Güncel Manşet Siyaset

Kanışkan,”Terör eylemleri siyaset malzemesi yapılmasın”

Kanışkan,”Terör eylemleri siyaset malzemesi yapılmasın”

 

CHPKeşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, son günlerde ülkede meydana gelen terör olayları ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

“TERÖR EYLEMLERİNİN SİYASET 
MALZEMESİ YAPILMASI DOĞRU DEĞİL”
Son günlerde artan terör olaylarının, çirkin yüzünü son olarak Gaziantep’te gösterdiğine işaret eden Kanışkan, “Çirkin saldırı, 9 sivil vatandaşımızın yaşamını yitirmesine, çok sayıda yurttaşımızın yaralanmasına neden oldu. Yapılan terör saldırısını nefretle kınıyoruz. Öte yandan Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde meydana gelen trafik kazasında 9 askerimiz ile 1 korucunun şehit olması acımızı daha da büyüttü. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet; Türk Ulusu ile kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Her ne koşulda olursa olsun terörün kabul edilmesi, teröristi haklı görmek, bunca şehit acısıyla dağlanmış bizlerin kabul edebileceği bir anlayış değil. Terör eylemlerinin siyaset malzemesi yapılması doğru değildir.” dedi. 
MESELE NE?
Teröre karşı birlikte tek bir ses olma zorunluluğunun doğduğunu belirten Ufuk Kanışkan, “Türk vatandaşı olma bilinciyle bugüne gelmiş olan insanımız, şimdi dış güçlerin bölgede oluşturmaya çalıştığı yeni proje anlayışı için kavga edemez, etmemeli. Bu anlaşılır ve kabul edilir bir şey değildir. 
Mesele bir bölge ve bölgesel yoksulluk meselesiyse, bunca zaman bir arada yaşamış Türk vatandaşları bu sorunlarını çözerler. Çözüm parlamentonun iradesindedir. Çözüm hükümetin iradesindedir. Yok, sorun bir dış gücün istediği devlet kurma meselesiyse buna hiçbir Türk vatandaşının izin vermesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu.
“CHP’NİN PKK İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ 
SON DERECE YAKIŞIKSIZ”
İstanbul Dostluk Derneği’nin Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği iftar programında Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmada “Yeter ki içimizde birbirimizi yemeyelim. Öyle bir ana muhalefet var ki terörizmle mücadele ederken, kalkıp da terörizm konusunda iktidarla beraber olmayı değil, onların yanında nasıl yer alırız onu düşünüyor. Bölücü terör örgütünün siyasi uzantısıyla görünür görünmez, iş birliği içindeler.” ‘TBMM’yi toplantıya çağırıyor. Ne olacak? Toplanacaksan toplan. MHP de katılmıyor. Bu terör örgütünün meşrulaştırma çalışmasıdır. Biz terör örgütünün arkasına vagon olmayız ama sen CHP olarak vagon olursun. Zaten vagonsun.’ Ve İstanbul’da bayram namazı çıkışında “Terör örgütü tarafından kaçırıldığı söylenen milletvekili arkadaşımız ’Teröristler kaçırmıştır’ diyememiştir. ’Arkadaşlar, çocuklar’ ifadelerini kullanmışlardır. Bunların üzerinde milletçe düşünmemiz gerekiyor. Biz boşuna ’BDP ile CHP aynıdır’ demiyoruz. Bunlar aynıdır” ifadelerini kullanmıştı. AKP Genel Başkanı’nın, Cumhuriyet Halk Partisi’ni PKK ile ilişkilendirmeye çalışması gerçek dışı olduğu kadar son derece yakışıksızdır ve siyasi adaba yakışmayan bir ifadedir. Hükümetin Irak Savaşı sonrası, Suriye’deki kargaşayı görememesinin affedilebilir bir yanının olmadığını kaydeden Ufuk Kanışkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu suçluluk duygusuyla sağa sola öfke saçmanın, laf atmanın anlamı yoktur. Komşularımızdan Irak’ta milyonlarca Müslüman katledilirken sus pus olacaksın, 1-2 yıl önce kardeşim dediğin Esed’e karşı birden görüş değiştireceksin. Ama bazı ülkelerdeki demokrasi dışı uygulamalar konusunda aynı hassasiyete sahip olmayacaksın. Oslo’da PKK ile görüşeceksin, Habur’da PKK’ya özel mahkeme kuracaksın sonra da Cumhuriyet Halk Partisi’ne dil uzatacaksın. Bu sözler ve yaklaşım milletimizi kandırmayı, kutuplaştırmayı hedef almaktadır. Terörü siyasi malzeme yapmaktır. Bu emperyalistleri beyzbol sopası gösterme noktasına; tutarsız, bize ait olmayan, duruşsuz hükümet politikaları getirmiştir. Hakarete uğrayan, komik duruma düşen ne yazık ki sadece birileri değildir. Bu nedenle acilen bu anlayışın ilk seçimlerde süpürülmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL