Manşet

Keşan TSO’nun markalaştırma başarısı Ankara’ya örnek oldu

Keşan TSO’nun markalaştırma başarısı Ankara’ya örnek oldu
  • Mustafa Helvacıoğlu: “Satır Et ve İpsala Pirinci’ne dünya pazarı için bir fırsat doğdu”

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün düzenlediği basın toplantısı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Patent Enstitüsü ve üniversitelerin katkılarıyla, 3-4 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenen “Coğrafi İşaretlerin Tanıtılması ve Pazarlanması” konulu toplantıda, Satır Et ve İpsala Pirinci’nin dünya pazarına girme şansı bulduğunu söyledi.

56de750a382fc

Helvacıoğlu, Türkiye’de coğrafi işaret alan 200 adet ürün bulunduğunu bildirerek, 220 adet ürün için de başvuruda bulunulduğunu kaydetti. TOBB ve Türkiye Patent Enstitüsü’nün, Türkiye’nin değerlerini açığa çıkarmak adına, coğrafi işaretli ürünlere bu yıl önem vermeye başladığına dikkat çeken Mustafa Helvacıoğlu, “Çünkü yerel ekonominin canlanması yerel ürünlerle olacak düşüncesi içerisindeler. Gıda ürünü patent alırsa daha tanınır ve bilinir hale geldiği için ekonomiye daha fazla katkısı olacaktır. Coğrafi işaret alan 200 ürün içerisinde; Aydın İnciri, Ege Pamuğu, Keşan Satır Eti, İpsala Pirinci, Ege Sultani Üzümü örnek uygulama olarak gösterildi.” dedi.

“Ankara’da gururlandık”

Bu uygulamalardan 2’sinin, Keşan Satır Eti ve İpsala Pirinci olduğunu dile getiren Helvacıoğlu, “Bu ürünler iyi uygulama örneği olarak seçildi. Bizler, orada coğrafi işaretleri alma süreci ve sonrasında neler yaptığımızı sunum eşliğinde anlattık. Bu coğrafi işaretlerin geliştirilmesi konusunda da burada uzman kişilerden bilgiler aldık. Biz Ankara’da gururlandık. Bu 6 ürünün 2’si Keşan TSO tarafından coğrafi işaret olarak alındı. Biz bu sayede herkese örnek olduk. Bu bağlamda bu iki ürünümüzün başarı hikayesini anlattık.” diye konuştu.

“Metro Marketler Zinciri, coğrafi işaret alan ürünleri marketlerinde satma kararı aldı”

Metro Marketler Zinciri’nin, coğrafi işaret alan 200 ürünü, Türkiye’deki marketlerinin yanı sıra 29 ülkede bulunan marketlerinde de satma kararı aldığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Şu anda coğrafi işareti olan İpsala pirincinin METRO Marketler Zinciri’nin raflarında yer alması için karşılıklı görüşmeler yapacağız. METRO Grubu’ndan gelecek yetkililer ile buradaki çeltik üreticilerimizin katılımıyla bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Ardından ikinci toplantıyı İstanbul’da yapacağız. Bu sayede İpsala Pirinci ve Satır Et, dünya pazarıyla tanışma fırsatı yakalayacak. 2016 yılı dünya bakliyat yılı. Portföylerinde coğrafi işareti olan bakliyat olmadığını ifade ettiler ve buna da İpsala Pirinci ile başlamayı düşünüyorlar. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL