Güncel Manşet Son Dakika Okuma Sayısı: 56

Keşan’da Corona virüsü yok, vatandaşlarımız müsterih olsun                                                        

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Suriye İdlib’te şehit olan 33 Mehmetçik ile ilgili başsağlığı açıklamasında bulundu ve Keşan’da Corona virüsünün görüldüğüne dair çıkan spekülasyonların tamamen gerçek dışı olduğunu bildirerek vatandaşlardan..

Keşan’da Corona virüsü yok, vatandaşlarımız müsterih olsun                                                         

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Suriye İdlib’te şehit olan 33 Mehmetçik ile ilgili başsağlığı açıklamasında bulundu ve Keşan’da Corona virüsünün görüldüğüne dair çıkan spekülasyonların tamamen gerçek dışı olduğunu bildirerek vatandaşlardan müsterih olmasını istedi.

Suriye İdlib’te şehit olan 33 Mehmetçik ile ilgili başsağlığı açıklamasında bulunan Mustafa Helvacıoğlu, “Canlarımız yandı, Mehmetçiklerimiz şehit oldu. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum başımız sağolsun. Belediye olarak bugünlerde yapacağımız tüm etkinlikleri iptal ettik. Acımız çok büyük.” dedi.

Göçmenlerin sınıra akın etmesi nedeniyle İpsala ve Keşan hattında önemli bir göçmen trafiği yaşanacağına işaret eden Helvacıoğlu, “Kaymakamımız, Emniyet Müdürümüz, Jandarmamız, Başsavcımız ve Hastane Müdürümüzle bir toplantı gerçekleştirdik. Keşan Devlet Hastanesi’nde öğleden sonra İranlı bir vatandaş ishal nedeniyle tedavi görüyor. Vatandaş İranlı olunca hemen Corona virüsü olarak algılanıyor ve telaş başlıyor. Keşan’da Corona virüsü yok ve bu çok net. İranlı vatandaş var evet ve taburcu oldu. Durumun Corona virüsü ile ilgisi yok. Bu İranlı vatandaş Keşanlı bir bayanla evli, 5 senedir Keşan’da yaşıyor ve 5 yıldır İran’a hiç gitmemiş.” dedi.

Komşu ülkelerimizde bu vakanın görüldüğünün ve dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Bizim sınırımıza kadar gelmiş, gelmeyecek diye bir şey yok. Kaymakamlıkta göçmenlerimiz ve oluşabilecek durumlar ile ilgili olarak Acil Eylem Planı toplantısı gerçekleştirdik. Hastanemizde göçmenlerin yol güzergahında olduğumuz için alarm seviyesi üst düzeyde. Paniğe gerek yok. Keşanlı hemşehrilerimiz rahat olsun. Tedbirlerimizi alalım ve kişisel hijyenimize dikkat edelim. Okullarımıza ve camilerimize devam edelim. Göçmenlerin Keşan’a girmeden dış güzergahı kullanmaları konusunda yönlendirmelerimizi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Edirne’ye oranla Keşan güzergahını kullanarak yurt dışına çıkan göçmen sayısının daha az olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, bunun nedeninin daha önce bu bölgede göçmen konusundaki hassas uygulamalar olduğunu dile getirdi.

Mustafa Helvacıoğlu, göçmenler ile bölge vatandaşları arasında zaman zaman tartışmalar yaşandığı bilgisini de paylaştı ve bunu şöyle açıkladı: “Suriye’de Mehmetçiklerimiz şehit olmuşlar can vermişler, terminalde bazı Suriyeliler ile bölge halkı arasında tartışma yaşanmasını doğal olarak görüyorum. Emniyetimiz, jandarmamız ve zabıtamız, göçmenlerin terminale girmeden direkt olarak transit gitmesi için çalışma yapıyorlar. Keşan içinde mola vermeyi ve konaklama yapmayı engellemek için çalışma yapıyoruz. Keşan’da tutuklu göçmenlerin salındığına dair bir iddia doğru değil, Keşan’da cezaevi yok!”

Helvacıoğlu daha sonra basın mensuplarından gelen soru üzerine Kunduracılar Çarşısı’nda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi paylaştı.

Mustafa Helvacıoğlu; “Kunduracılar Çarşısı’nda 1 haftalık bir gecikme oldu, müteahhit değişikliği yaşadık. Cumartesi günü malzemeler geliyor, Pazar günü THK’nın eski yerinin bulunduğu alandaki durak kalkıyor, pazartesi günü de çalışmalar başlıyor. Kunduracılar Çarşısı projemiz sadece belediyenin değil İller Bankası’nın da sorumluluğunda. Bürokrasi biraz ağır işliyor ama 23 Nisan’a yetişecek.” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL