TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 362.213
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.465
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 198
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.160
Kültür Sanat Turizm

Keşan’ın tarihi değerleri mercek altında

Mürşide Mihriban AYDEMİR- Edirne Saros Turizm Altapı Birliği Başkanı Süleyman Paçaman, “Tarihimize Sahip Çıkıyoruz” Projesi kapsamnında, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç ve öğrencisi Burak Dipevliler ile..

Mürşide Mihriban AYDEMİR-

Edirne Saros Turizm Altapı Birliği Başkanı Süleyman Paçaman, “Tarihimize Sahip Çıkıyoruz” Projesi kapsamnında, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç ve öğrencisi Burak Dipevliler ile birlikte bölgemizde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Mercan köyünde yer alan Mercan Köprüsü ziyarette edildi.

Burada Prof. Dr. Engin Beksaç köprü tarihi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Mercan köyündeki ziyaret sonrasında İbrice Limanı girişinde bulunan tarihi Gümrük Deposu ziyaret edildi.

Prof. Dr. Engin Beksaç gümrük deposu hakkında açıklamalarda bulundu Prof. Dr. Engin Beksaç gümrük deposu hakkında konuşarak 19. yüzyılda kullanılan binanın şu anda iyi durumda olmasa da turizm açısından değerlendirilebilir olduğunu belirtti.

Gümrük deposu ziyaretinden sonra bölgede ki diğer tarih alanlara ziyarette bulunuldu.

Ardından Yayla sahilinin sakinleriyle buluşarak bölgenin sorunlarını ve çözüm önerileri konuşuldu.  Yayla sakinleri ile birlikte tarihi yayla kalesi surlarını incelemeye gittik. Prof. Dr. Engin Beksaç surlar hakkında bölge halkını bilgilendirdi ve çözüm yollarını anlattı.

ESTAB olarak bölgeye çözüm anlamında neler yapılacağını görüşülmesinin arından; vatandaşlar ile birlikte daha önce de sıkılıkla gündeme gelen tarihi Yayla Kalesi surlarını incelemeye gidildi. Prof. Dr. Engin Beksaç surlar hakkında bölge halkını bilgilendirirken, Ortaçağ’dan günümüze kalan önemli bir yer olan surlar hakkında “Aslında çok geniş bir alana uzanıyor, ancak yol yapım çalışmaları ve etrafına yapılan binalar sebebiyle büyük ölçüde kimliğini kaybetmiş bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Elimizdeki hava fotoğrafları ile baktığımız zaman, alanın 3’te 2’sini kaybetmiş olduğumuzu görüyoruz. Dikkatle ele alınması ve üzerinde çalışılması gereken bir bölge, bu şekliyle bile bölge turizmine katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL