HESABIM
Üye Ol

KİMSE ALMASIN HAFİFE, TEKRAR CANLANSİN KADİFE.

KİMSE ALMASIN HAFİFE,  TEKRAR CANLANSİN KADİFE.

KADİFE BALIĞI 30 YILDIR GÖRÜNMÜYOR… GALA GÖLÜ İLGİ BEKLİYOR…   Yalçın BİTİKLİ / Enez   1986 yılında yaşanan büyük kuraklık sonrasında Gala gölündeki balık türlerinin çok azaldığı ve bazı türlerin de yok olduğu gözleniyor. Özellikle Gölün yerli balığı Kadife (Tinca Tinca) gala gölünde yaklaşık 25/30 yıldır hiç görülmüyor.. Balığın yok olma nedenleri arasında, kuraklık döneminde...

Haberin Tarihi: 5 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:289 defa okundu.

KADİFE BALIĞI 30 YILDIR GÖRÜNMÜYOR… GALA GÖLÜ İLGİ BEKLİYOR…

 

Yalçın BİTİKLİ / Enez

 

1986 yılında yaşanan büyük kuraklık sonrasında Gala gölündeki balık türlerinin çok azaldığı ve bazı türlerin de yok olduğu gözleniyor. Özellikle Gölün yerli balığı Kadife (Tinca Tinca) gala gölünde yaklaşık 25/30 yıldır hiç görülmüyor.. Balığın yok olma nedenleri arasında, kuraklık döneminde çeltik tarımı için gölden alınan sularla Gala gölünün % 60 oranında kuruması ve sonrasında, çeltik ilaç ve gübreleri ile kirlenen bu suların tekrar Göle geri verilmesi gösteriliyor.  Bu dönemde gölün 6-700 m kadar içine araçla girilebildiğini hatırlatan balıkçılar kuraklığın boyutunu bu şekilde tarif ediyorlar..

Bu güzel balığın Gala Gölü’ne tekrar kazandırılması için, Edirne eski DSİ Bölge Müdürlerinden İlhan Yükseloğlu önderliğinde Enez’deki sivil toplum kuruluşları harekete geçtiler, gerekli çalışmaların yapılması için dilekçelerini DSİ 11.bolge müdürlüğü ne verdiler.

Bu konuda bilgi veren balıkçılar kadife balığının yanı sıra Turna, perka, çapuka, kerevit gibi pek çok su ürünü türlerin artık Gala’da hiç görülmediğini ya da çok nadir rastlandığı belirtiyorlar..

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı