Ekonomi Haberleri Güncel

KEŞAN’DA  ZAMLARA VE PAHALILIĞA KARŞI HAYIR MİTİNGİ YAPILDI

Haber-Kamera: Arzu DAĞ/KEŞAN/UHA Fotoğraflar: Aydın YILDIRIM Keşan Emek ve Demokrasi Platformu yazılı bir açıklama yaparak 8 Ocak 2021 Cumartesi günü zamlara ve hayat pahalılığına karşı bir miting düzenledi. Saat 13.00’te..

Haber-Kamera: Arzu DAĞ/KEŞAN/UHA

Fotoğraflar: Aydın YILDIRIM

Keşan Emek ve Demokrasi Platformu yazılı bir açıklama yaparak 8 Ocak 2021 Cumartesi günü zamlara ve hayat pahalılığına karşı bir miting düzenledi.

Saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitine CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan ilçe ,Başkanı Recep Pekcan, CHP’li belediye meclis üyeleri, sendika üyeleri, emekliler,  Keşan Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ve  vatandaşlar katıldı.

Platform adına açıklamayı yapan Ahmet Erkan şunları söyledi . “Türkiye ekonomisinden siyasetine, derin bir kriz içinde tek adam rejiminin yarattığı kuralsızlık,belirsizlik ve keyfilik yaşadığımız krizi daha da derinleştirmektedir. Cumhurbaşkanın ekonominin kitabını ben yazdım tezleri, TUİK in ısmarlama ve sahte olan verileri,bir nas bir de Çin modeli  derken ülkemiz felaketten felakete sürüklenmektedir.

Üç aydır uyguladıkları  yanlış ekonomik politikalarla faizi de enflasyonu da yükseltmeyi başardılar. Enflasyon bağımsız araştırma guruplarına göre % 82,  halkına doğru bilgiler  açıklamakla  yükümlü olan fakat şimdiler de iktidarın tasdik kurumuna dönüşen TUİK e göre  %36  olarak açıklanmıştır. Cumhurbaşkanının her konuştuğunda döviz kurlarındaki yükselme ve dalgalanma sonucu, halkımız zamlar ve vergilerle soyulmaya devam edilmiştir. Bunu da bizlere başarı öyküsü olarak  sunup sabretmemizi istemektedirler.

İki aydır Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle, toplumuzun tüm çalışanları, işçiler,memurlar,emekliler,tarım ve hayvancılıkla uğraşan üretici köylüler,siftah yapamadan dükkanını,işyerini kapatan küçük esnaf, iğneden ipliğe ve tüm temel ihtiyaçlarımıza yapılan % 70 ile % %800  arsında yapılan zamlarla inlemektedir.

Yeni  yılın ilk dakikalarında, yeni yıla yeni umutlar ve beklentilerle girmeyi düşleyen halkımız ne yazık ki görülmemiş bir zam sağnağı ile karşı karşıya kalmışlardır. Halkımızı yoksulluğa,karanlığa iten bu iktidar en kısa zamanda  bu ülkenin yönetiminden demokratik yollarla  ve halkın oylarıyla uzaklaştırılmalıdır.Ya da biz bu işi yapamıyoruz diyerek kendiliğinden istifa etmelidir.

Son yaptıkları enerji zamları ile geniş halk kesimlerini,soğuğa ve karanlığa mahkum ederken, bir avuç enerji şirketlerini zenginleştirdiler.Elektrik fiyatlarına   % 50 ile % 127 ,  Doğal gaza bir yılda yapılan % 147 zamlarla tüm halk kesimlerinin daha da yoksullaşmasını sağladılar. Akaryakıt,gübre,ilaç,yem  zamlarıyla üreten  çiftçiyi ekemez üretemez hale getirdiler.

AKP ve MHP koalisyonunun ortak tercihi olarak  ortaya çıkan bu yönetim anlayışı; tercihini her zaman uluslararası ve yerli sermayeden yana kullanmış, bir dediklerini iki etmeyerek, devlete ödemesi gereken milyarlarca liralık vergilerini affetmiştir.Bir avuç azınlık affa uğrarken, milyonlarca işçinin, memurun, emeklinin, köylünün, küçük esnafın sömürülmesine göz yummuştur.

Asgari ücrete yapılan artış emekçinin eline geçmeden yok olmuştur. Memurlara, işçi emeklilerine, esnaf emeklilerine, memur emeklilerine yapılan zamlar, güvenilirliğini yitirmiş TUİK tarafından  açıklanan  % 36 enflasyonun altında,gerçek olan %80 enflasyonun ise çok uzağında kalmıştır.Milyonlarca insana  ölümü gösterip ,sıtmaya razı edenler bu toplumu felakete sürüklemektedirler.

TALEPLERİMİZ

Buradan iktidara sesleniyoruz: Biz geniş halk kesimlerine reva gördüğünüz bu yoksulluğu, bu sefaleti kabul etmiyoruz. Tüm gıda ürünlerine, akaryakıta, doğalgaza, elektriğe,gübreye,ilaca,tohuma yaptığınız fahiş zamları geri alınız.

*Evlerde 250 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketiminden en düşük ücret alınsın.

*Elektrik ve doğalgaz dan alınan KDV sıfırlansın.

*Elektrik,doğalgaz ve su faturalarını ödeyemeyen yoksulların hatları kesilmesin.

*Milyonlarca  asgari ücretle çalışan emekçilerin maaşları,  3 er ay arayla oluşacak  enflasyona göre artırılsın.

*Memur,memur emeklisi,Bağ Kur emeklisi ve toplu sözleşme sürecinde olan işçilere yapılacak zamlar,bağımsız kurumlarca belirlenen  % 80 enflasyon kadar yapılsın.

*Üniversiteyi bitiren işsiz gezen tüm gençlerimizin KYK borçları silinsin.

*Tarım ve hayvancılıkla uğraşan milyonlarca çiftçinin faiz borçları silinmeli.    Anapara ödemeleri zamana yayılarak ödenmelidir.

* Küçük Esnafın vergi borcu faizleri silinmeli emeklilik  prim ödemeleri ödenebilir rakamlar olmalıdır.

Biliniz ki biz halkız, sizler ise bizim size verdiğimiz vekaletle oralarda  görevlendirdiğimiz temsilcilerimizsiniz. Alacağınız kararlar da, bir avuç rantiyeci için değil,toplumun % 95 ini oluşturan ezilen,yoksullaşan,sömürülen milyonlar için olmalıdır.

Bu halk öyle büyük bir halktır ki zamanı gelince,demokratik yollarla verdiği vekaleti de geri almayı bilir.

Bunu sakın unutmayın!

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL