Güncel Manşet Okuma Sayısı: 27

Kosova İmza Dergisi’nin yeni sayısı okurla buluştu…

   Attila Güvenç İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Kosova İmza” Dergisi’nin yeni sayısı okuru ile buluştu. Dokuzuncu sayısı gün yüzüne çıkan İmza dergisinin her sayısında olduğu gibi, bu sayıda da “Balkanlarda Türkçeyi onlar yaşattı”..

Kosova İmza Dergisi’nin yeni sayısı okurla buluştu…

 

 Attila Güvenç

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Kosova İmza” Dergisi’nin yeni sayısı okuru ile buluştu. Dokuzuncu sayısı gün yüzüne çıkan İmza dergisinin her sayısında olduğu gibi, bu sayıda da “Balkanlarda Türkçeyi onlar yaşattı” adı altında 30, 40, 50 yıl önceleri kitap yayınlamış olan yazarlara yer verildi, Onlardan örnekler yayınlandı.

AGİM RİFAT imza_eylul_021013-580x400

Dergi için Agim Rifat “Amacımız elbette ki eserlerimize ve yazarlarımıza sahip çıkmak. Kimse kalkıp da Türkiye’den, biz Kosova’ya 2000’lerde gittik, orada Türkçeyi yaşattık ya da yaşatmaya sebep olduk diyemez(çünkü bunu diyenler de var). Osmanlının çöküşünden sonra Türkçeyi biz yaşattık bu topraklarda. 100 senedir bunu yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz her şeye rağmen. Ardından da yerli hikaye geliyor. Makedonyalı Türklerinden Alaettin Tahir’in hikayesi o “Dostumun Mavi Hırkası”.diyor.

Yine her sayıda olduğu gibi İmza dergisinin 4 sayfamısı çeviriye ayrıldı.Bu kez Boşnak şairi Miftar Acemi ve Roman şairi Kuytim Paçaku çıkıyor okur karşısına şiirleriyle. Dolayısıyla da en yeni şiirleriyle Nusret Dişo Ülkü, Uzeyir Ayradini ve Enver Baki.

Dergi ayrıca bu sayıdan itibaren Türk diline ve Türkçe yaratılan eserlere “Usta Kalemler” adı altında, ışık tutmayı hedefliyor. Bin yıllık kitabımız bu yüzden kapak. Okurlara “Kutadgu Bilig”i tanıtıyor ve örneklerini sunuyor. Tuncer Gülensoy’un “Dil Nedir” yazısı da bu bağlamda. Usta Kalemlerden Salah Birsel denemeleriyle ve Oktay Akbal hikayesiyle yer alıyor.

Son olarak “Kosova Çağdaş Türk Tiyatrosunun 60 ‘ıncı yılında, tiyatrocuların portreleri yer alıyor yine ve almaya da devam edecektir” bilgilerini aktarıyor Yeşeren Kabare’den sanat adamı Agim Rifat.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL