Güncel

KKTC’NİN BAĞIMSIZLIĞINI İLK KOSOVA TANIYACAKTIR

KKTC’NİN BAĞIMSIZLIĞINI İLK KOSOVA TANIYACAKTIR
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis heyeti  resmi bir ziyaret için geldiği  Kosova’da temaslarına başladı.KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Alanlı’nın başkanlığındaki KKTC heyeti  temasları çerçevesinde Kosova Meclisi’nde, Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka ile bir araya geldi.

dscn2843 dscn2844

Görüşmede, Kosova Meclisi “6+” Parlamento Grubu Başkanı Müferra Şinik de hazır bulundu. Kosova ile KKTC arasında, bu çerçevede iki meclis arasındaki ilişki ve işbirliğin derinleşmesi imkanları, görüşmenin  ana gündem maddesini teşkil etti.

dscn2848 unnamed-1

Kosova Meclisi’nin Türk  Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, KKTC Meclis heyetini ağırlamaktan  büyük mutluluk duyduğunu  ifade ederek, Kosova  ile KKTC arasında siyasi tanıma olmamasına rağmen eğitim, kültür, spor gibi alanlarda işbirliğin artarak devam etttiğini belirtti. Kardeş ilişkilerin her geçen gün daha derinleştiğini ifade eden Damka, bu ilişkilerin daha ileriye taşınması için kararlı olduklarını vurguladı.

“ Kardeş Kosova’da dostlar arasında bulunmaktan büyük bir mutluluık duymaktayım”  şeklindeki sözlerle konuşmasını başlayan  KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Alanlı,  ülkesinin bir kentinde  imiş gibi kendini hisettğini belirtti.

İlişkilerin  ne düzeyde olduğunu bakabilmek için karşılıklı olarak  yapmış oldukları  ziyaretlerin sıklığına bakılmasının yeterli olcağını kaydeden Alanlı,  ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Kosovalı öğrencilerin KKTC’da öğrenim görmelerinin, iki halkın birbirini daha iyi tanıması, kültürlerini birbirlerine aktarması açısından önemli olduğunu  hatırlatan KKTC Meclis Başkan yardımcısı Alanlı, bu ziayeretin de halklar  arasında kültürel etkileşimi derinelştireceğine inandıklarını söyledi.

Alanlı, Kosova’nın bağımsılzığını kutlayarak, “bağımsızlık demek hürriyet demektir, ne mutluı size ki dünya çapında tanınmış bir cumhuriyetiniz var, o yüzden cumhuriyetinize sıkıca sarılın” dedi.

Milletvekili Müferra Şinik de KKTC’inin bağımsızlığını inşallah  ilk tanıyan ülkenin  Kosova  olacağını ifade etti. Siyasi anlamda iki ülkenin birbirlerini tanımış olmamasına rağmen, karşılıklı olarak günüllerde yer edindiklerini belirten milletvekili Şinik, KKTC’de Kosova Günleri ve Kosova’da KKTC Günleri  organizasyonlarının düzenlenmesi  konusunda uzlaşmaya varıldığını, meclis başkanlarının desteğiyle bu organizasyonların karşılıklı olarak  gerçekleşeceğine inandıklarını vurguladı.

Samimi görüşmenin sonunda karşılıklı olarak  hediyeler takdim edildi.

KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Alanlı’nın başkanlığındaki KKTC heyeti  Priştine temasları çerçevesinde  Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği’ni ziyaret edip, Büyükelçi Kıvılcım Kılıç ile bir araya geldi./kosovaport/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL