Bölgeden Güncel

KOSOVA’DA ATATÜRK SEVGİSİ SALONLARA SIĞMADI

KOSOVA’DA ATATÜRK SEVGİSİ SALONLARA SIĞMADI

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 77′nci yılında Kosova’da düzenlenen anma törenleriyle anıldı.

unnamed (2)

Kosova’nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de Türkiye’deki değişik üniversitelerden mezun olan gençler tarafından kurulan Türkiye Mezunları Derneği -TÜMED ve Kosova’da 1999 yılından bu yana KFOR bünyesinde görevli Türk askerinin ortaklaşa düzenlediği anma törenine yoğun katılım vardı. Tören Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP Milletvekilleri yanı sıra çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Anma töreni için Türkiye’den gelen İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Budak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında silah arkadaşlarıyla verdiği mücadeleyi anlattı. 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde dereceye giren lise ve ilköğretim öğrencilerine Atatürk’ün Nutuk kitabı ile madalya verildi. DHA’ya konuşan KDTP Milletvekili Fikrim Damka, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kosova’da her yıl özlemle anıldığını söyledi. Tören sonunda Reşit İsmet Krüezi’nin şefliğinde Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği’nin konseri ilgiyle izlendi.

FİLİZLER ATATÜRKÇÜ TÜRK KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ 18 YILDIR ATATÜRK’Ü ANIYOR

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri çerçevesinde bir diğer tören Filizler Atatürkçü Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından gerçekleşti. Filizler Atatürkçü Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından 18. yıldır düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri bu yılda geleneğini bozmadı. Prizren’deki Kültür Evi salonunda düzenlenen Atatürk’ü anma etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende bir konuşma yapan Filizler Atatürkçü Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ferhat Derviş, Atatürk’ün her yıl Kosova’da özlemle anıldığını ifade etti. Gecede Türk Dernekleri Evi Korosu’nun konseri büyük ilgi gördü. 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri Filizler Atatürkçü Türk Kültür ve Sanat Derneği folklor ekibinin gösterisiyle devam etti./E.Tabak/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL