Eğitim Güncel

Keşan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Keşan’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

ERDOĞAN DEMİR- 24 Kasım Öğretmenler Günü dün Keşan’da düzenlenen programla kutlandı.

Saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde başlayan programa Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Part Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, SP Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler, İlçe Milli Eğitim Müdür İlhan Saz ile daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, 1 erkek 1 kız öğrenci ile birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunu gerçekleştirdi.

Çelenk sunumun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nı okunması ile buradaki tören sona erdi.

SELİM SESLER VE KONFERANS SALONU’NDAKİ PROGRAM

24 Kasım Öğretmenler Günü saat 11.00’de Keşan Belediyesi Selim Sesler ve Konferans Salonu’ndaki program ile devam etti.

Buradaki programa Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Başsavcı Vekili Hasan Sami Erdoğan, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, AK Parti Keşan Gençlik Kolları Başkanı İsa Vural, daire amirleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, gelen kutlama mesajları okundu.

Daha sonra aday öğretmenler adına konuşan Hatice Rümeysa Safa tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek şunları söyledi.“Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği’nin kabul tarihi olan 24 Kasım günü 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu güzel günü kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. Bu vesileyle vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk’ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum.

Şimdi önünüzde genç bir öğretmen olarak bulunuyorum. Öğrencilerimin düşleri benim düşlerimdir. Onlara her baktığımda, geleceğin öğretmenlerini, doktorlarını, mühendislerini, bilim adamlarını görüyorum. Biliyorum ki ben onlara ne kadar güvenirsem, onlar da kendilerine o kadar güvenecekler. Yine biliyorum ki, onlar geleceğin birer aynası ve beni yansıtacaklar.

Eğer yeterince dikkatli bakarsak onların küçük yüreğindeki kocaman sevgiyi görebiliriz. Kendinize ve onlara inanın.

Bir öğretmen için en büyük ödül öğrencilerini en iyi mevkilerde görmektir. Branşı, ünvanı ne olursa olsun, öğretmen öğrencisi için vardır ve ancak öğrencilerinin arasında sınıfında mutlu ve huzurlu olur.

Biz öğretmenlerin de mutlak bir rehber vardır. Mustafa Kemal Atatürk. Onun? Öğretmenler Yeni Nesil Sizlerin Eseri Olacaktır sözünü asla aklınızdan çıkarmayız.  İşte bu sözü her hatırladığımızda, yetiştirdiğimiz neslin, iyisiyle,i kötüsüyle, eğrisiyle, doğrusuyla bizlerin eseri gerçeğine ulaşır ve atacağımız adımları daha dikkatli ve  bilinçli atarız.

Öğretmenlik bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa? Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler haritasında yeri ne ise oraya koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıktan aydınlığa çıkaran, o dur bizi buralara getiren, o dur bize bayrak yarışı olduğunu telkin eden. O dur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu benimseten.

Ne mutlu bizlere ki toplumu eğiten insanların arasına katıldık ve ne mutlu bizlere ki sizler gibi birikimli öğretmenlerle baş başayız.  Bizler, işe yeni başlayanlar olarak sizlerden gelecek her türlü yardım ve desteğe açığız. Çünkü sizlere güveniyoruz ve öğretmenlik coşkusunu sizin gibi yüreğimizde taşıyoruz.

Konuşmamı tamamlarken emeklisiyle çalışanıyla öğretmenlik mesleğine kendini adayan tüm öğretmenlerimin bu güzel gününü kutluyor, herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

Beni bu yaşa getirip bu güzel mesleği sevmemi sağlayan anne ve babama çok teşekkür ederim.”

Safa’dan sonra emekli öğretmenler adına konuşma yapan emekli Tarih Öğretmeni Hatice Işıklar ise öğrencilerine son kez seslenerek, “Sevgili öğrenciler sizleri eğitim sürecinin en önemli paydaşlarısınız. Öğretmenlerimizin size sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek, geleceğinizi şekillendirmek için öğretmenlerinizin rehberliği size yol gösterirken sizde azim, çalışma ve özveriyle hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla öğretmenlerimizin öğütlerini dikkate almalı, değerlerini içselleştirmelisiniz” diye konuştu.

Işıklar’dan sonra da Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi. “Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealci, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü; Millet Mektepleri’nin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmen” ünvanı  alması vesilesiyle, 100. Doğum günü olan 1981 yılından itibaren “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!” sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir görev yüklemiş, aynı zamanda da bizlere ışık tutmuştur.

Değerli Meslektaşlarım baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve öğretim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Bu nedenle kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. Gönüllere talip olmalı ve sevgiyle, merhametle, sabırla ve şefkatle çocuklarımızın gönüllerine girmeliyiz. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesilleri aklın ve bilimin ışığında, bilgiyle donatırken; onları vicdanlı, ahlaklı, merhametli ve şefkatli olarak yetiştirmeliyiz.  Milli ve manevi değerlerimizi; vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini kalplerine nakşetmeliyiz.

Geçmişten aldığı emaneti geleceğe güvenle teslim etmeyi kendine kutsal bir vazife edinmiş bir meslek anlayışıyla kalbiyle kendi değerlerine, aklıyla geleceğin gelişmelerine bağlı dinamik nesiller geleceğimizin teminatı olacaktır.

 Bugün mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz derken, ömürlerini bu mesleğe adayan ve emekliliğe adım atan emektar öğretmenlerimize de sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, irfan ordumuzun kahramanları şehit öğretmenlerimizi istiklâl ve istikbal uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyorum.Saygılarımla.”

Saz’ın ardından aday öğretmenler; Buse Kurada, Büşra Aplak, Dilek Başaran, Handan Palabıyık, Hatice Rümeysa Safa, Kevser Büyükokuroğlu, Meryem Sağlam, Nazlı Şenli, Nilgün Aydın, Nilüfer Veziran, Nurdem Coşkun, Özgül Şahinarslan, Semiha Sıla Karadayı ve Sevdenur Yıldız Kurt Öğretmenlik Andı’nı okudu.

Daha sonra öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takım edildi.

İlkokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında 1.Olan Keşan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Derin Gürel, 2.olan Keşan Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Feyzanur Deniz ve 3.olan Keşan Abdul Şavur İlkokulu öğrencisi Astın Aktar’a ödülleri Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz;

Ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında 1.olan Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Betül Meryem Tat, 2.olan Yekta Baydar Ortaokul öğrencisi Gülce Güler ve 3.olan Ahmet Yenice Ortaokul öğrencisi Hivda Çiftçi’ye ödülleri Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ;

Ortaöğretim Kurumları arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında 1.olan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Duru Uğurlu, 2.olan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası MTLA öğrencisi Dila Üstüntürk ve 3. olan Keşan Lisesi öğrencisi Muhammed Yasir’e de ödülleri Keşan Başsavcı Vekili Hasan Sami Erdoğan tarafından takdim edildi.

Ödül töreninden sonra emekli olan; Zehra Duman, Hasan Engin, Günay Kahraman, Ürküye Kahraman, Mehmet Emin Tavşankoru, Özden Şengün, Abdi Turan, Ahmet Uğur Parmaksız, Ersin Günsal, Aysu Doğan Arıkan, Necdet Şen, Bülent Uğur, İlknur Filiz , Ayşe Engin, Hatice Işıklar, Safiye Özbağ, Mustafa Onar, Musa Lodos, Samet Baki Sözbir, Yasemin Kocabaş Varol, Sadi Uz, Fatih Pınar, Recep Düvenci, Halakan ÇapacI, Ayşe Öz, Nılgün, Şehnaz Çakırcılı,Mustafa Yıldız, Arzu Yalınateş’e Hizmet Şeref Belgeleri Kaymakam Cemalettin Yılmaz tarafından takdim edildi.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 24 Kasım Oratoryosu ve Öğretmenler Marşı’nın okunması ile tören sona erdi.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL