Güncel Manşet

Keşan DOÇEK Termik Santrali protesto için İğneada’ya gidiyor.

Keşan DOÇEK Termik Santrali protesto için İğneada’ya gidiyor.

 
            Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği DOÇEK, 17-18 Kasım 2012 tarihinde Kırklareli İğneada’da yapılması planlanan Termik Santrali protesto için tüm Trakya doğa sporları derneklerinin katılımıyla oluşturulan “Cennet’te Termik Santral İstemiyoruz” etkinliğine katılmak amacıyla bugün İğneada’ya gidiyor.
            DAYKO (Doğal Yaşamı Koruma) Vakfı öncülüğünde, 17-18 Kasım tarihlerinde Trakya ve İstanbul’dan katılacak doğasever gruplar İğneada’nın Beğendik Köyü bölgesinde bir araya gelerek termik santralin ülkemizin bu cennet köşede yapılmasını protesto edecekler.
            Bilindiği gibi İğneada Longoz (Subasar) Ormanları dünyanın sayılı eko-sistemleri arasında bulunuyor. Santralin yapılmak istendiği yer de Milli Park statüsüne alınan bu ormanların hemen yanı başı. Longoz Ormanları aynı zamanda ülkemizdeki metrekareye en fazla ağaç düşen ormanlardan biri ve kuş göç yollarının üstü. Bölge Karadeniz’in en temiz ve altın renkli kumlarına sahip bir bölge olarak da biliniyor. 
           

DOÇEK Başkanı Hakan EŞME, “Trakya topraklarında nesiller boyu çevre kirliliği yaratacak ve en başta kanser olmak üzere türlü felaketlerle bizi baş başa bırakacak bir termik santrali  istemediklerini ve bu toprakların sahipsiz olmadığını göstermek amacıyla bu etkinliğe katıldıklarını belirtti. Rüzgar, güneş gibi bizde fazlasıyla bulunan doğal kaynaklar varken termik santralde ısrarcı olmanın sadece günü kurtarmak olduğunu,  Ergene nehrinin kirliliği Trakya’da gündemdeyken ve hala çözüm üretilemiyorken buna bir de Termik Santralin eklenmesinin bu bölgeye olan bir garez olduğunu söyleyen Eşme;  bölge halkına sorulmadan masa başında alınan kararlarla onun ve gelecek kuşaklarının sağlığına, coğrafyasına, eko-sistemine etki edecek her durumda tepkimizi göstereceğiz, dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL