TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 224.192
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.809
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 65
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.917
Ekonomi Haberleri Güncel Manşet Sağlık Haberleri Okuma Sayısı: 106

Kısa Çalışma Ödeneği Desteği devrede

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, 18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde Kısa Çalışma Uygulamasının devreye alındığını..

Kısa Çalışma Ödeneği Desteği devrede

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, 18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde Kısa Çalışma Uygulamasının devreye alındığını ifade etti.

Arıkan, Koronavirüs sürecini en başından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) ve bakanlıklarımızla koordineli bir şekilde takip ediyoruz. Dünyada yaşanan ekonomik durgunluktan çıkış sürecinde ticari faaliyetlerin devam ederek istihdamın korunması açısından işletmelerin desteklenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Koronavirüsünün dışsal etkilerden kaynaklı dönemsel zorlayıcı sebep kapsamında uygulamaya alınan Kısa Çalışma Uygulaması için başvuruların 23 Mart 2020 itibariyle İŞKUR’a yapılabileceğini belirten Arıkan, “Kısa çalışma ödeneği kapsamında, başvuruları uygun görülen firmalarımızın çalışanlarına kısa çalışma ödeneği ödenmekte ve bu kişilerin Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından 3 ay boyunca karşılanmaktadır. Dünyada etkilerini her geçen gün artırarak sürdüren korona virüsü salgını sebebiyle sıkıntı yaşayan firmalarımız genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle Kısa Çalışma Talep Formunu ve kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi doldurarak kısa çalışma başvurusunda bulunulabilir.”dedi

Arıkan, konuyla ilgili daha detaylı bilgi ve başvuru evrakları için “https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi” linkinden ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

 

Sözlerine mesai saatlerinde güncellemeye gidilmesini tavsiye eden Murat Arıkan,“Son günlerde yaşanan Covid-19 salgını nedeni ile Keşan halkının ve esnafların çalışan personellerinin mağazalarda karşılaşabileceği riskleri azaltmak amacıyla oda üyelerimizin faaliyete devam eden iş yerlerinin açılış ve kapanış saatlerinigüncellemenizi Keşan TSO Yönetim Kurulu olarak tavsiye ederiz.”dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL