Güncel Manşet

Keşan’da sertifikalı amatör denizci yetişecek

Keşan’da sertifikalı amatör denizci yetişecek

 Gökhan Gürer (Keşan)- Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO)’nın  amatör denizcilik kursuna 40 kişi başvuruda bulundu.

 Sertifikalı amatör denizcilik kursu ile ilgili bilgi veren Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Önder İnceoğlu, “Şu an 40 kişi amatör denizcilik sertifikası almak için odamıza başvuruda bulundu, ilk kursumuz 14 Ağustos tarihinde başlıyor. Oda olarak başvuruları almaya devam ediyoruz, yeterli sayıda talep oluştukça amatör denizcilik kurslarımız devam edecek. Katılımcılara, üç günlük eğitimin ardından 17 Ağustos tarihinde İbrice Limanı’nda uygulamalı tekne eğitimi verilecek” şeklinde konuştu.

     Önder İnceoğlu açıklamasının devamında, 14 yaşını bitirmiş, en az ilkokul mezunu, yurtdışına adam kaçırma veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş, yönetmeliğin 24. maddesinde belirtilen sağlık şartlarını belgeleyen herkesin bu kursa katılabileceğini kaydetti.

     3 günlük kursun ardından 1 Eylül tarihinde Tekirdağ’da gerçekleştirilecek olan sınava katılacak olan kursiyerler, amatör denizcilik sertifikası almaya hak kazanacak.

Kurs programı ise şöyle;Denizde güvenlik araçları – Denizcilik Terimleri – Pusula ile kerteriz alabilme – Teknenin sabit ve hareketli donanımları – Harita kullanımı – Denizci bağları – Meteoroloji bilgisi – Dıştan takma motor eğitimi – Marina veya liman içi kurallar – İskeleden ayrılma ve yanaşma – Motor ile manevralar – Yelkenle ve motorla dümen tutma – Demirleme ve demir çeşitleri – Seyir fenerleri ve gece seyri – Bulutları tanıma – Barometre ve termometre ilişkisi – Telsiz frekansları ve kullanımı – İşaret flamaları

Sesli uyarı işaretleri – Kardinaller ve çakarlar – Bölgesel seyir bilgileri – Denizde yol hakları – Çatışmayı önleme tüzüğü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL