HESABIM
Üye Ol

Kıbrıs Gazileri, Milli Mücadele Madalyası ve Beratı ile onurlandırıldı

Kıbrıs Gazileri, Milli Mücadele Madalyası ve Beratı ile onurlandırıldı

   Dönmez: “Kıbrıs gazilerimizin, madalyalarını takması çok gurur ve onur vericidir.” Özbaş: “45 yıl sonrasında adaya barış ve huzur gelmişse, Türk’ün şanlı bayrağı dalgalanmaya devam ediyorsa, bu sizlerin kahramanlıkları sayesindedir.” Özder: “Biz ülkemizde huzur ve güven içinde yaşıyorsak, kahraman şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz sayesindedir.”   ::::::::::::::::::::::::::::::::: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazileri 45...

Haberin Tarihi: 24 Haziran 2019 - Okunma Sayısı:587 defa okundu.

 

 Dönmez: “Kıbrıs gazilerimizin, madalyalarını takması çok gurur ve onur vericidir.”

Özbaş: “45 yıl sonrasında adaya barış ve huzur gelmişse, Türk’ün şanlı bayrağı dalgalanmaya devam ediyorsa, bu sizlerin kahramanlıkları sayesindedir.”

Özder: “Biz ülkemizde huzur ve güven içinde yaşıyorsak, kahraman şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz sayesindedir.”

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazileri 45 yıl sonra “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” ile onurlandırdı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından, Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonu ile dağıtımına başlanan Milli Mücadele Madalya ve Beratları, sahiplerine düzenlenen törenlerle teslim edilmeye başlandı.

Keşan’da, Köşk Düğün Salonu’nda düzenlenen tören, saat 11.00 sıralarında başladı.

Törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, gaziler ve yakınları ile bazı daire amirleri katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Dönmez: “Gazilerimizin madalyaları

takması çok gurur ve onur vericidir”

Törende ilk olarak, söz alan Keşan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, şunları söyledi: “1974 Barış Harekâtında yer alan gazilerimiz bulunuyor ve bugün onlara madalyaları veriliyor. Gazilerimizin bu madalyaları takması çok gurur ve onur vericidir. KKTC devleti ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Bu madalyaların ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu herkesin bilmesini, görmesini istiyorum. Bizler yaşayan gazileriz ve bunlarda mücadelemizde varlığımızı gösteren simgelerdir. Simgenin bu şekilde bir hatıra ve çocuğuna kıymetli bir değer olarak bırakılması en güzel şeylerden biridir. Bu konuda, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Törende daha sonra Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş söz aldı.

Özbaş: “Geçmişte göstermiş olduğunuz kahramanlık

ve cesaret, bu toprakların vatan olmasını sağlamıştır”

Konuşmasına, “Bugün burada, bayrağımızın altında toplanabiliyorsak, şu an vatanımızda hür ve bağımsız yaşayabiliyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçluyuz.” diyerek, başlayan Özbaş, şunları söyledi: “Değerli gazilerimiz sizler bizim yaşayan kahramanlarımızsınız. Geçmişte göstermiş olduğunuz kahramanlık ve cesaret, bu toprakların vatan olmasını sağlamıştır.

Tarafınıza tevcih edilen bu madalya, Bakanlar Kurulu kararı ile şahsınıza seri numaralı olarak, tahsis edilmiştir. Sizler için onur ve gurur kaynağı olan bu madalya, gelecekte çocuklarınız ve torunlarınız için de onur ve gurur kaynağı olacaktır. Geçen 45 yıl sonrasında adaya barış ve huzur gelmişse, Türk’ün şanlı bayrağı dalgalanmaya devam ediyorsa, bugün Doğu Akdeniz’de gemilerimiz rahatlıkla dolaşabiliyorsa, bu sizlerin vatan sevgisi ve kahramanlıkları sayesindedir. Fazlasıyla hak etmiş olduğunuz bu kahramanlık ve milli mücadele madalyalarını hepinize hayırlı olmasını diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor; sizlere de hayırlı uzun ömürler diliyorum.”

Törende son olarak, Keşan Kaymakamı Nuri Özder söz aldı.

Özder: “Övünç madalyasını

gururla taşıyacağınıza inanıyorum”

Konuşmasına, “Bugün gazilerimizin bir kısmına madalyalarını vermek için toplandık.” diyerek, başlayan Özder, şunları söyledi: “Biz ülkemizde huzur ve güven içinde yaşıyorsak, kahraman şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz sayesindedir. Bu övünç madalyasını gururla taşıyacağınıza inanıyorum. Ailemize, çocuklarımıza bırakacağımız en anlamlı miras olduğunu biliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Her zaman birlikte olduğumuzda da söylediğimiz gibi yalnız değilsiniz. Her türlü sorununuzu, ihtiyacınızı karşılamak için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Madalyalarınız hayırlı olsun. Sağ olun, teşekkür ederiz.”

Konuşmaların ardından Keşanlı 22 Kıbrıs Gazisi ve yakınına, madalyaları ve beratları törenle teslim edildi. Madalya ve beraatların verilmesinin ardından tören sona erdi.

Madalya ve beratı verilen gazi ve yakınları ise, şöyle: Mahmut Akar, Fikri Cankılıç, Salahattin Topalak, Ali Büyükkaraca, Fehim Akın, Mehmet Kanar, Hüseyin Çalık, Koray Coşkun, Süphi Karişit, Sezai Yılmaz, Ahmet Çetin, Galip Altan, Hüseyin Eren, Hasan Başoğlu, Ali Biçer, Rasim Gayretçi, Âdem Yılmaz, Necdet Kaya, Ferhat Ertaş, Süleyman Öztürk, Ferizan Yıldız, Asaf Baydar.

(Haber: Deniz ÇİL)

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı