Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 13

KRAL XV1. LUİ

       Hilmi DİNÇER  hdincer@kesanpostasi.com   Bu gün tarihler 13 Aralık 2018‘i gösteriyor ve bizler; Çorlu ‘da yaşanan tren kazasının üzerinden çok geçmeden, Ankara-Konya arasında yaşanan feci bir tren..

KRAL XV1. LUİ

       Hilmi DİNÇER

 hdincer@kesanpostasi.com

 

Bu gün tarihler 13 Aralık 2018‘i gösteriyor ve bizler; Çorlu ‘da yaşanan tren kazasının üzerinden çok geçmeden, Ankara-Konya arasında yaşanan feci bir tren kazasını daha yaşadık.

 

Gelen haberlere göre bu kazada iktidarın büyük ihmâlleri var! Ancak; bu konuda cevap almamız gereken en yetkili kişi olan TCDD başkanı twitır hesabını kapatarak, kendinse ulaşılmasını engelliyor..

Ben bir vatandaş olarak bu durumu şöyle algılıyorum: Bu kazadan, iktidarın halkımıza şirin gözükmek isteği ve zorlaması ile; gerekli koşullar hazırlanmadan, bu yolun açılmasını onaylayan TCDD demir yolları müdürü sorumludur ve sorumluluğunu gizlemek istiyordur. Görülen o ki; iktidar insan yaşamlarını hiçe sayarak, sırf popülist bir tavır ile bir tren yolunu hizmete açarak veya açtırarak, sorumsuz bir davranış göstermesi sonucu en az dokuz vatandaşımızın daha tren kazalarında ölmesine neden olmuştur.

Efendim, bu arada; bildiğiniz gibi, Fransa’da “Sarı yelekliler” in hükümete karşı başlattıkları direniş sonuçlarını vermeye başladı ve Fransa halkının bu demokratik eylemlerini dikkate alan Fransız hükümeti çeşitli çözümler üreterek, Fransa halkını sağduyu göstermeye çağırdı. Eğer; son saldırı girişimi de olmasaydı, bu demokratik davranışın üzerine bir gölge düşmez ve tıpkı Fransa İhtilâlinin sonuçları gibi Fransa’da özgürlük lekesiz bir şekilde kazanılmış olurdu.

Tüm bunları yazarken, aklıma 2002 yılında TV8 ‘de izlediğim ve Fransa devrimini anlatan “FARANSA DEVRİMİ ” isimli dizi film geldi ve o tarihte bir yazı düşmüşüm köşeme.

Yazı şöyle:

“ Kanal 8 de muhteşem ve de kaçıranlar için büyük bir kayıp olduğuna inandığım bir dizi sona erdi. FRANSA DEVRİMİ!

Umarım; 8 bölümden oluşan bu dizi bir kez daha tekrarlanır.

Sınıf farkını ortadan kaldıran, insanlığa insan olma onurunu kazandıran ve de günümüz de dahi etkilerini hissettiren bu devrim, neredeyse; tüm çıplaklığı ile anlatılmış.

  1. Bölümde halk saraya girdikten sonra; Kral XVI Lui tutuklanarak yeni mecliste alıkonuyor. Bir müddet sonra; genç bir devrimci ısrarla söz almak isteyerek, kürsüye geliyor ve şunları söylüyor:

“ Yurttaşlar; Kral’ın varlığı hareketimizi yavaşlatacaktı. Kral taraftarları, O yaşadığı sürece direnişlerini sürdürecekler ve devrim taraftarlarını caydırmaya çalışacaklardır. Kral mutlaka yok edilmelidir. Hem unutmamalıdır ki; Kral ya hükmetmeli, ya da ölmelidir…”

Bunun üzerine; Kral yeni Anayasa hükümleri çerçevesinde yargılanır ve her zaman Kral ile diyalogtan yana olan Robespiyer’in dahi; kralın ölümü lehinde oy kullanması sonucu; Kral giyotine vurularak, öldürülür. Daha sonra da; aynı gerekçelerle Kral’ın Avusturyalı karısı Mari Antuanet de giyotine mahkûm edilerek, idam edilir.

  1. Bölüm oldukça çarpıcıydı!. Çünkü; devrim çocuklarını yemeye başlıyordu.. Lider olma tutkusu içersinde olan Robespiyer devrimde eylem arkadaşı olan Danton’u tutuklatır ve O’nu savunanlara şu sözlerle hitap eder:

“Yurttaşlar; Danton devrim için çok çaba harcamıştır.Ama; bu arada hırsızlarla da işbirliği yapmıştır.O’nun sizlere sığınmasına izin vermeyin..”

Ve şiddetli tartışmalar sonrası Danton giyotin ile idam edilir!.

Ve son bölümde halk, halk üzerinde, farklı bir sınıf oluşturmak isteyen Robespiyer’in bu tutumunu beğenmeyerek, O’nu da; (üzgünüz ama; gerekliydi dercesine) çiçekler atarak, çiçekler içersinde ama; gülen mutlu yüzlerle, giyotin’e uğurladı…

Böylece; halâ günümüzde etkilerini sürdüren Fransa Devrimi kendi mecrasına girdi. Olayı anlatan kişi, özetle, son cümle olarak şunları söyledi:

“  Bu Fransa’nın ve insan’ın özgür   olmasının hikayesidir..”

Özetle; güzel bir diziydi. Tekrarlanırsa kaçırmamanızı ve günümüzle ilgili olaylarla ilişki kurmanızı öneririm…”

 

Hilmi Dinçer

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL