TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 356.254
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 20.874
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.883
Güncel
 • Okuma Sayısı: 127

 • Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden 25 Kasım açıklaması

  Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;   25 Kasım Kadına yönelik şiddetle uluslararası..

  Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden 25 Kasım açıklaması

  Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

  Açıklama şöyle;

   

  25 Kasım Kadına yönelik şiddetle uluslararası mücadele günüdür. Günü tarihi geçmişine bakacak olursak, 25 Kasım 1960 Dominik Cumhuriyetinde yaşayan Mirabel kardeşler olarak tanınan 3 kız kardeşin sistem tarafından katlediliş tarihidir. Mirabel kardeşler ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ettikleri için pek çok kez hapse atıldılar, son olarak arabalarından zorla indirilip tecavüz ve işkenceyle katledildiler.

  Bu katliam kayıtlara araba kazası olarak geçer 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü ilan edildi.

  Bu tarihten itibaren kadına yönelik şiddetin azalmadan devam ettiğine şahit oluyoruz. Hele de son yıllarda her gün uyandığımızda günde 3-4 kadının katledilişini duyuyor bazen de şahit oluyoruz.

  Unutmamalıyız ki kadına şiddet olan bir toplumda medeniyetten söz edilemez. kadınlar toplumun gizli kahramanlarıdır. Kadınlar eştir, candır, yoldaştır, annedir ve en önemlisi o bir insandır.

  İnsanlık kadın erkek diye ayrılmaz. Kadınlar her insan gibi saygıyı hak etmektedir.Kadına yapılan şiddet toplumumuzun en büyük sorunudur.

  Dünya üzerinde yaşayan kadınların % 50’si eşlerinden şiddet görüyor. Türkiye’de ise yapılan araştırmalar kadınların %97’sine hayatlarının belirli dönemlerinde şiddet uygulandığını gösteriyor. Koca ve baba dayakları, namus ve töre cinayetleri magazinleştirilerek topluma sunuluyor.

  Dünya üzerinde yaşayan kadınların %50’si eşlerinden şiddet görüyor. Türkiye’de ise yapılan araştırmalarda kadınların %97’sine hayatlarının belirli dönemlerinde şiddet uygulandığını gösteriyor.

  Şiddete uğrayan kadınlar davranışları, sözleri ve giyim biçimlerinden dolayı sorgulanıyor. Kurbanlar suçlu, suçlular mağdur sayılıyor. Son yıllarda kadınlar ailelerinin, çoluk çocuğunun gözü önünde bıçaklanıyor bazen de güçsüz bedenler parçalanıp yakılıyor.

  Unutmayınız ki kadınlar toplumu ayakta tutan gizli kahramanlardır. Kadınlar eştir, candır, yoldaştır, annedir, en önemlisi o bir insandır. İnsanlığın kadını erkeği yoktur. Kadınlarda her insan gibi saygıyı hak etmektedir.

  Şiddet sadece zor kullanmak, dayak baskı demek değildir. Onları okulsuz, eğitimsiz, güçsüz ve muhtaç bırakmakta bir şiddettir. Bunlar önemlidir. Yasaksız ve tehditsiz bir hayat istiyoruz.

  Gece yarısı kararıyla kaldırılan kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Şiddet kaderimiz olamaz.

  • ŞİDDET EN AĞIR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR!
  • ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR, ŞİDDETE HAYIR!

  Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadına yönelik her türlü şiddete  karşı kadınlarla yan yana, omuz omuza aktif mücadeleye devam edeceğiz. Kadınlar olarak eşit ve özgür bir dünya ve toplum istiyoruz.

   

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL