Güncel

Kıdem Tazminatının Kaldırılmak İstenmesi DİSK tarafından basın toplantısı ile protesto edildi.

Kıdem Tazminatının Kaldırılmak İstenmesi DİSK tarafından basın toplantısı ile protesto edildi.

DİSK Genel İş Keşan Temsilciliği tarafından 26 Ocak 2016 Salı günü yapılan basın açıklamasında Kıdem Tazminatının kaldırılmak istenmesi ile ilgili bir basın toplantısı yapıldı.

IMG_20160126_130303 IMG_20160126_130528 IMG_20160126_130536 IMG_20160126_130541

Saat 13.00’te DİSK Genel İl Keşan Temsilciği’ne ait İtfaiye Binası’ndaki binada yapılan açıklamaya İşyeri Baştemsilcisi Kamil Tunca ile Temsilciler Murat Karavil ve Emere Gürel ile sendika üyesi işçiler katıldılar.

IMG_20160126_130554  IMG_20160126_130744

Toplantıda ilk olarak konuşan Karavil, toplantıya katılan üyelere teşekkür ederek, “Hükümet tarafından Kıdem Tazminatlarını kaldırmaya çalışmaktadır. Sendikamızda her temsilciliğimize buna karşı bir basın açıklaması yapma kararı aldı. Bunun için de bizler de bugün Keşan Belediyesi çalışanları olarak buradayız. Ben şimdi sözü İşyeri temcsilcimiz Kamil Tunca’ya veriyorum”dedi.

IMG_20160126_130703    IMG_20160126_130548

Tunca da toplantıya katılanlara teşekkür ederek şu açıklamayı yaptı.

Siyasi İktidar Tüm Emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak istiyor.

Kıdem tazminatımızı kaldırarak iş güvencemizi yok ediyor.

Taşeronda sözlerini tutmuyor, hukuksuzlukta ısrar ediyor.

Özel İstihdam Bürolarıyla işçi simsarlığını teşvik ediyor!

Emekçilere Kölelik dayatıyor!

KIDEM TAZMİNATLARIMIZ İŞ GÜVENCEMİZDİR, DOKUNMA!

KÖLELİĞE KARŞI #DİRENİŞÇİ

 • AKP hükümeti, tüm emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalıştırmak istiyor!
 • Taşeron işçilerine verdiği sözlerini tutmuyor, hukuksuzlukta ısrar ediyor!
 • Özel İstihdam Büroları’yla işçi simsarlığını teşvik ediyor!
 • Emekçilere kölelik dayatıyor!
 • Ve son olarak da Kıdem tazminatını kaldırarak iş güvencemizi yok ediyor!

Hükümetin 2016 eylem planında yer alan düzenlemenin amacı, patronların işçileri işten çıkartma maliyetlerini düşürmektir.

Kıdem tazminatlarımız, yani ücretimizin ödemesi sonraya bırakılmış kısmı sermaye için “yük” olarak görülmektedir.

“İşçilerin çoğunluğu kıdem tazminatı alamıyor” bilgisi de doğru değildir. İşçiler dava açmaları halinde çoğunlukla tazminatlarını almaktadır. İşverenlerin hukuksuzluğunu önlemek yerine, kıdem tazminatı fiilen kaldırılarak hukuksuzluğa hukuk üretilmek istenmektedir.

Yapılmak istenen değişiklik ile amaçlanan herkesin kıdem tazminatı alması değildir. Gerçek amaçları şunlardır:

1) İŞTEN ATMAK YA DA ÇIKARTMAK KOLAYLAŞACAK

Kıdem tazminatı fona/sandığa devredildiğinde, işveren işçi çıkardığında toplu bir ödeme yapmak zorunda kalmayacak. Böylece işten çıkarmalar kolaylaşacaktır. Tüm işçiler “gündelikçi” gibi çalışacak, sendikalaşma imkânsız olacak; işçilere sürekli giriş-çıkış yapılabilecek.

2) KIDEM TAZMİNATI ALMAK HAYAL OLACAK

Mevcut koşullarda kıdem tazminatından sadece işten atıldığımızda değil birçok durumda faydalanabiliyoruz.

İşveren hakkımızı yediğinde, askerlik hizmeti dolayısıyla, kadınlar evlendiklerinde, 15 yıl sigortalılık süresini ve 3 bin 600 gün prim ödeme süresini doldurduysak, emeklilik halinde kendi isteğimizle işten ayırıldıysak kıdem tazminatına hak kazanıyorduk. Ayrıca kayıtdışı çalıştırılmamız halinde veya tazminat ödememek için işe giriş çıkış yaptırıldığında dava yolu ile kıdem tazminatını alma şansımız vardı.

Fon/sandık sisteminde bu yararlanma koşulları ortadan kalkacak. Ödeme emekli olduğumuzda ya da 10 yıl gibi bir kıdemde ev alma gibi şartlara bağlı olarak yapılacak.

3) KIDEM TAZMİNATININ SADECE ADI KALACAK

Kıdem tazminatı işverenin sorumluluğunda olan bir meseledir, esas olarak işçi ile işveren arasındaki ilişkinin sonra ermesiyle ilgilidir. Böyle olmaktan çıktığında, adı “emeklilik fonu”, “emeklilik sandığı” olur ama “kıdem tazminatı” olmaz. “Paralel” bir emeklilik sistemi kıdem tazminatı yerine ikame edilemez. Çünkü iş güvencesi sağlamaz!

4) FON DEMEK YAĞMA DEMEK

Zorunlu Tasarrufu Teşvik Fonu, Konut Edindirme Yardımı Hesapları, İşsizlik Fonu… Bu fonların hepsi siyasal iktidarlar tarafından yağmalanmıştır ve yağmalanmaktadır. Türkiye’de milyonlarca işsiz açlıkla mücadele ederken İşsizlik Fonu’ndan patronlara 50 milyon liraya yakın kaynak aktarılmıştır.

5) ÇOCUKLARIMIZIN HAKLARI GASP EDİLECEK

Kimi yetkililer “Kazanılmış haklara dokunulmayacak” diyor. Yani kıdem tazminatının bundan sonra işe girenler için ortadan kaldırılacağını söylüyor. Peki bu doğru olsa bile, yeni işçiler uzaydan mı gelecek? Onlar bizim çocuklarımız olacak. Bizden önceki kuşakların bedeller ödeyerek kazandıkları haklar, çocuklarımız için bize emanettir. Çocuklarımızı günübirlik, amele pazarı usulü çalıştırmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz!

TÜM İŞÇİLERİN KIDEM TAZMİNATI ALMASI İÇİN NE YAPMALI?

Eğer amaç “kıdem tazminatı alamayan işçilerin alabilmesi” ise modelin değiştirilmesi ve “fon”/“sandık” kurulması gibi karmaşık bir yollara girmeye gerek yoktur. Yapılması gereken basittir.

 1. Mevcut yasaya (1475 sayılı yasanın yürürlükteki 14. Maddesi) bir cümle koyarak, bir yılın altında çalışanlara da kıdem tazminatı ödenmesi sağlanmalıdır.
 2. İflas nedeniyle ödenmeyen kıdem tazminatını devletin ödemesi ve işverenden haciz yoluyla tahsili sağlanmalıdır.
 3. İflas halinde bankaların, devletin değil işçilerin alacaklarının ödenmesi öncelikli ve imtiyazlı hale getirilmesi gerekmektedir.
 4. Kıdem tazminatı ödemeyen işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir.
 5. 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan “kıdem tazminatı tavanı” kaldırılmalıdır.
 6. Sendikal barajlar, örgütlenmenin ve grev hakkının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Örgütlü işçinin kıdem tazminatını gasp etmek mümkün olmayacaktır.

DİSK’in bu somut önerilerini görmezden gelenler, kıdem tazminatını ortadan kaldırmak için elinden geleni ardına koymuyor.

Biz buradan bir kere daha ilan ediyoruz: Kıdem tazminatlarımızı leş kargalarına yedirmemek için mücadelemize devam edeceğiz.

 • Esnek güvencesiz çalışmanın yaygınlaşmasına karşı,
 • Taşeron köleliğine karşı,
 • Özel istihdam büroları ile oluşturulmak istenen köle pazarlarına karşı,
 • Kıdem tazminatının fona devir adı altında gasp edilmesine karşı,

Tüm emekçileri, emek dostlarını, emekten, demokrasiden, özgürlüklerden yana olan tüm güçleri ortak mücadeleye davet ediyoruz.

Geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine, ülkemizin geleceğine sahip çıkmak için mücade etmek, ahlaki, sınıfsal ve siyasal bir görevdir.

Emek, hak ve demokrasi mücadelesi verenler er yada geç hep kazanmıştır!

Biz de kazanacağız!

Basın açıklamasının ardından toplantı sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL