TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Belediyeler Güncel

Keşan’da Trakya Pet Fest başladı

  “Patili Dostlar Güzel Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu Can dostlar, en akıllı, en güzel, en bakımlı olmak için yarıştı  Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel..

Keşan’da Trakya Pet Fest başladı

 

“Patili Dostlar Güzel Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu

Can dostlar, en akıllı, en güzel, en bakımlı olmak için yarıştı

 Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) iş birliğiyle düzenlenen bu yıl 1.’si düzenlenen Trakya Pet Fest 2 Ekim 2021 Cumartesi günü başladı.

Festivalin ilk gününde “Sokak Canlıları Farkındalık Semineri” ve “Patili Dostlar Güzellik Yarışması” gerçekleştirildi.

Festivalin ilk günü renkli görüntülülere sahne oldu.

SOKAK CANLILARI FARKINDALIK SEMİNERİ

Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) işbirliğiyle düzenlenen 1. Trakya Pet Fest kapsamında düzenlenen “Sokak Canlıları Farkındalık Semineri”nde Hayvan Hakları Yasası ve çip uygulamasına dikkat çekildi.

Konuşmacı olarak Veteriner Hekimi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ve Veteriner Hekimi Tarık Akan’ın yer aldığı “Sokak Canlıları Farkındalık Semineri”, saat 13.00 sıralarında, Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda başladı.

Seminere; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Başkan Yardımcıları Nuran Uslu, Yakup Balcı, Tahir Özçınar, Ali Ünal, KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) Başkanı Sevinç Cebeci ve hayvanseverler katıldı.

“Trakya Pet Fest’in hayırlı olmasını diliyorum”

Seminerin açış konuşmasını yapan Helvacıoğlu, katılımcıları, “Bütün canlıların belediyesi” ve sessiz dostlar adına selamlayarak,“Can dostlarımız için hazırladığımız özel bir festivalin ilk ayağını bugün burada başlatıyoruz. Özel ve bir o kadar da anlamlı bir festivale hep birlikte imza atacağız. 3 gün boyunca; gerçek sevginin, iyileştiren ve dönüştüren gücünü, tecrübe etmek için el ele vereceğiz. Her canlı insanoğluna emanettir. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki; merhamet, insan kalbinin yegane gıdasıdır. Sessiz dostlarımıza sahip çıkmak ve onları daha da iyi anlamak adına biraz sonra alanlarında uzman iki kıymetli misafirimiz sizlerle çok değerli bilgiler paylaşacak. Ben çok işin teknik boyutuna girmeyeceğim ama şunu açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum; bugüne kadar hayvanlar için büyük bir mücadele vermiş tüm hayvan severlerimize teşekkür ediyorum. Hiçbir karşılık beklemeden, üstün bir fedakârlıkla, maddi ve manevi birçok yükü sırtlanıyorlar. Onlara çok büyük bir gönül borcumuz var. Bu anlamda bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz Pet Fest’e emek verip, bu farkındalığa vesile olan Keşan Belediyemize, Trakya Üniversitemize, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze ve KE-HAYKO’ya şükranlarımı sunuyorum. Hayat, can dostlarımızla daha güzel diyen tüm vatandaşlarımıza Trakya Pet Fest’in hayırlı olmasını temenni ediyor, hiçbir hayvanın incitilmediği ve haklarının eksiksiz teslim edildiği bir dünya diliyorum.” dedi.

                “Bizim insani duygularımız, sokaktaki canlara bakışımız farklı”

Daha sonra söz alan Akan, Keşan Belediyesi’nin çok önemli bir projeyi hayata geçirdiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Keşan’da uzun yıllardır sokakta yaşayan canlarımız için yapılan mücadeleyi takip ediyorum. Bakımevinin geçmişten bu yana ne zorluklarla ortaya konduğunu biliyoruz. Dünyanın her yerinde sokak hayvanlarımız ile ilgili problemler var. Bizim insani duygularımız, sokaktaki canlara bakışımız farklı. Sokak canlarımızın sorununu çözmek için bu bakım evi büyük emekle hatta önemli ilişkiler ile işler hale geldi. Bu seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

“Can dostlarımız ile hayatlarımızı iç içe sürdürüyoruz”

Tarık Akan’ın ardından söz alan Nilüfer Aytuğ, “Hepimiz sokak hayvanlarını çok seviyoruz. Onlarla içiçe mesleğimiz var. Onlar ile hayatlarımızıiç içe sürdürüyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na çok teşekkür ederiz. Hakikaten çok önemli bir konuya parmak bastı. Keşan’da patili dostlarımız için önemli bir adım attı.”

Seminerde sahiplenme, sokak hayvanlarının bakımı ve barınak şartları konularına değinildi.

Katılımcılardan gelen sorunların ardından seminer sona erdi.

PATİLİ DOSTLAR GÜZELLİK YARIŞMASI BEĞİNİ TOPLADI

Seminerin ardından Paşayiğit Mahallesi’nde bulunan Keşan Belediyesi Geçici Bakımevi’ne geçildi.

Program kapsamında oluşturulan fotoğraf çekim alanında katılımcılar hatıra fotoğrafı çekilirken, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Trakya Pet Fest’in ilk gününde düzenlenen “Patili Dostlar Güzellik Yarışması” büyük beğeni toplandı.

Yarışmaya yaklaşık 30 kişi katıldı.

“Hiçbir hayvanın incitilmediği ve haklarının eksiksiz teslim edildiği bir dünya diliyorum”

Yarışma ile ilgili konuşan Mustafa Halvacoğlu, Trakya Pet Fest kapsamında “Patili Dostlar Güzellik Yarışması”nı gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Can dostlarımız için hazırladığımız özel bir festivalin ilk gününü onlar ile beraber yaşıyoruz. Özel ve bir o kadar da anlamlı bir festivale hep birlikte imza atıyoruz. 3 gün boyunca; gerçek sevginin, iyileştiren ve dönüştüren gücünü, tecrübe etmek için el ele veriyoruz. Her biri birbirinden güzel, akıllı ve bakımlı can dostlarımız bugün kıyasıya yarışacaklar. Ben tüm hayvanseverlerimize burada bizlerle oldukları için teşekkür ediyorum. En akıllı, en bakımlı ve en güzel can dostlarımız yarın Meclis Başkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz ödül törenimizde ödüllerini alacaklar. Sessiz dostlarımıza sahip çıkmak ve onları daha da iyi anlamak adına düzenlediğimiz etkinliklerimizde hem can dostlarımız hem de siz sevgili hemşehrilerimiz doyasıya eğlenecekler. Hayvanlarımızın hepsi çok güzel, bakımlı ve akıllı ama birincilik küçük ayrıntılarda gizli. Onun için can dostlarımızın sahipleri kırılmasınlar ben hepsini şimdiden tebrik ediyorum. Tabi burada asıl olan onların akıllılığı, bakımlılığı veya güzellikleri değil, önemli olan bir farkındalık oluşturmaktır. Onlara sahip çıkmak ve daha iyi anlamaktır. Sessiz feryatlarını duymayı boynumuzun borcu bilmektir. Ortak evimiz olan dünyamızı diğer tüm canlılarla paylaşma bilincini geliştirmektir. Bu anlamda bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Trakya Pet Fest’e; emek verip, bu farkındalığa vesile olan Keşan Belediyemize, Trakya Üniversitemize, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze ve KE-HAYKO (Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneği)’ya da şükranlarımı sunuyorum. ‘Hayat, can dostlarımızla daha güzel’ diyen tüm vatandaşlarımıza Trakya Pet Fest’in hayırlı olmasını temenni ediyor, hiçbir hayvanın incitilmediği ve haklarının eksiksiz teslim edildiği bir dünya diliyorum” diye söyledi.

Konuşmaların ardından 30 yakın katılımcı, can dostlarıyla jüri karşısına çıktı.

Yarışmada can dostlar, en güzel, en akıllı ve en bakımlık olabilmek için yarıştı.

Daha sonra sonuçları açıklanan yarışmada dereceye girenler şu şekilde:

KÖPEK

Güzellik: Elif Buse Tahtacı-Zeytin, Özge Kaya-Karamel, Yağmur Çakır-Arya

En Akıllı:Metehan Karaağaçlı-Ponçik..

En Bakımlı: Funda Tamer-Bediş.

KEDİ

Güzellik: Mitat Can Uğurlu-Mars, İda Deniz Öngün-Tombiş, Özen Özkaya-Mavi

En Akıllı: Dilek Eroğlu-Şapşik

En Bakımlı: Duru Dinçer-Minnoş

Yarışmanın ardından Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Genel Sekteri Ürküş Eren tarafından açılan “Hayvan Dostlarımız” isimli kara kalem resim sergisi ziyaret edildi.

Festivalin ilk gününde Grup On-Air da canlı müzik performansıyla beğeni topladı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP’UN KATILIMIYLA TRAKYA’NIN EN BÜYÜK BARINAĞI AÇILACAK

Festivalin 2. günü olan 3 Ekim Pazar günü saat 14.00’da Paşayiğit Mahallesi’nde 72 dönümlük bir alana Keşan Belediyesi tarafından kurulan Trakya’nın en büyük ve kapsamlı Hayvan Barınağı’nın açılışı TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve birçok davetlinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Keşan Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi adı verilen tesiste düzenlenecek festivalde, çocuklara yönelik özel etkinlikler, ödüllü yarışmalar ve patili dostlar güzellik yarışması ödül töreni gerçekleştirilecek.

KEHAYKOPATİ PARKI’N AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK…

Canlı müzik performanslarının da sahneleneceği festival kapsamında, HANIMAR Pazarı, Keşan Belediyesi Yöresel Ürünler Pazarı ve petshop stantları açılacak.

Festival kapsamında çocuklar için yüz boyama etkinlikleri yapılacak, fotoğraf ünitesi kurulacak ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Evcil hayvan temalı “Pati Park KEHAYKO” Parkı’nın açılışı da aynı gün yine TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un teşrifleri ile saat 15.00’te gerçekleştirilecek.

Festivalin son günü olan 4 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da ise Pati Park KE-HAYKO’da, öğrenci grupları ziyareti, Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinliği, müzik dinletileri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Ayrıca festivale katılmak isteyenler için Cumhuriyet Meydanı’ndan Pazar günü saat 11.00’den itibaren araç kaldırılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL