Siyaset

Köprülü’den İsmet İnönü’yü Anma Mesajı

Köprülü’den İsmet İnönü’yü Anma Mesajı

 

CHP Tekirdağ Milletvekili  TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, İsmet inönü’nün vefatının 42.yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

emre-koprulu-300x200

Kurtuluş Savaşımızın büyük komutanlarından, İnönü Savaşları kahramanı, ikinci Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, çok partili hayatın mimarı İsmet İnönü’yü ebediyete intikal edişinin 42. yılında şükran ve minnetle anıyoruz.

Dünya tarihinin, bir milletin kurtuluş mücadelesini omuzlarına yüklediği İsmet İnönü, bu görevinden başarıyla çıkmış, adını tarihin zafer kazanan komutanları arasına gururla yazdırmıştır.

İnönü, bir asker olarak Kurtuluş Savaşı’nda, bir siyasetçi olarak görev aldığı bütün makamlarda ülkesinin çıkarlarını ve milli menfaatlerini her şeyin üstünde tutmuştur. Onun devlet adamı kişiliği, dürüstlüğü, çalışkanlığı sembol olmuş, yaşam biçimiyle de her zaman örnek bir şahsiyet olarak Türk siyasi tarihindeki yerini almıştır.

Büyük Önder Atatürk’ün deyimiyle İnönü Savaşları’nda, “yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yenen” İnönü, düşünceleri ve ilkeli çalışmaları ile Türk Devrimi’nin başarıya ulaşmasını sağlayan en önemli şahsiyetlerden biri olmuştur.

“Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” diyen CHP Genel Başkanlarımızdan İsmet İnönü, bizlere bugünkü mücadelemizde güç vermeye devam etmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nda bir asker, Lozan Antlaşması’nda bir diplomat, siyaset meydanında Başbakan, laik demokratik Cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı olarak, bizlere örnek bir şahsiyet olan İnönü’yü bir kez daha rahmetle anıyor, bizlere bıraktığı mirasa güçlü bir şekilde sahip çıkarak; bu ülkedeki çağdaş yaşamı, özgür ve bağımsız Türkiye idealini hayata geçireceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL