Kent Konseyi üyesi kadınların el emekleri yine kendilerinin belirlediği fiyatla satılıyor

kesanpostasi

Keşan Kent Konseyi tarafından, Kent Konseyi üyesi kadınların el emeklerini sergileyerek ek gelir elde edebilmeleri adına kurulan “Kadın Emeği Teşhir ve Değerlendirme Birimi”nde sergilenen ürünlerin fiyatlarını da, ürünleri yapan kadınlar belirliyor.

Keşan Kent Konseyi tarafından, Kent Konseyi üyesi kadınların el emeklerini ek bütçeye dönüştürerek evlerine katkı sağlamaları adına, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi içerisindeki bir işyerinde açılan ” Kadın Emeği Teşhir ve Değerlendirme Birimi”nde faaliyet devam ediyor. Konuyla ilgili olarak bilgilerini aldığımız Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Öcal ve Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Nasip Çakır, bu birim sayesinde, kadınların hem el emeklerini geliştirdiğini, hem de satıştan sonra evlerine destek olduklarını söyledi. Öcal, burada ürün sergileyen Keşan Kent Konseyi üyesi kadınların, ürettikleri el emeklerinin değerini yine kendilerin biçtiğini bildirerek, “Bizler de onlara aracı olarak satışa sunuyoruz. Ürünlerini satışa çıkarmak isteyen kadınlarımız önce Kent Konseyi’ne üye olmalıdırlar. Buraya emeklerini getiren kadınları hemen üye yapabiliyoruz. Üyeliğin herhangi bir ücreti yoktur. Yani kısaca el emeğini üreten kadınlarımız bize geliyor, ürünlerine bir fiyat belirliyor, bizler dükkanımızda ürünleri sergiliyoruz, satıldığında da kendilerine haber veriyoruz. Gelen ürünleri kodlandırarak çalışıyoruz. Bazen fazla beğeniliyor, yeni siparişler de alıyoruz. Haftanın üç günü burada görev alıyoruz. Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri açığız. Yönetim olarak gönüllü çalışıyoruz. Ürünlerini getirip sergilemek isteyen herkesi bekliyoruz.” dedi.

Çakır: “Önemli olan az da bir miktar olsa, bu parayı ben kazandım diyebilmek”

Nasip Çakır ise ürünleri satılan kadınlarda özgüvenin de yerine geldiğini ifade ederek, “Havalar güzelleştikten sonra dükkanımızın önüne masalar koyup ürünlerin satışını kadınlarımızın kendilerinin yapmalarını da istiyoruz. Kadınlarımız gelip emeğini bırakıyor ama tezgahının başında durunca, emeğini kendisi satıp parasını cebine koyunca daha mutlu olacaklardır diye düşünüyoruz. Para miktarı önemli değil. Önemli olan az da bir miktar olsa, bu parayı ben kazandım diyebilmek. Çünkü ailede hep erkekler çalışıyor, kadınlarımız da erkeğin eline bakıyor. Fakat kadınımız buradan kazandığı para ile bir şeyler alabildiğinde, artık kendine daha fazla güvenmeye başlıyor. Emeğini paraya çevirmek isteyen her kadın burada gelip bizi bulabilir.” diye konuştu.

Haber: İlker GÜREL-Gündem SAROS

 

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

ÇOCUKLARIN MAVİ HAYALLERİNDEKİ ATATÜRK VE 23 NİSAN

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine ve […]