Güncel Okuma Sayısı: 26

Keşan’dan Getirilen Çocuğun Ölüm Nedeni Menenjit’mi?

Trakya Üniversitesi, 12 yaşında çocuğun ölümü nedeniyle sosyal medyada paylaşılan ses kaydı nedeniye basın açıklaması yaptı. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) tarafından yapılan açıklamada, Keşan’dan Üniversite Hastanesine..

Keşan’dan Getirilen Çocuğun Ölüm Nedeni Menenjit’mi?

Trakya Üniversitesi, 12 yaşında çocuğun ölümü nedeniyle sosyal medyada paylaşılan ses kaydı nedeniye basın açıklaması yaptı.

Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) tarafından yapılan açıklamada, Keşan’dan Üniversite Hastanesine sevk edilen ve tüm müdahalalere rağmen hayatını kaybeden 12 yaşındaki çocuğun ölümünde, bulaş riskinin hiçe sayıldığının öne sürüldüğü ses kaydı ve olayın seyri hakkında açıklama yaptı.

Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada

“Trakya Üniversitesi Hastanesi olarak, sosyal medya ortamında paylaşılan ses kaydı nedeniyle, hasta yakınlarının sıkça endişeyle sorduğu sorular üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur.

20.01.2019 tarihinde, saat 01:40’ta, Keşan Devlet Hastanesi’nden lösemi (kan kanseri) / lenfoma (lenf bezi kanseri) ön tanılarıyla sevk edilen 13 yaşındaki erkek hasta, tetkikleri yapılırken aniden kötüleşmiş, kalp ve solunumun durması nedeniyle hızla canlandırma uygulanmaya başlanmış ve hasta tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

Hastaya müdahale öncesi ve sırasında gelişen döküntüler nedeniyle, hastada meningokoksemi ihtimali değerlendirilerek tüm tetkikler alınmış ve gerekli tedavi verilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirimi yapılmış olan hastadan alınan sıvı örneği inceleme için gönderilmiş ve hastada Nesisseria Menengitissaptanmıştır. Tip analizi halen devam etmektedir.

Hasta ile ilgili olarak bilimin işaret ettiği gerekli tüm önlemler alınmıştır. Ses kaydında bahsedildiği gibi steteskop ile hastalığın bulaşması ve o sırada hastanede bulunan diğer çocuklar için bir risk söz konusu değildir.

Hal böyleyken, asılsız iddialara sahip bir ses kaydı paylaşarak, üniversite hastanemizde gerekli önlemlerin alınmadığını söyleyip halkımızı panik ve endişeye sürükleyen, hastane ekibimizin moral ve motivasyonunu bozan kişi hakkında gerekli yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla…”

www.ozgurgundemtrakya.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL