Güncel Manşet

Kıbrıs Ziyareti ile ilgili açıklama yapıldı…

Kıbrıs Ziyareti ile ilgili açıklama yapıldı…

ŞEHİT VE GAZİLER DERNEĞİ VE BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN’DAN KIBRIS ZİYARETİ AÇIKLAMASI

  (Videolu Haber)

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan ve Keşan Şehit Aileleri, Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 5 Nisan 2013 Cuma günü, Kıbrıs’a yapılacak ziyaret ile ilgili ortak bir basın açıklaması düzenledi.

IMG_1584 IMG_1586

Saat 17.00 sıralarında başlayan ve Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen açıklamada, Kıbrıs’a gerçekleştirilecek gezi hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, “Kıbrıs Gazilerimiz, Kıbrıs’ı ziyaret etme isteklerini bize iletti. Eski, Keşan 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanımız İlhan Talu, şu anda Kıbrıs’ta 28. Tümen Komutanı olarak görev yapıyor. Onunla da diyaloğa girerek ortak bir gezi programı hazırladık. 8-12 Nisan 2013 tarihleri arasında 11 gazimizle birlikte Keşan’dan ben ve Meclis Üyemiz Mehmet Ali Ürkmez’le Kıbrıs’ta olacağız.” dedi.

 

Gazilerin eski günleri yad etme adına Kıbrıs’a gideceğini ve masrafların Keşan Belediyesi tarafından karşılanacağını aktaran Mehmet Özcan, 9 Nisan 2013 saat 09.15’te gezi heyetinin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşeceğini ve burada Kıbrıs gazileri için madalya töreni düzenleneceğini ifade etti.

Gazilerin her ihtiyaçlarını Keşan Belediyesi’nin imkanları doğrultusunda gidermeyi amaç edindiklerine vurgu yapan Mehmet Özcan, “Onlar için Keşan’da, içinde parkı da olan ferah bir ortam hazırladık. Kıbrıs gezisi de Keşan’da bir ilk olacak. Gönlümüzden Kore gazilerimiz için konsolosluklar ile görüşerek Kore’ye götürmek geçiyor. Bunu vekillerimizle birlikte planlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Özcan’ın bilgilendirmesinin ardından söz alan Keşan Şehit Aileleri, Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Dönmez, geziye katılacak gazilerden 8’inin Kıbrıs Gazisi, 2’sinin Güneydoğu Gazisi, 1’sinin de Kore gazisi olduğunu kaydetti.

Dönmez, ziyaretler kapsamında İlhan Talu’yu makamında 10 Nisan 2013’de ziyaret edeceklerini dile getirdi ve şunları söyledi: “Gazilerimizin geçmişte orada iyi-kötü anıları oldu. Şimdi gidip güzel anılarla oradan dönmek istiyoruz. Keşan Belediyesi’ne ve yardımcı olanlara çok teşekkür ediyoruz.”

Kore gazileri için düzenlenecek bir organizasyonun kendilerini çok mutlu edeceğine vurgu yapan Ferhat Dönmez, Kıbrıs’a götürülemeyen gazilerin alınganlık göstermemesini istedi.

Keşan’da Kıbrıs gazisi olarak 54; Enez, İpsala ve Keşan’da toplam olarak 198 Kıbrıs Gazisi olduğuna vurgu yapan Dönmez, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini de aktardı.

Ferhat Dönmez şunları dile getirdi: “Türklük kavramı çok önemli bir kavram ve çiğnenmemesi gerekiyor. Bizim ne Kürtlerle ne de başka toplumlarla sorunumuz var. Bazıları bölgeleri siyasallaştırıyor. Akil adamlar belirleniyor. Akil olanların önce kendilerini sorgulamalarını istiyoruz. Onlara saygımız sonsuz ama tiyatrocusunun da bakanının da sanatçısının da ülkedeki şehit ve gazilerin ve ailelerinin akıl dengesini sorgulamalarını istiyoruz. Bu akıl dengesi geri gelebilecek mi merak ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin pazarlığı olmaz. Eğer pazarlık ülke pazarlığını doğuracaksa onlar önce kendi pazarlıklarını yapsınlar.”

Konuşmaların ardından ziyaret karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ile sürdü.

Kıbrıs’a gidecek gazilerin isimleri şöyle: Ferhat Dönmez, Hasan Başoğlu, Ali Biçer, Asaf Baydar, Bilen Demir, Selahattin Topalak, Raşit Kabasakal, Mehmet Kırık, Kadim işlek, Süleyman Deste, Süleyman Öztürk.

Ziyarette, Keşan Belediye Meclisi üyeleri; İlhan Boz ile Aydın İstek de yer aldı.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL