“Keşan’ın ortak geleceğine birlikte sahip çıkmalıyız”

“Keşan’ın ortak geleceğine birlikte sahip çıkmalıyız”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 26 Aralık 2016 Pazartesi günü , Keşan’a gelerek, Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde bölge iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, parti temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıya, Bakan Müezzinoğlu’nun yanı sıra; Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Şirin Ünal, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay,...

Haberin Tarihi: 28 Aralık 2016 - Okunma Sayısı:551 defa okundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 26 Aralık 2016 Pazartesi günü , Keşan’a gelerek, Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde bölge iş adamları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, parti temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

15697719_10212192562475229_6485752222301002125_n 15726274_10212192560435178_4438224215510977198_n

Toplantıya, Bakan Müezzinoğlu’nun yanı sıra; Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Şirin Ünal, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, işadamları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

“Keşan, bölgenin bir merkezidir”

15726851_10212192562435228_6952288310300645030_n 15741078_10154294894717677_4071219548256588805_nToplantıda ilk olarak konuşan Mehmet Müezzinoğlu, Edirne ve Keşan’da olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Yoğun ancak verimli bir program oldu. Zaten genelde milletvekili olduğum dönemde de Edirne’den başlayıp Keşan’a kadar yoğun programlar geçiriyorduk. Allah’a şükür ki, Edirne’nin her köşesine başımız dik, alnımız açık gelme imkanımız oldu. Çok şükür hemen hemen her noktada eserlerimiz var. Bu eserler milletin hakkı olan eserler. Adalet Sarayı, Gençlik Merkezi hizmet veriyor. Yeni hastanenin son halini gördük. Bizi biraz mahcup etti, gecikti ama bölgeye son derece modern bir hastane oldu. 1-2 ay içerisinde hasta kabulüne başlayacak. Kavşaklarımız farklı boyutlarıyla oldu. Son derece modern kavşaklar. İnşallah önümüzdeki süreçte; Keşan-Enez Karayolu’nun rehabilitasyonuna da sözümüz var. Onu da takip ediyoruz. Onun dışında Organize Gıda İhtisas Bölgesi’ni konuşacağız. Organize Gıda İhtisas Bölgesi’nde önemli bir mesafe kat edildi ve son noktaya gelindi. Tıkanan yerler varsa bizim görevimiz çözmek. Bu salonda olduğu gibi Keşan’ın ortak geleceğine sahip çıkabilmek önemlidir. Yaşam tarzlarımız farklı olabilir, hayat felsefelerimiz farklı olabilir, siyasi tercihlerimiz farklı olabilir ama Keşan’ın ortak geleceğine birlikte sahip çıkmalıyız. Keşan, bölgenin bir merkezidir. Bu bölgenin ortak sorunlarına beraber sahip çıkıp, beraber çözüm üretirsek o zaman bölgenin insanı kazanır, Keşanlı kazanır.” dedi.

“2016 yılındaki sıkıntıları milletçe göğüsledik”

15747722_10212192562595232_3071475392931782715_nÜlkenin ve bölgenin yarınlarının bugünden daha güzel olacağını ifade eden Müezzinoğlu, 2016 yılındaki sıkıntıları milletçe göğüslediğimizi söyleyerek, “15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi”ne yaşlısıyla, genciyle, engellisiyle milletin her türlü kesimiyle engel olunduğunu belirtti.

“Bize kurulan hain tuzakları dün nasıl bozduysak, yarın da bozacağız”

Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasının devamında, Edirne bölgesine bir borçları olduğunu ve borcu ödemek istediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün temeli 18 Mart’ta atılacak. Bu köprünün inşaatı tamamlandığında, özellikle Keşan farklı bir değer kazanacak. Bütün bunları bugünden görmek, ortak akılla, ortak paylaşımlarla ve ortak sahiplenmelerle olacak. Zaman zaman bizi karamsarlığa itmek isteyenler oluyor ve buna fırsat vermemek gerekiyor. Eğer buna fırsat verirsek ülkemize en büyük kötülüğü, millete de en büyük haksızlığı yaparız. Bize kurulan hain tuzakları dün nasıl bozduysak, yarın da bozacağız. Bu millet, kendisine vasiyet olarak bırakılan hedeften vazgeçmez.”

“Keşan’ın bölgesinde çok iyi fırsatlar var”

Keşan’ın potansiyelindeki gücü çok iyi fark ederek, dünya ile bölgede rekabet edebilecek dinamiklerini oluşturmaları gerektiğini dile getiren Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’ın bölgesinde çok iyi fırsatlar var. Keşan bu fırsatları, gerek ürettiği tarımda, hayvancılıkta farklı farklı ürünlerle, gerekse coğrafyasındaki zenginlikleriyle, körfeziyle, turizmiyle iyi değerlendirmelidir.” 

“Asgari ücretle ilgili çalışmalarımızı en geç

Perşembe günü bitirerek, asgari ücreti açıklayacağız”

Mehmet Müezzinoğlu, daha çok üretimin ve daha çok istihdamın önünü açacak bütün destekleri hükümet olarak aldıklarını ve girişimcilere verdiklerini belirterek, “Zorlu dönemleri, yatırımcının da işçinin de yanında olarak birlikte atlatacağız. Asgari ücretle ilgili çalışmalarımızı en geç Perşembe günü bitireceğiz ve asgari ücreti açıklayacağız. Bugün için asgari ücret bin 300 liradır. Asgari ücret için alınacak kararda, bir tarafın geçici süreyle mutlu olması yerine, iki tarafında az da olsa mutlu olduğu kalıcı ve sürdürülebilir yarınları planlamak istiyoruz. İşçimizin de standardı yükselsin, işverenimizin de dünya ile rekabeti yok olmasın istiyoruz. Dünya ile rekabet kaybedildiği zaman, bırakın bin 300 lirayı, kapanan işyerleri, işsiz kalan çalışanlarımızla karşı karşıya kalırız. Çalışanımızın alın teriyle yükseldiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu, Gıda OSB’yi gündeme taşıdı

Soru cevap kısmına geçilmesinin ardından söz alan Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gündemin Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Birçok STK, belediye, kurum, kuruluşun dosyası vardır ama bugün toplantının birinci gündemi Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmasını arzu ediyoruz. Oda ve borsalarımızla 4 yılda hazırlanamayan dosyayı 4 ayda hazırladık. Keşan, İpsala ve Enez bunu gerçekten çok istiyor. Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin 2023 yılına kadar Keşan’da, bölgenin en büyük dinamiği olacağına inanıyoruz. Bu konuda çok az işimiz kaldı. Bu işi başaracağımıza inanıyoruz. 2’nci konumuz ise mesleki eğitim ve istihdam seferberliği başlattınız. Bu konuda işbaşı eğitim programları, mesleki eğitim kursları ve stajyer konuları başta olmak üzere mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili çalışmalarınızdan dolayı iş camiası olarak bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Çok yakında Keşan, İpsala, Enez olarak İŞKUR’u iş camiası ile tanıştıracağız. Bir hizmet binası olarak da bunu bakanlığınızdan rica ediyoruz. Bakanlığınızdan bölgeye bir ağabeylik daha yapıp sosyal güvenlik kurumu ve İŞKUR’un artılarını bölgemizde hissetmek istiyoruz.”

Toplantının devamında diğer kurumlarda sorunlarını Bakan Müezzinoğlu’na aktardı. Mehmet Müezzinoğlu, toplantının ardından Keşan’dan ayrıldı.

www.gundemsaros.com.tr

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı