarsanız, ortaya çıkacak manzara terörün sona ermesi demek değildir” dedi. Zonguldak’ta düzenlenen “Anayasa ve Parlamenter Sistemi” konulu panelde konuşan Kanadoğlu, şunları söyledi:

Millete sorulmalı
“Halk oylamasına sadece anayasa değişiklikleri sunulabiliyor. O halde önce anayasada yapılacak bir değişiklikle, a’dan z’ye anayasa isteyip istemediği millete sorulmalı. Nitelikli bir çoğunlukla millet ‘evet’ derse, o zaman yolu aranır ve bulunur. Anayasa’nın a’dan z’ye değişmesinin tek yolu budur. Bunun haricinde yapılan her eylem, hukukun bir tarafa bırakılması demek olur. Ayrıca görüyoruz ki a’dan z’ye yeni anayasa isteğinin altında, bugünkü anayasanın hem başlangıç bölümünde, hem de ilk üç maddesinde yer alan Atatürk milliyetçiliğini silmek var. Devamında ise ‘Atatürk milliyetçiliğini sildiğimiz zaman, Türk milleti ifadesini de buradan çıkaracağız’ geliyor. Burada da ‘Ben ancak terörü böyle önleyebilirim’ düşüncesi öne çıkıyor.”
Devlet pazarlığa girmez
Anayasa değişikliği ile terörü önlemenin mümkün olmayacağını belirten Kanadoğlu, şöyle devam etti: “Terörü önlemenin tek çaresi onları silah bıraktırmaya zorunlu bırakmaktan geçer. Bu devleti yürüten kişiler olarak, elinde silahı olan teröristle aynı masada oturma durumuna düşürürseniz bu ülkeyi, anayasa değişikliğine o terör örgütünün uzantılarının da katılmasını sağlarsanız. Ortaya çıkacak manzara herhalde terörün sona ermesi demek değildir. Dünyanın hiçbir yerinde elinde silah bulunan terör örgütüyle devlet pazarlığa girmez, girmemiştir. ‘Türk milleti’ sözcüğünün çıkarılmasına çalışılması barışı sağlayacak ve terörü önleyecek zannediliyorsa asıl sıkıntı o zaman başlayacaktır. Türk milletini ortadan kaldırma olanağı hiç kimsenin gücünde değildir. Ben Türk doğdum, Türk olarak yaşadım ve Türk olarak öleceğim. Hiçbir güç benim bu sıfatımı ortadan kaldıracak silecek ve Türk milletini yok edecek bir güç değildir ve bu güç dünyada yoktur.”
www.ulusalpost.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL