HESABIM
Üye Ol

Keşan Eğitim Federasyonu’nun Görkemli Açılışı…

Keşan Eğitim Federasyonu’nun Görkemli Açılışı…

Keşan Eğitim Dayanışma Federasyonu merkez ofisinin açılışı, 26 Mart 2018 Pazartessi günü gerçekleştirildi. Keşan Belediyesi eski hizmet binasının 2’nci katında hizmet verecek olan merkez ofisinin açılışı saat 18.00 sıralarında yapıldı. Açılış törenine; CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Belediye Başkanı Op.Dr. Mehmet Özcan, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, mahalle muhtarları,...

Haberin Tarihi: 28 Mart 2018 - Okunma Sayısı:731 defa okundu.

Keşan Eğitim Dayanışma Federasyonu merkez ofisinin açılışı, 26 Mart 2018 Pazartessi günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediyesi eski hizmet binasının 2’nci katında hizmet verecek olan merkez ofisinin açılışı saat 18.00 sıralarında yapıldı.

Açılış törenine; CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Belediye Başkanı Op.Dr. Mehmet Özcan, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, mahalle muhtarları, dernek üyeleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programa geçildi.

Fincan: “Eğitimi ön plana çıkartacağız”

Açılışta ilk olarak, söz alan Federasyon Başkanı Faruk Fincan, katılanlara “hoş geldiniz” diyerek, şunları söyledi: “Eğitimi ön plana çıkartarak, iyi çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte bunu başaracağımıza inanıyorum. Bunun içinde sizlerin büyük katkılarınızın olacağına inancım tamdır.”

Fincan’ın ardınan Dernek Üyesi Hasret Dinç söz aldı.

Dinç: “Sayımız her geçen gün arttı”

Dinç açılışta yaptığı konuşmada şunlara yer verdi: “Arkadaşlarım ile yola Keşan Eğitim Ve Dayanışma Derneği olarak başladık. Bir süre sonra özellikle eğitim endeksli olduğumuz için katılımcı kişilerin sayısı her geçen gün arttı. Daha sonra federasyonu oluşumu yapmaya karar verdik. Resmi kuruluşu tamamladığımız bugün ofis açılışımızı yapıyoruz. Federasyon isminde ilk dikkat çeken roman vatandaşlar tarafından kurulmasına rağmen roman ifadesi kullanılmamasıdır. Bu konuda, ilk federasyon olduk diyebiliriz. Bizler topluma entegre olma yolunda adım atar iken; ayrışıma sebebiyet verecek hiç bir ifadenin altına imza atmak istemiyoruz. Hepimizin kimliği aynıdır. Romanları muhteşem kültürü vardır ve kültürümüzü korur iken topluma entegre olmalıyız. Eğitim kelimesine gelinceye bize göre; eğitim sadece okul değildir. Eğitim doğarken başlamalıdır ve ailede devam etmelidir. Sonra çevremizde sürdürebilir olmalıdır. Her anlamda eğitime ihtiyacımız olduğu açıktır. Tüm kamu ve STK’larla iş birliği ile sorunlarımıza çözüm üretebiliriz.”

“Misyonumuz ve vizyonumuz…”

Hasret Dinç sözlerini şöyle tamamladı: “Misyonumuz; çağdaş dünya ile bütünleşmiş güçlü bir sivil toplum oluşumuna katkıda bulunmak, sivil topluma rehberlik ederek ortak akla ulaşmak, değişen ve gelişen ve geliştiren, koşullara uyum sağlayarak, sürekli öğrenen ve paylaşan, her anlamda eğitimli bilinçli bir kurumsal kuruluş haline gelmektir. 

Vizyonumuz; Toplumsal örgütlenmeyi destekleyerek katılımcı demokrasinin kökleşmesine destek olabilmektir, yaşam standartlarını düşük olan kişilere rehberlik edebilmek her anlamda yanında olduğumuzu hissettirilecek ve vatandaş olarak kendi haklarının bilinçlendirilmesine toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine, katkıda bulunmaktır.”

Özcan: “Bu camiaya her zaman yardımcı oldum”

Daha sonra söz alan Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Bugün size verilen bu yer benim eski başkanlık makamımdı ve yaklaşık 12 yıl 8 ay boyunca burayı kullandım. Bugünde bu yeri size tahsis ediyorum. Ben başkanlıkta 14 yılı tamamladım ve bu camiaya her zaman yardımcı oldum. Ben sadece başkan olduğum dönemde değil; Devlet Hastanesi’nde hekim olarak görev yaptığım süre boyunca hep yardımcı olmaya çalıştım. Ben sosyal demokrat bir insanım ve kafamda insan ayrımı hiçbir zaman olmadı. Keşan’da 10’a yakın dernek oldu. Belli bir masa başını kaptıktan sonra, mahalledeki garibanlar ne yazık ki, kimsenin umurunda olmuyor. Arkanızdaki kitleyi hiçbir zaman unutmayın. Kardeşlerimize böyle olmaları konusunda uyarılarda bulundum. Eğer böyle olunmaması durumunda her zaman yanlarında olacaklarını ifade ettim.”

“Biz her zaman biriz”

Mehmet Özcan sözlerini şöyle tamamladı: “Benim partimden milletvekili seçildi ama neden sayılarınız fazla olmasın? Bu tür toplantılara çok katıldım. Örnek vermek gerekirse; 6 yıl önce Ankara’da roman çalıştayı yapıldı ve tek katılan belediye başkanı bendim. Fakat, yapılan çalıştaydan hiçbir şey çıkmadı. Bizler her zaman sizlerin yanındayız. Biz her zaman biriz. Yeni yeriniz hayırlı olsun.”

Bircan: “Açılımla, işsizlik ve eğitimde

ayrımcılık yaşanmaya başladı”

Erdin Bircan’da açılışta şunları söyledi: “Türkiye’de roman açılımı denildi ancak, gelinen noktaya bakıldığında, işsizlik ve eğitimde ayrımcılık yaşanmaya başladı. Geçmişte aynı sorunları yaşıyorduk. Fakat, şuanda ayrımcılık ne yazık ki, oluşmaya başladı. Bu ayrışımda açılımla birlikte geldi. Sorunları hep birlikte çözmek zorundayız.”

Purçu: “Başarmak için öncelikle insanın

kendisine değer vermesi gerekiyor”

Bircan’ın ardından söz alan Özcan Purçu da, şöyle konuştu: “Romanlar olarak geçmişte, dernek kurmak için insan bulamakta zorlanıyorduk. Fakat, bugün bir milletvekili çıkarmışız ve büyüklerimizin de yanında olduğunu görmekteyiz. Bugün bu tabloyu gördüğüm için çok mutlu oldum. Ben, yoksulluktan geldim ve çok zorlu bir süreçten geçip, bugünlere geldim. Bir şeyi başarmak için öncelikle insanın kendisine değer vermesi gerekiyor. Mahallelerimizde yaşayan insanların çocuklarına değer vermesini istiyorum. Ayrıca, STK’larda çok önemli kurumlardır. Ben onlar sayesinde bugün milletvekili seçildim.”

“Biz, Cumhuriyet’in ve Mustafa

Kemal Atatürk’ün çocuklarıyız”

Purçu sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, Cumhuriyet’in ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarıyız. Bu ortamları, Mustafa Kemal Atatürk bizlere bıraktı. CHP’de kimsesizlerin, yoksulların ve fakirlerin partisidir. Ben Atatürk, sayesinde milletvekili oldum. Atatürk’ün de, en büyük eseri CHP’dir. CHP’ye hizmet etmek, Cumhuriyet’e hizmet etmektir. Bugün bu açılışı yapan ve katılan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca, Keşan Belediye Başkanımız kendisine ait eski makam odasını tahsis etmiş. Daha ne olsun! Keşan Belediye Başkanı’nın kendi makam odasını romanlara verdiğini gittiğim her yerde anlatacağım. Bu Türkiye’de ilktir. Biz sizin hakkınızı ödeyemeyiz.”

Purçu’dan sonra konuşan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da federasyonun hayırlı olmasını dileyerek, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın eski makam odasını tahsis etmesinin de çok önemli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından ZERLANİS-Keşan Görsel Sanatlar ve Kültürel Araştırmalar Derneği tarafından şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Daha sonra açılışa dernek açılışı gerçekleştirildi. Program daha sonra sohbet şeklinde devam ettikten sonra sona erdi.

Özcan, eski makam odasına geçtiğinde bu odada 12 yıllık bir görev süresini yaşadığını belirterek orada makam koltuğuna bir süre oturdu.

REKLAMLAR

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı