TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 262.048
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.822
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 122
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 6.096
Çevre Okuma Sayısı: 208

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz’den BES ile ilgili açıklama

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz Paşayiğit Mahallesi’nde inşaatı devam etmekte olan ve Temmuz ayına kadar bitirilmesi planlanan, Biyokütle Enerji Santraliyle ilgili Keşan Belediye Meclisi’nde alınan karar hakkında açıklama yaptı. Açıklama şöyle;..

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz’den BES ile ilgili açıklama

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz Paşayiğit Mahallesi’nde inşaatı devam etmekte olan ve Temmuz ayına kadar bitirilmesi planlanan, Biyokütle Enerji Santraliyle ilgili Keşan Belediye Meclisi’nde alınan karar hakkında açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

Paşayiğit Mahallesine yapılmakta olan Biyokütle Enerji santrali ile ilgili 11 Haziran 2021 Cuma günü yapılan olağanüstü Belediye Meclisi toplantısındaki tartışmaların  yarattığı yanlış anlamaları ortadan kaldırmak üzere bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Paşayiğit Biyokütle Enerji santrali ile ilgili 08.06.2021 günü Kent Konseyinin çağrısı üzerine amaçları çevre  ve ekoloji ile örtüşen Kent Konseyi bileşeni Temiz Keşan Derneği, SARDOS ve DOÇEK olarak ortak bir basın açıklaması yapmış 11 Haziran günü gerçekleştirilecek Belediye Meclis toplantısının Keşan için bir şans olduğunu belirtmiştik.

Toplantı gerçekleşti. Değişen bir şey olmadı. Ancak toplantıda yapılan tartışmalar ve sunumların büyük çoğunluğu mevcut gerçeklikten uzak siyasi hesaplaşma havasında geçti.

Sayın Belediye Başkanı Nazım İmar Planları ile Uygulama Planlarına yapılan itirazları sanki suçmuş gibi sundu.Yani itiraz sahiplerini neredeyse Vatan haini gibi göstermeye çalıştı. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. İtiraz yasal, anayasal ve doğal bir insanlık hakkıdır. Hele belediye meclis üyeleri için son derece yerindedir. Çünkü söz konusu yatırım kamu yatırımı değil ve kamu yararı içermiyor. Yatırım tüm Keşan Halkına katkı sunacak belediye yatırımı olsa eyvallah ama özel ve ticari bir yatırımdır. Yani üç- beş kişi bu yatırım sonunda milyonlar kazanacak, Paşayiğit Mahalle halkından da 5-10 kişi iş sahibi olacak diye 65 bin insanın temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakları feda edilmemeliydi

Sayın Başkanın önünde itiraz edenlerin listesi olduğu halde Kent Konseyini de  itiraz edenler arasında sayması son derece manidardır. Ancak Kent Konseyinin bu konu ile ilgili Belediye Başkanlığına sunduğu böyle bir dilekçesi yoktur.

Başkanın konuşmaları arasında ” Sizin amacınız bu yatırımı ve teşvikleri engellemek. Çünkü 30 haziranda izinleri bitiyor.” ifadesi son derece manidardır.Başkan 3-5 yatırımcının alacağı teşvikleri dert edineceğine başta Paşayiğit Mahalle halkı olmak üzere, çevre köyler ve Keşan merkezde yaşayan  insanların sağlığını ve sağlıklı bir çevrede yaşamalarını dert  etmeliydi.

Söz konusu yatırım her ne kadar yenilenebilir enerji olarak tanımlanabiliyorsa da çevre dostu olmadığı biliniyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde Termik Santrallerden daha kirletici olduğu kanıtlarla sabittir. İngiltere, ABD ve Avrupa Biyokütle Enerji santrallerini ciddi anlamda tartışıyor ve terk ediyor. Biyokütle Enerji Santrallerinin yakınında yaşayan kişilerde diğer bölgelerde yaşayanlara göre çok fazla kaşıntı, göz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı, alerjik semptomlar, boğaz ağrısı  ve solunum zorluğu görüldüğü bilimsel olarak ortaya konmuştur.

Toplantıda Sayın Başkan dersine iyi çalıştığını belirterek, uzun bir sunum yaptı. Ama dersine yanlış yerden çalışmış. EPDK ile görüşmüş olması, 24 kamu kurumunun olumlu görüş bildirmiş olması bu süreçte hiçbir anlam ifade etmiyor.  Başkanın dersini çalışacağı yer ilgili şirketin kapasite artırımı için Edirne Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne sunduğu 175 sayfalık (PTD) Proje Tanıtım Dosyasıydı. Şu çok iyi bilinmelidir ki bu tür Projelerde uzun süredir olumlu kurum görüşlerinin hiçbir haklı ve bilimsel yönü yoktur .Örneğin; Paşayiğit Biyokütle Enerji santrali ile ilgili DSİ olumlu görüş bildirmiştir. Ancak bilimsel hiçbir açıklaması yoktur. Proje alanında yeraltı su durumu nedir? Atık sular nasıl bertaraf edilecektir  ve benzeri gibi,

Kent Konseylerinin asli görevlerinden biri de merkezi veya yerel her türlü projenin kamu yararı ve çevreye etkileri yönünden değerlendirilip kamuoyunu bilgilendirmesi ve Projenin kamu yararı yönünde dönüştürülmesi için çaba harcamasıdır.

Sayın Edirne Valisinin ÇED gerekli değildir kararına rağmen halkın oyları ile seçilmiş olanlar 11 Haziran Belediye Meclis toplantısında  şirketin kapasite artırımını dayanak yaparak mutlak surette (ÇED) Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu ve (SED)  Sağlık Etki Değerlendirmesi Raporu istemeliydiler.  Çünkü santral günlük 13.1 MWt  kurulum gücünden 56.4 MWt kurulum gücüne çıkarılmıştır.  Şirket tarafından hazırlatılacak olan ÇED ve SED  raporlarının bilimsel olarak tartışılmasında tüm gerçekler ortaya çıkacaktı. Tartışmalar sonucunda karşılıklı imza altına alınacak  olan bu raporlar ileride çıkabilecek olumsuzluklarda Belediyenin elini  güçlendirecekti. Şuan Belediyenin elinde sadece bu konular ile ilgili mevcut  mevzuatlar ve şirket sahiplerinin iyi niyet söylemleri var. Bu mevzuatlar Çorlu- Çerkezköy hattı için de var ama Ergene Nehri ve Marmara Denizinin durumu ortadadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL