Güncel Manşet

KTB, üyeleriyle İstasyon Mahallesi’ndeki araziyi görüştü

KTB, üyeleriyle İstasyon Mahallesi’ndeki araziyi görüştü

 

KTB (Keşan Ticaret Borsası) Yönetimi, üyelerin katılımıyla düzenledikleri toplantı ile borsaya ait İstasyon Mahallesi’nde bulunan araziler hakkında bilgiler vererek, bu arazilerin nasıl değerlendirilebileceği konusunda üyeleri ile istişarede bulundu.
KTB, üyeleriyle İstasyon Mahallesi’ndeki araziyi görüştü

reklam

KTB (Keşan Ticaret Borsası) Yönetimi, üyelerin katılımıyla düzenledikleri toplantı ile borsaya ait İstasyon Mahallesi’nde bulunan araziler hakkında bilgiler vererek, bu arazilerin nasıl değerlendirilebileceği konusunda üyeleri ile istişarede bulundu.

Saat 14.00 sıralarında, KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans Salonu’nda başlayan toplantıya, Keşan TB Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Yönetim Kurulu BaşkanıYusuf Yörük, Genel Sekreter Emine Kaymak, Keşan TB Avukatı Türkay Gümülcineli ile arsa hakkında teknik bilgiler vermek üzere Harita Mühendisi Mehmet Kabakan ve yaklaşık 100’e yakın borsa üyesi katıldı.

Toplantıda söz alan Kaymaz, ilk olarak tüm üyelerin ve Keşan halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Sözlerinin devamında, arsa ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında üyeleri bilgilendiren Necmi Kaymaz“2010 yılında Borsamız mülkiyetine geçen bu gayrimenkullerimiz devam eden süreçte Borsamız Meclisi’nin aldığı karar ile ihale yoluyla satışa çıkarılmış, ihaleyi kazanan firma ile yapılan Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi bir süre ayakta kalmış ancak iki tarafça da isteyen durumlar ve sözleşme hükümlerinin tam ve zamanında yerine getirilmemesinden dolayı, sözleşmeye devam eden etmekte ne Borsamızın menfaati kalmış ne de firma tarafından Borsamıza ciddi ve tatminkar cevaplar verilebilmiştir. Bu aşamadan sonra, siz değerli üyelerimiz tarafından seçimler sonucu vazifelendirilmemiz ile hukuki olarak TOBB Hukuk Müşavirliği’nden aldığımız fesih yol ve yönetimine ilişkin görüşlere uygun olarak ve akabinde Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda firma ile mutabakata varılmış, sözleşme Malkara Noterliğinden 12 Eylül 2013 tarihinde fesih edilerek taraflar birbirlerini ibra etmişlerdir.” dedi.

ARSALARIN DEĞERİ 14 MİLYON TL

Bu süreç devam ederken; Keşan TB’ye, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan gelen yazı doğrultusunda, arsaların TSKB Gayrimenkul Değerlendirme Anonim Şirketi’ne güncel değer tespiti yaptırıldığını bildiren Kaymaz, şunları söyledi: “Tevhidli halleri ile arsalarımızın 14 milyon TL değerinde olduğu, yani her iki parça yerimizin birleştirildiği durumda bu rakamdan aşağı değerle satılamayacağı tarafımıza bildirilmişti. Feshin sağlanabilmesi adına Borsamız Vakıflar Bankası Keşan Şubesi’nden 5 milyon 250 bin TL bedelli erken kapamalı spot kredi kullanıldı. Bu kredinin ödeme vadesi bir yıldı. Borsamız, vade sonunda 560 bin TL faiz ödeyeceğini, ancak arsaların değerlendirilip vadeden önce erken kapama durumunda, faizde düşme olacak. Borsamızın şuan mali açıdan maddi yükü kaldırması mümkün değil. Göreve başladığımız günden itibaren söz konusu gayrimenkullerin üyelerimiz ile birlikte değerlendirme gayretindeyiz. Toplantıyı da bu nedenle düzenledik.”

KAYMAZ BİLGİ VERDİ

Toplantı öncesinde, üyelere dağıtılan formlarda biri gayrimenkullerin üyeler tarafından satın alınması, diğeri ise Keşan’a değer katacağı inancında oldukları proje ortaklığı yönünde iki seçenek sunulduğuna işaret eden Necmi Kaymaz, şunları söyledi; “Bağlı olduğumuz 5174 sayılı TOBB Kanunu uyarınca Meclisimiz gayrimenkullerini üyelerine herhangi bir satış usulüne tabi olmaksızın satma ya da bunları birlikte değerlendirme hakkına sahiptir. Kurumumuz ihale kanunu ya da Devlet İhale Kanunu’na tabi değildir. Bugünkü toplantı neticesinde arsaları satın almak isteyen üyelerimiz ile daha sonraki süreçte tekrar bir araya gelinerek satış süreci ve detayları ile ilgili yeniden görüş alış-verişinde bulunmak ve bu süreci ortak fikir birlikteliğine vararak noktalamak çabasındayız. Kurumumuz ikinci seçenekte belirtilen proje ortaklığına ilişkin katılımcı sayısına göre son hali hazırlanacak bir örnek proje çalışmasını da gerçekleştirmiştir. Harita Mühendisi arkadaşımız Mehmet Kabakan’ın sunumu ile çalışmayı izleyeceksiniz. Söz konusu projeye katılmak isteyen üyelerimiz ile tekrar toplantı tertip edip projeye son hali verilecektir. Bir diğer seçenekte gördüğünüz üzere sizlerden gelecek diğer alternatif değerlendirmelere ilişkin düşüncelerin yer alacağı bölümdür.”

Sözlerinin son bölümünde, üyelerin proje ortaklığı ya da satın alınması yönünde verecekleri kararı, 5 Kasım 2013 tarihine kadar KTB Genel Sekreterliği’ne yazılı olarak bildirmelerini isteyen Kaymaz, sözlerine son verirken, toplantının geri kalan kısmı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL