Eğitim

Keşan’da üniversite tanıtım günleri gerçekleştirdi

Keşan’da üniversite tanıtım günleri gerçekleştirdi

ERDOĞAN DEMİR

Keşan’da dün düzenlenen bir törenle üniversite tanıtım günleri yapıldı.

Saat 10.45 sıralarında Ahmet Yenice Oretaokulu’nda başlayan programa Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkan Vekili Ahmet Özkaya, daire amirleri, AK Parti Keşan İlçe Gençlik Kolları Başkanı İsa Vural, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program ilk olarak Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz konuştu.

Saz konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra şunları söyledi. “Keşan İlçemizde Keşan Kaymakamlığımız, Keşan Belediye Başkanlığımız, Keşan Ticaret ve Sanayi Odamız ve Keşan Ticaret Borsamız ve  Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisemizin katkılarıyla bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz ‘’Üniversiteler Tanıtım Günleri’’ etkinliğimize hoşgeldiniz. Sevgili öğrencilerimiz geleceğinizi  planlarken, hayatınızda önemli bir yere sahip olacak olan mesleki  tercihlerinizde  en doğru seçimi yapmanız bundan sonraki eğitim ve meslek hayatınızın başarılı ve mutlu bir şekilde devam etmesi açısından son derce kıymetlidir. Kariyer planlama olarak da tanımlanan bu dönemde alınan kararların etkilerini yaşam boyu göstereceğini unutmayın. İşte bu noktada; gelişen dünya ve artan bilgi ihtiyacını dikkate alarak çağa ayak uyduran, çağın ötesini öngörmeyi amaçlayan gelişmeleri yakından takip etmeliyiz.

Gelecekte “keşke” demememiz için tercih yaparken dikkatli olmamız gerekmektedir.  Bir öğrencinin sağlıklı tercih yapabilmesi için kendisini iyi tanıması çok önemlidir. Öncelikle kendinize “Ben ne istiyorum?”, “Ben neyi yapabilirim?” sorularını sorup ondan sonra tercih yapmalısınız. Kariyer planınızı ve üniversite tercihinizi yaparken 10 yıl sonra seçmiş olduğunuz mesleğin size ne kazandıracağını iyi düşünmelisiniz.

Bugünkü durumumuz dünkü tercihlerimiz, bugünkü tercihlerimiz ise yarınki durumumuzdur. Kariyer planları yaparken, alışılagelmiş mesleklere değil gelecek vadeden mesleklere yönelin istiyoruz. Sizler üniversite tercihlerinde hemen hemen her üniversiteye gitme şansına sahip olamayabilirsiniz. Bu nedenle tercih ve tanıtım günleri üniversiteleri bölüm-programları tanımak amacıyla üniversite tanıtım günleri kaçırılmaması gerekir. Bölüm-programlar hakkında bilgi alıyor ve bölümü- programları tanımak amacıyla üniversitelerden gelen akademisyen  ve  temsilcilerden  yakından görüşme fırsatı buluyorsunuz.

Bizlerde bu tanıtım günlerini önemsiyor Keşan ilçemizde geleneksel hale getirmiş durumundayız. Aynı zamanda da okul okul üniversitelere geziler düzenlemekte öğrencilerimiz üniversiteleri yerinde görebilmektedirler.

İşte bugün  Keşan ilçemizde yapılacak tanıtım ve bilgilendirmeler siz değerli öğrencilerimize  yeni ufuklar açacağına inanıyoruz.

Sevgili öğrencilerimiz en büyük sermayemizin, gücümüzün sizler olduğunu bilmenizi istiyor, bu etkinliğin en iyi şekilde değerlendireceğinizi ümit ediyorum.

Böylesine güzel bir etkinlikte bizleri, yalnız bırakmayan birbirinden kıymetli üniversitelerimize akademik personellerine, katkı sunan ve emeği geçen herkese bir kez daha  teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Bölüm-programlar hakkında bilgi almak ve bölümü- programları tanımak amacıyla üniversitelerin akademisyenleriyle yakından görüşme fırsatı sağlanmış olacaktır. 

Bu bağlamda ilgili tarihlerde Üsküdar Üniversitesi olarak da tercih danışmanlarımız, akademisyenlerimiz ve kurumsal iletişim ekibi olarak katılacağız. Tercih yapacak adayları fuara bekliyoruz.”

Saz’dan sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da tüm katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi. “Hayalleri ve geleceği için burada olan gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bugün 30’a yakın üniversitemizin temsilcileri ve Keşan’da yaşayan evlatlarımız ile bir aradayız.

Gençlerimizin geleceğini büyük ölçüde şekillendirecek olan üniversite tercihlerine rehberlik ediyoruz.

Gençlerimizin çok emek sarf ettiğini biliyoruz, bizler de tüm gençlerimizin başarılarına destek olmak için çalışıyoruz.

Öncelikle tüm gençlerimizin istedikleri üniversite ve bölümlere yerleşmelerini gönülden temenni ediyorum.  Eğitim, üretim, ticaret küreselleşti. bununla birlikte üniversitelerimiz de tüm dünya üniversiteleri ile aynı ölçüde eğitimi gençlerimizin ayağına getirdi.  Kıymetli gençler devir artık icat çıkarma devri oldu. Bunu sizlerle bir araya geldiğim her ortamda dile getiriyorum. icat çıkarın, yeni başarı hikayeleri yazın, bir adım önde olmak için var gücünüzle çalışın. Artık devir alın teri değil, akıl teri dökme devri.  Aklımızı kullanarak ve çok çalışarak başaramayacağımız hiçbir şey yok.

Her anlamda donanımlı gençler olarak yetişmeniz için aileniz ve eğitimcilerimiz başta olmak üzere hepimiz elimizden geleni yapıyoruz.

Bugün burada olan üniversitelerimizden destek alarak gelecek tercihlerinizi şekillendirebilirsiniz.

yeni bölümler ve yeni fikirler öğrenebilir, ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Gençlik; enerji demek, yepyeni ufuklar demek. inanın; şehrimizde yaptığımız her yatırım, sizler için.

Çünkü gençlik; sizin için her mahalleye yaptığımız semt sahaları demek, yenilediğimiz Atatürk stadyumu demek, sizler için yaptığımız olimpik yüzme havuzumuz demek, daha iyi yetişmeniz için kurduğumuz kültür ve sanat merkezimiz, tiyatro salonumuz, kütüphanemiz demek, bilgiye kolayca ulaşmanız için Keşan’ın her noktasında hayata geçirdiğimiz ücretsiz wifi alanları demek, çünkü gençlik; temalı parklarımız, kültür sanat ve spor etkinliklerimiz demek, nesilden nesile aktaracağımız Keşan Kent müzemiz demek.

Ben bugün burada bu etkinliğimizin hazırlanmasında emekleri olan, kaymakamlığımız, ilçe milli eğitim müdürlüğümüz, ticaret ve sanayi odamız ile ticaret borsamıza,  bizleri bugün yalnız bırakmayan üniversitelerimize ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.”

Konuşmaların ardından Keşan Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleşen Tanıtım Günleri sembolik kurdelası protokol tarafından kesildi.

Öğrenciler ve protokol daha sonra üniversitelerin spor salonunda açmış olduğu stantları ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL