Manşet Okuma Sayısı: 31

Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü Çalışmaları Tam Gaz…

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARLA BİLGİLENDİRME   Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden 19 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklamada; müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi. Vektör mücadelesinde önemli olan faktörün fiziksel..

Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü Çalışmaları Tam Gaz…

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARLA BİLGİLENDİRME

 

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden 19 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklamada; müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Vektör mücadelesinde önemli olan faktörün fiziksel mücadele olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunları dile getirildi: “Fiziksel mücadelelerin başında dere ıslah çalışmaları, fosseptik, su patlamalarımızın giderilmesi, vahşi çöplük alanlarımızın ıslah edilmesi ve larva mücadelesidir. Bu mücadelenin asıl hedefi sivrisinek, karasinek gibi haşeratın kaynağında kurutup üremesini engellemektir. Bu mücadelede 2017-2018 kış sezonunda, Keşan Merkez, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla Sahillerinde 9 km dere ıslah edilmiştir.”

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak, yılbaşından bugüne kadar Keşan ve mücavir alanlarında (Erikli-Mecidiye, Yayla-Danişment sahilleri) ortalama 20 günde bir 13 periyot, larva mücadelesi yapıldığının belirtildiği açıklama şöyle sürdü: Kullanılan biyosidal ürünler sivrisinek larvasına etkili ürünlerdir, diğer canlılara ve çevreye zararı yoktur. Larva mücadelesi sivrisineğin üreyebileceği durgun sular, fosseptik kuyuları, süs havuzları, kullanılmayan yüzme havuzları, bina altlarında biriken su kaynakları, çiçek altlıklarında biriken sular, atık durumdaki kullanılmayan taşıt lastikleri, dereler, çeltik tarlaları en önemli sivrisinek üreme alanlarıdır.

Bu alanlar için 20 günde bir larva mücadelesine uygun larvasitler kullanılarak mücadele yapılmaktadır. Keşan Belediyesi vektör mücadelesi için 22 FT 837 – 22 RJ 165 plakalı iki araç ve 8

kişi personel ile mücadele etmektedir. Şu ana kadar görevlerini eksiksiz olarak tamamlamışlardır. Görev alanı olarak Keşan ilçesi 5 km2’ lik bir daire kabul edilerek yapılmaktadır. Keşan ilçesine yakın olan 500 hektarlık çeltik alanları sorumluluk alanımızda olmadığı halde gerekli mücadele Keşan Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Çeltik alanları çeltik komisyonu sorumluluğunda olup yeterli mücadele yapılmamaktadır. Çeltik alanlarında mücadele yapılabilmesi için 10 günde bir larva mücadelesi, haftada bir uçkun mücadelesi yapılmalıdır. Edirne ve ilçelerinin tamamında larva mücadelesi sürekli ve etkin bir şekilde yapıldığında sağlıklı bir mücadele yapılmış olur. Karasinek mücadelesi ortalama 25-30 günde bir 10 periyot olarak yapılmıştır. Karasinek mücadelesi hayvan ağırları, gübrelikler, çöp bidonları, vahşi depolama sahalarını (çöplükler) kapsamaktadır. Bu konuda İzzetiye Mahallesinde 350 adet ahır, Paşayiğit Mahallesinde 170 adet ahır, Keşan da 250 tane ahır yer almaktadır. Mücavir alanlarda ki faytonlar, atların yaşadığı alanlar, Eriklide ki çöp toplama yeri mücadele de etkili olduğumuz alanlardır. Karasineğin oluşumunda ki en önemli etken çöpe atılan çöp poşetlerinin ağzının açık olması ve çöp konteynırlarının kapaklarının açık bırakılmasıdır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde karasinek sorunu çözüme ulaşacaktır. Karasinek mücadelesi uçkun, çöplerin ve gübreliklerin toplandığı alanlarda uçkun ve larva mücadelesi aralıksız devam etmektedir.

Araç üstü Soğuk Sisleme (U.L.V.) mücadelesinde en büyük sorun araçların uygun olmayan şekilde park etmesi, dar olan cadde ve sokaklarda Keşan Belediyesine ait biyosidal uygulama araçlarının geçişini zorlaştırmaktadır. Caddeler ve sokaklar araçlarla kapalı olduğunda araçlarımız U.L.V. cihazı ile birlikte bu cadde ve sokaklara giremediğinden sağlıklı bir uygulama yapılamamaktadır. Araçlarımız saatte 20 km hızla durmadan saat 20:00- 22:00 arası uygulama yapmaktadır. Ayrıca bu görevin yapılabilmesi için rüzgar hızı saatte 10 km den az olmalıdır. 2018 yılından itibaren 6 kez Erikli-Mecidiye, 6 kez Yayla-Danişment ve 9 kez Keşan içinde U.L.V. bugüne kadar yapılmıştır. 2018 yılı içerisinde 52 haşerat şikayetine müdahale edilmiştir. Müdürlüğümüzce tüm yıl boyunca ayda bir olmak üzere rodents (Kemirgenler, sıçanlar, fareler vs.) çalışmalarımız logarlar, kanalizasyon ve yaşayabilecekleri ortamlarda yapmaktayız. Keşan’ın diğer bir sorunu olan metruk binalar (Eski, terk edilmiş,

kullanılmayan, atıl vs.) kontrolümüz altındadır. Keşan genelinde 90 adet metruk bina olupayda bir haşerat mücadelesi yapmaktayız.”

2018 Ocak ayından buyana 350 adet sahipsiz sokak hayvanının kısırlaştırılıp kuduz

aşıları ve tedavileri yapılığının aktarıldığı açıklama şöyle sona erdi: “350 adet mikroçip, 330 adet kulak kulak küpesi takılmıştır. 25 sokak köpeğimiz sahiplendirilmiştir. Ocak ayından bugüne kadar 265 şikâyete gidilmiştir. Keşan da Özgün Yapı, TOKİ Konutları, ADD Parkı ve Karaağaç Parkına kedi beslenme odakları yerleştirilmiştir. Belli noktalara mama ve su odakları yerleştirilmiş olup; ekiplerimiz belli periyotlar da mama ve su koyup, temizliğini yapmaktadırlar. Ayrıca iki noktaya ekmek kumbarası montajını yaptık. İlerleyen günlerde mama ve su odaklarımızı çoğaltmayı planlıyoruz. Bu odaklara kış aylarında mama bittikçe, yaz aylarında hayvanların beslenme sorunu daha az olduğu için haftada 1 kez mama takviyesi yapılmaktadır. Sahipsiz sokak hayvanları ekibimiz, 2 Veteriner Hekimi, 1 Veteriner Teknikeri, 4 işçi ile faaliyet göstermektedir. Ayrıca yeni ve modern bir şekilde dizayn ettiğimiz 22 RD 272 plakalı aracımız ile hizmet vermekteyiz. Kış ve yaz aylarında yine belli periyotlar da Erikli, Yayla sahillerindeki hayvanlarımızı besliyor ve onların rehabilitelerini yapıyoruz. Sokak hayvanları ekibimiz 7/24 her türlü şikâyete müdahale edilmektedir. Sokak hayvanları ile ilgili şikâyetler ve ihbarlar 71411 85 ve 153 ihbar hattından bildirilebilir. Belediye olarak 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanuna istinaden sadece sahipsiz sokak hayvanları ile yetkiliyiz. Sahipli hayvanlar yetkimiz dışında kalmaktadır. Ayrıca inşaatına başlamış olduğumuz yeni sokak hayvanları geçici bakım evimizin inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu yıl sonuna kadar faaliyete açmayı planlamaktayız. 2018 yılında Ahmet Yenice, Ali Kale ve Kardeşleri, Yekta Baydar ve Cumhuriyet Ortaokulları 6.sınıf öğrencilerimize Veteriner Hekimi ve Veteriner Teknikerimiz eğitim seminerlerini vermiş olup; konu ile ilgili broşürlerimiz öğrencilerimize dağıtılmıştır. Belediye binamızın girişine; belli aralıklarla ile yaptığımız çalışmalar hakkında ayaklı panolarımızı yerleştirmiş olup; toplumu bilinçlendirmek için yerel basın yayın organlarına bilgilendirme yapılarak kültürel mücadelemizde devam etmektedir.”

REKLAM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL