Köşe Yazısı

Kurallara uygun ama ya vicdanlara!

Kurallara uygun ama ya vicdanlara!

mustafaculcu1111111111

  Mustafa ÇULCU

mculcu@kesanpostasi.com

Hakem atışı sırasında birkaç Eskişehirli yedek kulübesinin önündeydi. Dün Türk futbolu tarihi bir fırsat kaçırmıştır. Çünkü Akhisar takımı bilerek bir gol yiyerek, vicdanlara sığmayan bu golü telafi edebilirdi.

ESKİŞEHİR’de 3-3 sona eren Eskişehirspor-Akhisar maçında 81. dakikada Akhisarlı Onur’un golü uzun süre konuşulacak. Bence konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yapmak mümkün.Hadzic’in yerde kalması sonrası Barış Şimşek hakem atışı ile oyun  başlattığında herkes sahada ama bazı Eskişehirli oyuncular hâlâ, yedek kulübesinin önünde. Oyunun başladığının farkında değiller. O sırada gol geliyor.Şimdi… Birincisi, hakem kurallara uygun davranmıştır. Ancak burada belki insan yönetimi ve psikolojisi ile ilgili hassasiyet gösterebilir, maçın önemini de düşünür ve herkesin yerini almasını bekleyebilirdi. Ama böyle bir zorunluluğu ve görevi olmadığını yine belirtelim.

TERCİHİ ÖYLE YAPTILAR

Burada olan, Türk futbolunun marka değeri ve fair play açısından büyük bir fırsatın kaçırılmasıdır. Akhisar golü attıktan sonra belli ki Eskişehirliler golü yiyiş şekillerini kabullenemediler. Henüz yerlerini alıp kademeye giremedikleri görüşündeydiler. Ortada vicdani bir durum olduğu da açık. Dolayısıyla Akhisar Belediyesporlu oyuncular, kendileri bilerek bir gol yiyerek, attıkları o goldeki vicdani olmayan durumu ortadan kaldırabilirlerdi. Ancak bunu tercih etmediler. Sonuçta da büyük bir centilmenlik fırsatı tepildi.

RAKİBE VE OYUNA SAYGI

UEFA’nın bu konularda rakibe ve oyuna saygı unsurunu öne çıkardığını da ekleyelim. Herkesin sahaya girdiği anlarda bir çok olay yaşandı. Hakem iki sarı kart ile yetindi ancak sarı kartın çok üstünde eylemler vardı. Custodio ve Nadir Çiftçi’yi de atabilirdi ama belli ki yaşananların etkisinde kalmış.

KAHRAMANLIĞI DEĞİL, 1 PUANI SEÇTİ 

ESKİŞEHİR Teknik Direktörü Samet Aybaba, maç sonrası Cihat Arslan ile diyaloğunu anlatırken “Meslektaşıma, ‘Ya kahraman olacaksın ya da 1 puan alacaksın’ dedim. O 1 puanı tercih etti. Futbol küme düşmüştür. Türk futbolu saygılı bir oyun olmaktan çıktı, menfaate dayalı hale geldi” diye konuştu.

SORDUM, “GOL TEMİZ” DEDİLER

AKHİSAR’ın hocası Cihat Arslan ise olayla ilgili şöyle konuştu: “Olayın içindeki futbolcu arkadaşlara sordum, başkana telefon ettim, ‘Haksızlık varsa söyleyin, takıma gol yedireceğim’ dedim. ‘Gol temiz’ dediler. Bu karar yanlışsa bir daha hocalık yapmam. Ben hayatta şerefsizlik yapmadım. Eskişehir gol atsın diye dua ettim.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL