TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Güncel Okuma Sayısı: 475

Kazım Bayarı’dan Kurban Bayramı Mesajı

Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Bayarı Kurban Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;   Kurban Bayramını idrak edeceğimiz şu günlerde Müslümanlar bu önemli günlerin..

Kazım Bayarı’dan Kurban Bayramı Mesajı

Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Bayarı Kurban Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

 

Kurban Bayramını idrak edeceğimiz şu günlerde Müslümanlar bu önemli günlerin sevincini yaşıyor ve telaşı ile uğraşıyor.

Kurban:

Dini bir terim olarak, Rabbimize yakınlaşmanın, bize verdiği nimetlere şükretmenin, onun emirlerine teslim olmanın, bir göstergesi olarak;

İbadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Kurban ibadeti, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutarak, aramızdaki sevgi, dostluk ve yardımlaşmanın yaygınlaşıp pekişmesini sağlar.

Kurban ibadeti yerine getirilirken hayvanlara eziyet edilmemeli, hayvanların kesimi mutlaka ehil kimseler tarafından yapılmalı, kurban atıkları gelişi güzel yerlere bırakılmamalı ve çevre temizliğine özen gösterilmelidir. Önemli bir ibadeti yerine getirirken insanlara veya çevreye zarar verecek yanlış tutum ve davranışlardan uzak durulmalıdır.

Bayram ziyaretlerinde fiziki ve sosyal mesafe korunmalı, el öpme, sarılma gibi yakın temastan kaçınılmalı, mümkünse ev ziyaretleri yerine telefon gibi kitle iletişim araçları kullanılarak bayramlaşmak daha uygun olacaktır.

Kurban pazarlarında ve kesim günlerinde kalabalıklar oluşturmaktan ve kalabalık ortamlara katılmaktan kaçınılmalı, Her zamanSosyal mesafeye dikkat etmeli ve maske kullanımına önem verilmelidir.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) salgınının devam ettiği şu günlerde, tatil dönemi olması nedeniyle de vakalarda artışlar görülmektedir. O nedenle Kurban kesimi ve paylaştırma işleminde görev alanların kesinlikle hijyen kurallarına uymaları gerekir.

Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda Teşrik tekbirleri.

Kadın Erkek her Müslümana vacip olan teşrik tekbirleri;

Arife günü sabah namazından başlayarak, Bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere kılınan farz namazlarından sonra yerine getirilir.

Ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma olan Mübarek Kurban Bayramınızı kutlar, Sağlıklı ve Mutlu günler dilerim.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL