Güncel

Keşan’daki tepkilere neden olan at olayının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ortaya çıktı

9 Aralık 2021 Perşembe günü Keşan’da yaşanan bir yaralı ata yük taşıma videolarının yayınlanması ve tepkilere neden olan görüntüler üzerine başlatılan çalışmalarda olayın bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı belirtildi. At sahibi..

Keşan’daki tepkilere neden olan at olayının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ortaya çıktı

9 Aralık 2021 Perşembe günü Keşan’da yaşanan bir yaralı ata yük taşıma videolarının yayınlanması ve tepkilere neden olan görüntüler üzerine başlatılan çalışmalarda olayın bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı belirtildi.

At sahibi ile yapılan  görüşme üzerine, yaralı at muayene edilerek sahibine bırakıldı.

Tepki çeken o görüntüler üzerine bugün, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Keşan İlçe Tarım Müdürlüğü, Keşan Belediyesi veteriner hekimleri ve teknikerleri ile KE-HAYKO harekete geçti.

“Kötü niyet veya ata darp yok”

Keşan’da bugün polis eşliğinde atın sahibinin bulunduğu eve giden ekipler bölgede inceleme yaparak, at sahibinin yaralı atın tedavisine başladığını gördü. Muayenede ata herhangi bir darpın sözkonusu olmadığı veteriner tarafından tespit edildi.

At sahibi ile yapılan görüşmede at sahibi , Keşan’a bağlı Boztepe yolu üzerinde kendisi dinlenirken, araziye serbest bıraktığı atın bir cam kesiği ile yaralandığını sonrasında ise kanamasının başladığını belirterek , yanında bulunan küçük tayı at arabasına koşamayacağını ve Keşan’a kadar sürmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Olay günü hakkında yetkililere bilgi veren B. isimli kişi daha sonra da atın üzerine binip daha fazla ağırlık yükü yaratmadan şehre girdiğini, bu sırada da tartışmalara neden olan görüntülerin çekildiğini söylerken, bu videoyu çekene olayı aslında anlattığını ve neden böyle bir durum yaşandığını ve olayın ardından da atın tedavisi için hemen bir veteriner ile görüştüğünü ve evine gelen veterinerin atına tedavi uyguladığını söyledi.

At sahibine bırakıldı

Yapılan görüşmelerin ardından yetkililer, atın darp edilmediği yönünde ikna oldu. Atın tedavisinin devam edip etmeyeceği yönünde kontroller yapacaklarını belirten yetkililer daha sonra atı imza karşılığında sahibine bıraktı.

Olayın yanlış anlaşılmadan ibaret olduğuna kayıt düşen at sahibi, geçimini sağladığı atı Keşan Tarım İlçe Müdürlüğü’nde üzerine kaydettireceğini de söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL