Asayiş Güncel

Kaza sonrası ne yapmalısınız?

Kaza sonrası yapılması gerekenleri iki farklı şekilde ele almak daha doğru olacaktır; zira maddi hasarlı kazalar sonrası yapılması gerekenler ile fiziksel hasarlı, yani yaralanmalı ya da vefatlı kazalar sonrası yapılması..

Kaza sonrası ne yapmalısınız?

Kaza sonrası yapılması gerekenleri iki farklı şekilde ele almak daha doğru olacaktır; zira maddi hasarlı kazalar sonrası yapılması gerekenler ile fiziksel hasarlı, yani yaralanmalı ya da vefatlı kazalar sonrası yapılması gerekenler farklılık gösterebilir.

Kaza Sonrası Yapılması Gerekenler

Metropollerde ve büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu, sürekli olarak artış gösteren araç sayısı ve sürücülerle yayaların dikkatsizliği bir araya geldiğinde trafik kazalarının oluşması maalesef kaçınılmaz hale gelmiştir. İstenmeyen trafik kazaları sonrası trafik sigortası nasıl devreye girer ve sürecin hem psikolojik hem de fiziksel olarak en az hasarla atlatılması için nelerin yapılması gerekir, bilmek çok önemlidir. Eğer siz de olası bir trafik kazasına karışırsanız, herkesin iyiliği ve güvenliği için kaza sonrası yapılması gerekenler nelerdir, bilmeniz gerekmektedir. Eğer bir kazada herhangi bir yaralanma ya da ölüm söz konusu değilse, hem trafiğin akışını bir an önce eski haline döndürmek hem de kaza akabinde meydana gelen hasarı resmiyete uygun bir biçimde gidermek için kaza sonrası uygulanması gereken belli başlı prosedürler vardır. Söz konusu yaralanmalı ya da ölümlü bir kaza ise de benzer şekilde uygulamaya koyulması gereken işlemler ve atılması gereken adımlar vardır. Şimdi gelin, kaza sonrası ne yapılır, birlikte öğrenelim.

Maddi Hasarlı Kaza Sonrası Ne Yapılır?

Kaza sonrası yapılması gerekenleri iki farklı şekilde ele almak daha doğru olacaktır; zira maddi hasarlı kazalar sonrası yapılması gerekenler ile fiziksel hasarlı, yani yaralanmalı ya da vefatlı kazalar sonrası yapılması gerekenler farklılık gösterebilir. Yaşadığınız olası bir trafik kazası sonrası yapmanız gereken ilk şey, kazaya karışanların ve elbette kendinizin vücudunda herhangi bir fiziksel zarar olup olmadığını tespit etmektir. Eğer söz konusu kazada herhangi bir fiziksel hasar yoksa, yapmanız gereken ikinci şey dörtlülerinizi yakmak ve kaza anının fotoğraflarını çekmektir. Bu fotoğrafların kaza anından olması ve araçlar henüz yer değiştirmeden çekilmiş olması oldukça önemlidir, zira kaza sonrası kasko işlemleri ve kaza sonrası sigorta işlemleri yapılırken bu fotoğraflar kazaya dair kanıt niteliği taşıyacaktır. Bu fotoğraflar kaza sonra tutulacak olan tutanağa işlenecek ve olası maddi hasarın giderilmesine yardımcı olacaktır. Maddi hasarlı trafik kazası sonrası fiziksel yaralanmalar için kendinizi ve diğerlerini kontrol ettikten, gerekli müdahaleleri yaptıktan ve fotoğraf çekimini tamamladıktan sonra trafik akışının aksamasını önlemek için mümkünse araçları emniyet şeridine ya da trafiği engellemeyecek başka bir yere çekmeniz gerekmektedir. Bunu yapmamanız durumunda unutmayın ki aynı zamanda istenmeyen zincirleme kazaların da meydana gelmesine sebebiyet verebilirsiniz. Tüm bunlar yapıldıktan ve kazaya karışan sürücüler ve yolcular da dahil olmak üzere herkes sakinleştikten sonra usulüne uygun bir biçimde kaza tespit tutanağı tutmak gerekmektedir. Kaza sonrası tutanak tutulmazsa kazaya dair hiçbir kanıtınız olmaz ve kaza sonrası sigorta ödemesi alamazsınız. Yeni yasaya göre her trafik kazasında polisin çağırılması artık zorunlu değildir, ancak sürücülerin tutanak başta olmak üzere kendi içlerinde belli başlı konularda anlaşamaması durumunda trafik polisi çağırmak gerekebilir. Trafik kazası sonrası hangi durumlarda polis çağırmak gerektiğini şu şekilde özetlemek mümkündür:

Kaza sonucu yaralanma ya da ölümün olması

Kazaya karışan sürücülerinden az birinin 18 yaşını doldurmamış olması

Karşı tarafın alkol ve benzeri bir maddenin etkisi altında olması

Karşı tarafın ehliyetinin olmaması

Kaza sonrası sürücülerden birinin akıl sağlığının yerinde olmaması

Kazaya karışan araçlardan en az birinin zorunlu trafik sigortasının olmaması

Kazaya karışan araçlardan en az birinin kamuya ait olması

Fiziksel Hasarlı Kaza Sonrası Ne Yapılır?

Eğer söz konusu kaza sonrasında ortada bir yaralanma ya da vefat durumu varsa yapılması gereken ilk şey bir ambulans çağrılmasıdır. Bu sayede kaza bölgesine en kısa sürede sağlık ekibi, jandarma kurumu ve trafik polisi desteği sağlanmış olacaktır. Fiziksel hasarlı kaza sonrası ilk olarak ambulansın çağrılması, halk tarafından yapılacak bilinçsiz ve uzun vadede faydadan çok zarar sağlayabilecek ani müdahalelerin de önüne geçecektir. Bu bağlamda ambulans ve sağlık ekipleri olay yerine ulaşana kadar ilk yardım eğitimi almamış ve bu konuda hiçbir bilgisi ya da tecrübesi olmayan kişilerin kesinlikle yaralılara müdahale etmemesi gerekmektedir. Kaza sonrası arabanın kontağı mutlaka kapatılmalı, ardından da bir yakıt sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bu tarz bir durum söz konusuysa ambulansta olduğu gibi hemen itfaiye de olan yerine çağrılmalıdır. Kaza mahalline ambulans çağırmak için 112 Acil Servis, itfaiye çağırmak için 110 Acil itfaiye ve trafik polisi çağırmak için de 154 Alo Trafik numaraları aranmalıdır. Eğer trafik kazasına karışan taraflardan en az biri alkollüyse ya da ehliyetleri yoksa kaza tutanağı tutulmadan önce bu durum trafik polisine ya da jandarma ekiplerine bildirilmelidir.

Kaza Sonrası En Çok Merak Edilen Konular

Trafik kazası sonrası polis raporu kaç günde çıkar?

Kaza sonrası tarafların kendi aralarında anlaşmaya varamaması sonucu olay mahalline trafik polisi çağırılır ve onun eşliğinde tutanak tutulur. Bu tutanak komisyon tarafından incelendikten sonra 3 iş günü içerisinde hasar oranı açıklanmış olur.

Karşı tarafın trafik sigortası yoksa ne yapılmalıdır?

Eğer karıştığınız kazada karşı tarafın trafik sigortası yoksa mutlaka ilk iş olarak olay yerine polis çağırmanız ve zabıt tutturulmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu durumdan mağdur kalmamak için kasko yaptırmak, atılacak en doğru adımdır. Böylelikle haklı olan taraf, kaza sonrası eksper raporu tutulduktan sonra karşı tarafın problemlerinden etkilenmeden kendi sigorta şirketinden tüm hasarın karşılanmasını sağlamış olur.

Trafik kazası sonrası sigortadan nasıl para alınır?

Kaza sonrası sigorta ödemesi alabilmek adına gerekli tüm evrakların tamamlanması, tutanakların doğru bir biçimde tutulmuş olması ve eksiksiz bir biçimde sigorta şirketine iletilmiş olması gerekir. Yaralanmalı kazalarda 1 yıllık iyileşme süresinin dolması beklenmeli ve trafik kazasına ilişkin heyet raporunun sigorta şirketine iletilmesi şartı aranır.

Maddi hasarlı kazalarda hasar kim tarafından karşılanır?

Kazaya karışan sürücülerin en çok merak ettiği konuların arasında elbette kaza sonrası değer kaybı da gelmektedir. Trafik sigortası, kaza sonrası araç sahibinin değil, karşı tarafın ve kazaya karışan üçüncü kişilerin maddi hasarlarını karşılar. Başka bir deyişle araç sahibi olarak kazadan siz sorumluysanız karşı tarafın masraflarını sizin trafik sigortanız tarafından karşılanacaktır. Eğer kaskonuz varsa, sizin aracınızda oluşan hasarlar ise kasko şirketiniz tarafından karşılanacaktır.

Kazadan 1 gün sonra tutanak tutulur mu?

Trafik kazası sonrası kaza tespit tutanağının hemen ve aynı gün içerisinde tutulması önemlidir. Kaza anında tutulan tutanağın 5 iş günü içerisinde ilgili sigorta şirketlerine iletilmesi gerekiyor.

Kaza anında sizi koruma altına alacak en önemli sigortalar arasında yer alan trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmak için hemen Hepiyi Sigorta’ya gelin.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL