Bölgeden Güncel Okuma Sayısı: 22

Keşan’ın Modern Biyolojik Su Arıtma Tesisi Günde 18 Bin M3 Su Arıtıyor

Keşan Belediyesi tarafından 20 milyon bedelle 20 dönüm bir alana kurulan bilgisayarlı modern biyolojik atık su arıtma tesisi, hem bugün hem de gelecek nesil için çalışıyor. Keşan Belediye Başkanı Opr…

Keşan’ın Modern Biyolojik Su Arıtma Tesisi Günde 18 Bin M3 Su Arıtıyor

Keşan Belediyesi tarafından 20 milyon bedelle 20 dönüm bir alana kurulan bilgisayarlı modern biyolojik atık su arıtma tesisi, hem bugün hem de gelecek nesil için çalışıyor.

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan,”2045 yılına öngörülen Keşan nüfusu 110 bin kişiye göre planlanan ileri biyolojik tıp atık su arıtma tesisi bedeli 30 yılda geri ödenecek. Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için bu tesisi kurduk. Arıtılan atık su tarımsal amaçlı kullanılacak. Keşan için hizmetlerimiz devam edecek.” dedi.

Keşan Belediyesi Çevre Mühendisi Arzu Akbunar da verdiği teknik bilgilerde şunları söyledi: “Günde 18 bin m3’lük su arıtma yapılıyor. Atık sular 2 ana kolektör hattından tesise geliyor. Fiziksel ayrıştırma yapıldıktan sonra, içindeki çamur ve kum ayrıştırılıyor. Daha sonra suyun biyofosfor havuzuna alınıp arındırılıyor. Havalandırma havuzlarına teknik ölçümler sonucu ihtiyacı oranında oksijen veriliyor bu sayede yararlı yararlı bakterilerin organik maddeleri parçalayarak atık sular havuzlarda temiz bir hale geliyor. Tesisimizin çalışmasını ve kontrollerini bilgisayar ortamından takip ediyoruz.”

Keşan Belediyesi Çevre Müdürü Erhan Başaran,”Trakya da yapılan 7 atık su arıtma tesisinden biri Keşan Belediyemizde yaklaşık 10 personel ile gece gündüz hizmet vermekteyiz. Arıtılan suda balık yetişebilir, tarım arazileri sulanabilir durumda. Çevreye hiçbir koku ve yan etkisi olmayan bu tesisin kurulması isabet olmuştur. Emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL