TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Kültür Sanat

Keşan’ın İlk Sanat Evi açılışa hazır

Haber: Erdoğan DEMİR- Kamera-Fotoğraf: Osman ALAN-   Keşan’da tescilli bina olarak restorasyonu tamamlanan ve Sanat Evi olarak açılacak ilk binanın açılışı önümüzde hafta yapılacak. Açılış öncesi Keşan Sanat Evi Sahipleri..

Haber: Erdoğan DEMİR-

Kamera-Fotoğraf: Osman ALAN-

 

Keşan’da tescilli bina olarak restorasyonu tamamlanan ve Sanat Evi olarak açılacak ilk binanın açılışı önümüzde hafta yapılacak.

Açılış öncesi Keşan Sanat Evi Sahipleri Gülcan ve Evrim Kale, 17 Eylül 2021 Cuma günü bir basın toplantısı gerçekleştirerek, çalışmalar hakkında basına bilgi verdiler ve sanat evini tanıttılar.

Burada konuşan Gülcan ve Evrim Kale şunları söyledi.

SANAT MERKEZİ BİZİM HAYALİMİZDİ

Bu bizim gerçekleşen hayalimiz bu, Keşan Sanat Merkezi, burada hem yetişkinler hem de çocuklar için hizmet vermek istiyoruz. Keşan’ın burada nefes alacağı, keyifli zaman geçireceği bir ortam hazırladık. Çok güzel bir kafemiz var, kahvaltımız var, güzel kahvelerimiz var. Herkesi buraya keyifli zaman geçirmek için bekliyoruz, tarihi bir bina, tescilli bir bina.

KEŞAN’IN RESTORASYONU TAMAMLANAN İLK TESCİLLİ BİNASIYIZ

Keşan’ın Restorasyonu tamamlanan ilk tescilli binasıyız. Böyle bir binada sanat Merkezi’ne yakışır diye düşündük sevgili eşim de beni bu konuda çok destekledi. İlk aşaması röleve idi. Bayağı uzun ve zorlu bir süreç. Yaklaşık 3 sene sürdü. Binayı bizim aldıktan sonra projelendirmemiz  yetmiyor, o projenin siz başlamadan önce onay süreci gerekiyor. Yaptıktan sonra bir onay süreci gerekiyor. 3 parti proje şeklinde yaptık, bu projeler Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra biz inşaata başladık. İnşaatta projeye ve aslına uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Sonrasında da onaylandı,  imza aldık bu kuruldan. Tescilli bir binamız var ve dediğim gibi Keşan’ın ilk ve tek tescilli tarihi eser binasıyız. Bütün Keşan’a kapılarımız açık, herkesin burasını görmesini istiyoruz. Güzel Sanatlar etkinliklerimiz var, çocuklar ve yetişkinler etkinliklerimiz var, sanatla iç ice olacak. Keşanlılar burada  sanatla iç içe olsun istiyoruz amacımız burada keyifli zaman geçirmek. Herkesi bekliyoruz.

BİNANIN 100 YILLIK OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Binanın yapım tarihinin 1920’lerde olduğunu düşünüyoruz ilerden et çok tarih bulmak mümkün değil ama bu projeyi yapan mimarların da tespitlerine göre ilk yapımı 1920’lerde Ermeni bir aile tarafından yapılmış 1950’lerde Abdülkerim Üner Ailesi tarafından satın alınıyor ve şu anda bulunduğumuz yere bu alana bir binada inşa ediliyor ailesi uzun yıllar burada ikamet etmişler, biz onlardan satın aldık binayı. Buraya yakın bir ev daha var tarihi 1923-29 gibi Tam okunamıyor ama o yapan ustanın da bu evi yaptığı veya burayı yapan ustanın o evi yaptığı düşünülüyor. Yapım olarak baktığımızda aynı dönem mimarisi olduğunu düşünüyoruz yani 100 yıllık bir bina Üner ailesinden binayı satın aldığımızda bu kitaplar vardı, kitaplar var bizim için çok değerli. Kitapları Ahmet Üner de bize hediye etti. Biz onları çok iyi koruduk temizledik depoladık inşaat süreci bittikten sonra da korunaklı bir şekilde sergiliyoruz. İlgi duyan herkesi de bunları paylaşmaya hazırız.

İNSTAGRAM HESABIMIZ AÇILIYOR

Instagram hesabımız da bu hafta sonu Keşan Sanat adıyla açılacak. Burada yapacağımız etkinliklere de oradan duyuracağız, oradan talep toplayacağız Önümüzdeki haftadan itibaren de sanatsal etkinliklerin bize başlıyoruz.

AÇILIŞIMIZ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SONU GİBİ OLACAK

Açılışımızı da önümüzdeki hafta sonuna doğru planlıyoruz.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL