KANAL EDİRNE PROJESİ İLE SU ARTIK YATAĞINDA AKACAK

kesanpostasi

‘Dere Islahlarında Estetiğe Önem Veriyoruz’’

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açılamada;

 

DSİ olarak bugüne dek yaptığımız dere ıslah çalışmaları ile tarım alanlarımızı koruduk, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda Bakanımızın da talimatıyla sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran dere ıslahlarını hayata geçiriyoruz. Bu projelerden biriside Kanal Edirne projemiz.

 

Kanal Edirne Projesi Edirne İçin Çok Önemli’’

 

Genel Müdür Murat Acu

dsi-bulten-1‘’Bilindiği üzere Bulgaristan’dan doğarak, Türkiye-Yunanistan sınırını çizen Meriç Nehri özellikle kış aylarında ani debi yükselmeleriyle Edirne İli Karaağaç mevkiinde taşkın riski oluşturmaktadır.

Taşkın halinde Türkiye’nin Yunanistan açılan Pazarkule Sınır Kapısına bağlantı kesilmekte, Edirne’nin Karaağaç Mahallesinde tarım alanları ve meskenler su altında kalmakta,  ecdadımızdan günümüze miras kalan tarihi eserler su altında kalarak zarar görmektedir.  ‘’dedi.

’Projeye 2015’te Sayın Bakanımızın Talimatları İle Başlandı’’

Genel Müdür Murat Acu

‘’Nehrin taşkın sularından korumak maksadıyla DSİ tarafından gerçekleştirilen Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı Projesi 11 Ağustos 2015 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla DSİ makine parkına ait iş makinaları ile başlamış ve günümüz itibariyle 5 300 metre uzunluğunda kanal açılarak yaklaşık 1 000 000 m3 taşımalı kazı yapılmıştır.

Toplamda 1 500 000 m3 taşımalı kazıyla, 50 metre taban genişliğinde 4,5 metre yüksekliğinde yaklaşık 7 800 metre uzunluğunda kanal açılması planlanmaktadır. Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı vasıtasıyla 773 m3/s debisinde su aktarılabilecektir. ’dedi.

’ İşin % 65’i Tamamlandı’’

Genel Müdür Murat Acu

‘’Meriç Nehri sağ sahil koruma seddesinin ve KA-1 tahliye kanalının bulunduğu yere Karaağaç mevkiini korumak için ve aynı zamanda Meriç Nehri’ne gelebilecek Q500=2 562,76 m³/sn debisini kontrollü bir şekilde aktarabilmek amacıyla dolusavak yapısı tasarlanmıştır.

dsi-bulten-2Böylelikle gelebilecek büyük bir taşkında KA-1 taşma savağı sigorta görevi üstlenerek belli bir aşamadan sonra Meriç Nehri’nden geçecek büyük debilerde suyun fazla olan kısmı savaktan KA-1 kanalına aktarılarak taşkına sebebiyet verilmeden tahliyeye katkı sağlanacaktır.

Günümüz itibariyle de DSİ makine parkına ait 30 iş makinasıyla kazı çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Kanal üzerine yaya ve araç geçişleri için 5 adet köprü inşa edilecek olup hali hazırda 4 tanesi bitirilmiş ve 1 tanesinin de yıl içinde tamamlanması hedeflenmektedir.

İşteki fiziki gerçekleşme kanal kazısında % 65 olup sedde imalatı çalışmalarına 2017 yılı içerisinde başlanılacaktır. ‘’

’Su Yatağında Akacak’’

DSİ Genel Müdür Murat AcuKanal Edirne Projesi ile su ’yun artık yatağında akacağını belirterek, Su kendisine yol bulmak için her yere saldırır. Proje ile bu saldırma işi artık bir düzen içerisinde akmış olacak. Kanal Edirne projesi tamamlandığında etrafındaki rekreasyon alanları da yapıldığında Edirnelilere çok güzel bir dinlenme, eğlenme yeri sunulmuş olacaktır. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

Son olarak;

‘’Yapılan bütün bu çalışmalarda en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçen personellerimize ve firma çalışanlarına teşekkür ediyorum’ ’dedi.

 

 

0 0
Next Post

18.ULUSAL KIRKPINAR FOTOĞRAF YARIŞMASINA BAŞVURULAR BAŞLADI

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri […]