Güncel

KEDAF, bugün Nutuk dağıtacak

Keşan Eğitim ve Dayanışma Fedarasyonu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Gününde Heykel Meydanında Keşan Halķına Ücretsiz Nutuk Hediye Edecek.Federasyonu Başkanı Hasret DİNÇ Konu Ile Yaptığı Açıklamada Şunları Söyledi. Nutuk Türkiye Cumhuriyetinde..

KEDAF, bugün Nutuk dağıtacak

Keşan Eğitim ve Dayanışma Fedarasyonu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Gününde Heykel Meydanında Keşan Halķına Ücretsiz Nutuk Hediye Edecek.Federasyonu Başkanı Hasret DİNÇ Konu Ile Yaptığı Açıklamada Şunları Söyledi.

Nutuk Türkiye Cumhuriyetinde Yaşayan Herkesin Okuması Gereken Özel Bir Kitaptır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1927 Yılının Haziran ayının sonunda, 19 Mayıs 1919’dan beri 8 yıldır gitmediği İstanbul’a giderek, 30 Eylül’e kadar Nutuk üzerine çalışmıştır, 15 Ekim 1927 Cumartesi günü TBMM salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde Nutuk’u Okumuştur.
Meclis salonunda 63 ilden gelen ikişer delege ve milletvekillerinin yanı sıra yabancı ülke temsilcileri de hazır bulunmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk;
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyük kongresini açıyorum” diyerek konuşmasına, Partinin dokuz yıl önce doğduğunu belirtmiş ve tüm Anadolu’yu ve Rumeli’yi kapsamak üzere ilk genel kongresini Sivas’ta gerçekleştirdiğini vurgulamıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nutku Yazarken
Samsun’a çıkışı,
Osmanlı Devletinin genel durumu,
Milli Mücadele çalışmaları,
Milli Mücadele’yi içeriden ve dışarıdan engelleme çabaları,
Kongreler,
Mustafa Kemal’in şahsına ve Heyet-i Temsiliye’ye karşı ortaya çıkan tepkiler ve
TBMM’yi açma çalışmalarından bahseder.
İkinci ciltte ise 1920 – 27 yılları arasındaki dönem ele alınmıştır. Bu ciltte genel olarak;
TBMM’nin açılışı,
Kurtuluş Savaşı,
İtilaf Devletleriyle yapılan siyasi görüşmeler,
Cumhuriyet’in ilanı,
Çok partili hayata geçiş ve
yapılan devrimler anlatılmıştır.


Nutuk, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin; nereden başlanıp, hangi olumsuz koşullar altında, hangi engel ve aşamalardan geçilerek nasıl kurulduğunu, belgelerle anlatan anıtsal bir kitaptır.
Bu nedenle günümüzde ve gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihini öğrenmek isteyen herkesin ilk başvurması gereken eser, Nutuk’tur.
Bizlerde 10 Kasım Atatürkü Anna Gününde Heykel Meydanında Vatandaşlara Nutuk Hediye Edeceğiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL