Güncel Manşet

Karaca, “Türk Çiftçisi ölmüş ağlayanı yok”

Karaca, “Türk Çiftçisi ölmüş ağlayanı yok”

  (Videolu Haber)

 

Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca, yönetim kurulu üyesi Bülent Çelik’le beraber yaptığı açıklamada, kamuoyuyla çok önemli bilgiler paylaştı.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Çeribaşı Kirazının ithal edildiğini belirten Karaca, Kirazcılıkla uğraşanlar için, kiraz budaması mevsiminde uygulanması gereken metodlarla ilgili özel bir firma tarafından kurs verileceğini ifade etti.

1 balya samanın 25 TL’den satıldığı dönemde hayvancılığın zor durumda olduğunu da anımsatan Karaca, ” Süt sektörü de sıkıntılı. Yem’in çuvalı 50 tl sınırına ulaştı. Ülkemizde planlı tarın uygulayamamak, cinayetle eşdeğerdir. Kuru tarımda çiftçinin cebine para girmediği gibi, cebinden ayrıca para çıkıyor. En az 3 bankaya borcu var. Borçla borç kapatmaya çalışıyor. Bu borcu 90 kuruş olan sütle mi karşılayacak. 13-14 tl’ye et kesimi yapılıyor. Bu fiyatlarla borcunu ödemesi çok zor. Gübre inanılmaz pahalı, Akaryakıtı hepimiz biliyoruz. Kısacası Türk çiftçisi ölmüş, ağlayanı yoktur. “dedi.
Bülent Ecevit’in “Köylü milletin efendisidir” sözüyle konuşmasına başlayan Çelik ise, Maalesef şuan gelinen noktada”Köylü milletin sefilidir” sözünü kullandıktan sonra, Tarım ve Hayvancılığa verile kredilerinin doğru kişilere verilmediğini savundu.

3500 kayıtlı çiftçinin en fazla 100 tanesinin bu krediden yaranladığını da belirten Çelik,  ”Bizim ülkenin tarım ve hayvancılık bakanı Fransa’da ödül alıyorsa,bunun oturup, düşünülmesi gerekiyor.”dedikten sonra bu ekonomik sıkıntının aile içi şiddet ve sosyal anlamda sıkıntı yarattığını savundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL