Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen: “TARSİM biz çiftçiler için bir güvence”

kesanpostasi

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, TARSİM’in (Tarım Sigortaları Havuzu) çiftçi açısından bir güvence olduğuna dikkat çekerken, domuz zararlarının tamamının karşılandığını söyledi.

Şen, TARSİM’in çiftçiler açısından önemli bir uygulama olduğunu dile getirerek, yüzde 50’si devlet destekli olan bu uygulamadan yararlanılmasının fayda getireceğini belirtti. TARSİM konusunda Tarım Kredi Kooperatiflerince uygulanan sistemin, çiftçilerden çokça şikayet aldığını ifade eden Hasan Şen“Bölgede çiftçilerimizin çoğu TARSIM de, farklı sigorta poliçeleri de yaptırıyor. Tarım Kredi Kooperatifi’nin uyguladığı bir sistem olduğunu duyuyoruz. Çiftçilerimiz arasındaki söylemlere göre; kooperatiften ürün alan çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifleri’ne sigorta yaptırıyorsa faiz oranının % 6 olarak uygulanacağı söyleniyor. Yani; Tarım Kredi Kooperatifi ‘sigortayı bizden yaptırırsan ve bize borçlanırsan uygulayacağımız faiz oranı % 6’ diyormuş. Başka bir yere sigorta yaptırıp oradan ürün alıyorsa uygulanan faiz de başka oluyor. Çiftçilerden bu konuda birçok şikayet geliyor. ‘Yönetmelik nedir, ne şekilde işleniyor?’ diye merak ediyorlar. Çiftçi üzerinde böyle ayrım yapamayız. Çiftçi istediği yerde sigortasını yaptırabilir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Edirne’de bir toplantı yapılacak ve muhtarlar da katılacak.” dedi.

“Dolu veya selin hesabını yapmak zor oluyor”

Olası bir zarar durumunda TARSİM’in bu zararı karşıladığını belirten Şen“TARSİM’de domuz zararlarının tamamının karşılandığını biliyoruz. Kendim de bu konuda mağduriyet yaşadım ve sigorta zararın tamamını karşıladı. Bunun zararını en çok yazlık bitkilerde görüyoruz. TARSİM biz çiftçiler için bir güvence. Zarar karşılama konusunda bir sıkıntı yok. Diğer konularda elbet sıkıntılar oluyor. Dolu veya selin hesabını yapmak zor oluyor. Ürün verimini kestiremiyorlar. Bu tür şeylerle karşılaşıldığında çiftçi mağdur oluyor. Çiftçilerin sigorta yaptırmasını öneriyoruz. Maliyeti çok yüksek değil. Yarısını da devlet karşılıyor. Zarar ne kadar olursa sigorta ile karşılığını alıyorsun. Sigorta daha yaygınlaştırabilir.” diye konuştu.

Gündem Saros

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Derin Lezzetler'den Keşan İdmanyurdu'na maç kahvaltısı

Edirne 1.Amatör Lig B Grubu’nda mücadele eden Keşan […]