HESABIM
Üye Ol

Köln`de Trakyalılar Hıdırellez ile Coştu

Köln`de Trakyalılar Hıdırellez ile Coştu

  Köln’de baharın müjdesi Hıdırellez, şenlikle kutlandı Trakya Doga ve Kültür Derneği’nce düzenlenen Hıdırellez Şenliği ile coştu.   Hıdırellez Şenliği’nde konuşan  Tradok Baskani; Ahmet Akgün “Rengarenk, mis kokan çiçeklerle bezenen tabiatın yeni yılıdır Hıdırellez, eskiyi bırakıp yenilenmenin bayramıdır. Hıdırellezi; Türkiye`nin bütün kentlerinde olduğu gibi,Bizlerde  Köln`de ,2  yıldır sizlerle birlikte kutluyor, bir geleneğimizi daha birlikte yaşatıyoruz” dedi. Hıdırellez...

Haberin Tarihi: 8 Mayıs 2019 - Okunma Sayısı:773 defa okundu.

 

Köln’de baharın müjdesi Hıdırellez, şenlikle kutlandı Trakya Doga ve Kültür Derneği’nce düzenlenen Hıdırellez Şenliği ile coştu.

 

Hıdırellez Şenliği’nde konuşan  Tradok Baskani; Ahmet Akgün “Rengarenk, mis kokan çiçeklerle bezenen tabiatın yeni yılıdır Hıdırellez, eskiyi bırakıp yenilenmenin bayramıdır. Hıdırellezi; Türkiye`nin bütün kentlerinde olduğu gibi,Bizlerde  Köln`de ,2  yıldır sizlerle birlikte kutluyor, bir geleneğimizi daha birlikte yaşatıyoruz” dedi.

Hıdırellez hakkında kısa bilgi veren Başkan Akgün” Bereket, bolluk ile şifayı simgeleyen Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması, her yıl renkli ritüellerle kutlanıyor. İşte Hıdrellez’le ilgili bilgiler: Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması ve baharın müjdecisi ‘Hıdırellez’ yüzyıllardır kutlanıyor. Hızır ve İlyas kelimelerinin birleştirilmesi sonunda ortaya çıkan ve her yıl 5-6 Mayıs’ta kutlanan ‘Hıdırellez’, Trakya,Anadolu, Orta Doğu, Irak, Suriye, Kırım, Azerbaycan ile Balkan ülkelerinde ‘bayram’ olarak değerlendiriliyor. “

Tradok Bsk Yrd,.Birol Balkan’da yaptığı konuşmada Baharın gelişi anlamına da gelen Hıdırellez, binlerce yıllık zengin, kültürel birikimimizin en güzel örneklerindendir. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran, bizi birbirine yakınlaştıran, birlikteliğimizi güçlendiren, bu kültürel değerimize sahip çıkmak adına bugün şenliğimizde bir araya geldik. Bugün hep birlikte bu güzel günü kutlamamızın en büyük mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizdir. Onlara bir kez daha buradan şükran ve minnetlerimizi sunuyor, tüm Trakyali Hemserilerimin  Hıdırellez bayramını kutluyorum” dedi.

 

Cümbüs,Mehmet Karakas,Klarnet,Ramazan Oktan,Kanunda,Cumali Hürsoy Trakya oyun havalariyla şenlige katılanları coşturdular.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı